Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artur Nowak: Nie we wszystkie przesądy warto wierzyć. Ciążowe fakty i mity, cz. 1

Redakcja
Artur Nowak, specjalista ginekologii i położnictwa z Polikliniki Arciszewscy
Artur Nowak, specjalista ginekologii i położnictwa z Polikliniki Arciszewscy
Wątpliwości rozwiewa lek. n. med. Artur Nowak, specjalista ginekologii i położnictwa z Polikliniki Arciszewscy

Po kształcie ciążowego brzuszka można rozpoznać, czy urodzi się chłopczyk, czy dziewczynka.

MIT: Wbrew krążącym przesądom, nie ma dowodów naukowych, potwierdzających że płeć dziecka wpływa na kształt brzuszka kobiety w ciąży. Istnieje natomiast wiele innych czynników determinujących jego wielkość i wygląd, jak np. wielkość dziecka, ilość wód płodowych, położenie płodu, budowa bioder kobiety, jędrność skóry, stopień wyćwiczenia mięśni, czy codzienna dieta przyszłej mamy. Na szczęście technologie medyczne są już na tyle rozwinięte, że tego typu przesądy przestały być potrzebne. Dzięki nowoczesnym aparatom USG rozpoznanie płci dziecka jest możliwe zanim jeszcze brzuszek zacznie się zaokrąglać - między 12. a 16. tygodniem ciąży.

Cera u kobiet w ciąży psuje się tylko wtedy, gdy ma urodzić się dziewczynka.

MIT: Cera u kobiety ciężarnej ulega wpływom zachodzących w organizmie zmian hormonalnych - jednakowych niezależnie czy urodzi chłopca czy dziewczynkę. To, czy skóra się wygładzi, nabierze jędrności i blasku, czy wręcz przeciwnie - pojawią się rozstępy i trądzik, nie zależy od płci dziecka. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, lepiej jest zawczasu odpowiednio zadbać o cerę. Części ciała najbardziej narażone na rozciąganie, jak brzuch, piersi, uda i pośladki powinny być przynajmniej raz dziennie nawilżane kremami zapobiegającymi rozstępom. Elastyczność i jędrność skóry poprawią również peelingi. Należy też uzupełniać braki witamin i minerałów przez zastosowanie odpowiedniej diety lub ich suplementację.

W ciąży lepiej unikać serów pleśniowych.

FAKT: Kobieta ciężarna powinna unikać wszelkich produktów wykonanych z mleka niepasteryzowanego, w tym m.in. serów pleśniowych, sera feta, czy oscypków. Mogą one bowiem zawierać bakterie Listeria monogenes wywołujące chorobę listeriozę. Zakażenie może doprowadzić do poronienia, obumarcia płodu lub urodzenia dziecka z ciężką postacią listeriozy wrodzonej, z niewielkimi szansami na przeżycie. W lżejszych postaciach zakażenia u noworodka może wystąpić zapalenie spojówek i błon śluzowych nosa, a nawet objawy zapalenia płuc.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny