Artur Kosicki: Kolejna pomoc podlaskim przedsiębiorcom będzie dedykowana już w sierpniu

Materiał informacyjny

Wideo

Zobacz galerię (0 zdjęć)
300 mln zł to kwota, która została przekazana przez Zarząd Województwa Podlaskiego na walkę ze skutkami epidemii COVID-19. 177 mln zł z tej kwoty to Podlaski Pakiet Gospodarczy, czyli środki pochodzące z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, które trafiły bezpośrednio do podlaskich przedsiębiorców. Pieniądze te uratowały prawie 16 tysięcy miejsc pracy w naszym regionie. Dziś o istocie pomocy podlaskim firmom w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego, rozmawiamy z Marszałkiem Województwa Podlaskiego, Arturem Kosickim.
Leszek Krzyżkowiak, Prezes Zarządu firmy Bona

W ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego skorzystaliśmy z dopłat do pensji pracowników. Otrzymaliśmy już dwie transze z tej pomocy, a to są duże kwoty. W naszym przypadku, przy zatrudnieniu przekraczającym 100 osób, są to kwoty wsparcia w wysokości 135 tys. zł miesięcznie. Te pieniądze były nam bardzo pomocne i potrzebne, bo w sytuacji, która u na się wydarzyła, tzn. pojawiły się przerwane łańcuchy płatności i mimo ogromnej solidarności naszych pracowników, dostawców, kontrahentów, współpracujących pracodawców, którzy wydłużali sobie terminy płatności, zanotowaliśmy utratę środków, które są niezbędne dla pracowników. Dzięki pomocy z PPG nie mieliśmy zaległości w wypłatach wynagrodzeń, nie musieliśmy proponować postojów, nie musieliśmy obniżać wymiaru godzin pracy i nie musieliśmy wprowadzić masowych zwolnień.

Danuta Matwiejczuk, Biuro Podróży Sigma

Nasza firma istnieje na rynku od ponad 20 lat. O Podlaskim Pakiecie Gospodarczy dowiedziałam się z internetu, oraz za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego. Osoba, która w Urzędzie zajmuje się organizatorami turystyki, podpowiedziała nam co i jak możemy uzyskać, jakie dokumenty są niezbędne do otrzymania pomocy i jakie są terminy na ich złożenie. Postąpiłam zgodnie z instrukcjami i bardzo szybko otrzymałam pomoc finansową. Konkretnie była to pożyczka w wysokości 5 tysięcy zł oraz 3-miesięczne dofinansowanie do kosztów prowadzenia działalności. Okazało się też, że spłata pożyczki została automatycznie umorzona dzięki tarczy 4.0. Pomoc wpłynęła do nas bardzo szybko. Jestem osobą samozatrudniającą się, prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Polecam korzystanie z tej pomocy oferowanej przez Urząd Marszałkowski, o pomaga to przetrwać nam ten trudny czas i patrzeć z optymizmem w przyszłość.

Prof. Henryk Wnorowski, ekonomista

III filar Podlaskiego Pakietu Gospodarczego to dopłaty do kapitału obrotowego. Zarząd Województwa Podlaskiego przeznaczył na ten cel 35 mln zł. W mojej ocenie zainteresowanie przedsiębiorców Podlaskim Pakietem Gospodarczym jest dosyć duże. Kryzys ciągle trwa. Pamiętajmy, że myśmy nie zlikwidowali przyczyny, która wprowadziła gospodarkę w ten kryzys. Dotyczy to Podlasia, Polski ale też i całego świata. Okazuje się jednak, że Polska jest absolutnym liderem w radzeniu sobie z tym kryzysem. To nie jest tylko moja opinia. Na podstawie badań gospodarek światowych, twierdzi tak wielu znawców, ekspertów, ekonomistów. A w naszym województwie, nasz Podlaski Pakiet Gospodarczy, który dedykowany jest szczególnie do małych i średnich przedsiębiorców, dodatkowo pomaga.

Dodaj ogłoszenie