Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arcybiskupi składają życzenia z okazji Wielkanocy

(dor)
+ Jakub, Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdański i Arcybiskup Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki składają życzenia wielkanocne
+ Jakub, Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdański i Arcybiskup Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki składają życzenia wielkanocne archiwum
+ Jakub, Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdański i Arcybiskup Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki składają życzenia wielkanocne

+ Jakub, Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdański:

Z okazji radosnego święta Zmartwychwstania Pańskiego pozdrawiam serdecznie wszystkich prawosławnych Wiernych i życzę, by dni Świąt upłynęły w dobrym zdrowiu, głębokim doświadczeniu duchowym i wzajemnej miłości.

Zmartwychwstały Pan niech będzie źródłem nadziei, radości i siły, pomagającej przezwyciężyć wszystkie trudności, które napotykamy w naszym życiu.

Arcybiskup Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki:

Jezus Chrystus powstał z martwych. Nauka ta zasługuje na wiarę. „Jeżeliśmy bowiem z Nim współumarli, wespół z Nim i żyć będziemy” (2Tm 2,11).

Życzę Czytelnikom „Kuriera Porannego”, chrześcijanom kalendarza juliańskiego, wielkanocnej nadziei w pokonywaniu codziennych trudności.

Ważne dni dla Prawosławnych

Wielki Piątek

W Wielki Piątek, w godzinach popołudniowych, odprawiana jest wieczernia, na której wynosi się na środek cerkwi całun (płaszczanicę) - specjalną tkaninę przedstawiającą Chrystusa leżącego w grobie. Wieczorem, podczas jutrzni Wielkiej Soboty, odbywa się obrzęd pogrzebu Zbawiciela, który kończy się procesją z całunem wokół cerkwi. To dzień surowego postu.

Wielka Sobota

Wielka Sobota ma przypomnieć wiernym o przebywaniu Jezusa w grobie, o zstąpieniu Jego duszy do piekła i wyprowadzeniu stamtąd starotestamentowych sprawiedliwych. To także czas święcenia pokarmów, niekiedy święcone są duże kosze ze wszystkimi potrawami przygotowanymi na niedzielne, wielkanocne śniadanie.

Niedziela Wielkanocna

Rozpoczyna się przed północą od jutrzni paschalnej. Po trzykrotnym okrążeniu cerkwi przez duchowieństwo i wiernych, kapłan uderza trzykrotnie krzyżem w drzwi cerkwi - symbolizuje to odwalenie kamienia od grobu zmartwychwstałego Chrystusa. Od tego momentu po wielokroć zaśpiewany zostanie wielkanocny troparion „Chrystus powstał z martwych, śmiercią podeptał śmierć, i będącym w grobach życie dał”. Od tej chwili wierni pozdrawiają się słowami „Chrystus zmartwychwstał!”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny