MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Arcybiskup Jakub wydał orędzie paschalne

(dor)
+ Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański
+ Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański Archiwum
Trzeba być bardzo czujnym, by w natłoku informacji, w których jest mnóstwo przekrętów, półprawd i kłamstw odróżnić to, co jest rzeczywiście prawdą - naucza abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.

Ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej skierował do wiernych i duchowieństwa orędzie paschalne, które w Wielkanoc będzie odczytywane w cerkwiach diecezji.

Oprócz nawiązań do Zmartwychwstania w orędziu nie brakuje aktualnej oceny współczesnego świata.

Hierarcha pisze:

Bracia i Siostry!
Czy wszyscy są jednak gotowi by umrzeć dla grzechu, a przez to uzyskać możliwość zmartwychwstania i życia wiecznego; czy wszyscy są zdolni podporządkować się woli Bożej i oddać cześć Najwyższemu? Świat kuszony przez szatana wciąż kroczy drogą przeciwną Bogu, w swej pysze nie jest w stanie zgiąć swego kolana przed Najwyższym Stwórcą. To stąd w świecie jest tyle przemocy, kłamstw i przelewu krwi. Trzeba być bardzo czujnym, by w natłoku informacji, w których jest mnóstwo przekrętów, półprawd i kłamstw odróżnić to, co jest rzeczywiście prawdą. Jesteśmy świadkami tego, jak pod wzniosłymi hasłami praw ludzkich i wolności dokonuje się przewrotów, doprowadza do niesprawiedliwości społecznej i przejmuje władzę nad ludźmi oraz kontrolę nad ich dobrami narodowymi. Manipuluje się ludźmi tak, by w ciągłej wzajemnej walce i zamieszaniu robić prywatne interesy, a na tragedii ludzkiej zbijać własny kapitał. Z pomocą intryg, za pośrednictwem mediów, jesteśmy często manipulowani, i to co zawsze było uważane za cnotę i heroizm wystawiane jest na pośmiewisko, a to co było zgorszeniem i zboczeniem traktowane jest za atrybut rozwoju społecznego i kultury. Niestety, mamy z tym do czynienia już w naszym kraju. Musimy mieć oczy szeroko otwarte i bystry umysł, by szybko wyłowić fałsz i wytrwać w prawdzie.

W tym roku prawosławna Wielkanoc wypada 15 kwietnia.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny