Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antoni Oleksicki nie żyje. Podlaski wojewódzki konserwator zabytków w Białymstoku w latach 1988-2001

OPRAC.:
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Antoni Oleksicki był wojewódzkim konserwatorem zabytków w latach 1988-2001
Antoni Oleksicki był wojewódzkim konserwatorem zabytków w latach 1988-2001 Archiwum
Antoni Oleksicki nie żyje. Taka informacja pojawiła się rankiem 16 listopada. Zmarły był podlaskim wojewódzkim konserwatorem zabytków w latach 1988-2001. Do dziś wielu miłośników historii uważa, że nikt tak jak on nie dbał o podlaskie zabytki

Informację o śmierci Antoniego Oleksickiego umieścił w internecie równie wielki pasjonat historii, przez lata związany z naszą redakcją - Tomasz Wiśniewski.

Znakomity człowiek, najlepszy konserwator zabytków, jakiego po 1989 r. miał Białystok

napisał na Facebooku Wiśniewski.

Nie zapomnę gdy zaproponował, abym podjął się wykonania dokumentacji cmentarza żydowskiego w Krynkach i Sokółce - wspomina. - Wówczas powstały - bardzo niedoskonałe - ale bodaj pierwsze tego typu opracowania w Polsce.

Człowiek z klasą, niezłomnie pogodny. Szczery patriota bez tej całej dzisiejszej bogoojczyźnianej bufonady i faryzeuszostwa. Mój nauczyciel.

O Antonim Oleksickim, kiedy został zastępcą Mazowieckiego Konserwatora Zabytków pisała nasza redakcyjna koleżanka ś.p. Janka Werpachowska.

Zobacz koniecznie:

Jak mówi Oleksicki,

za komuny, chociaż nieraz dochodziło do barbarzyńskich wręcz aktów niszczenia zabytków, to jednak na ogół władze lokalne częściej niż obecnie liczyły się ze zdaniem konserwatora. A konserwator z kolei liczył się z opiniami swoich pracowników.

Dzięki temu na przykład w Białymstoku na rogu ulicy Warszawskiej i Pałacowej nie powstał wieżowiec bliźniaczo podobny do tego, w którym mieści się obecnie urząd miejski - a takie plany były w 1979 roku. Teraz stoi w tym miejscu niezbyt piękny, niestety, pawilon handlowo-usługowy, jednakże nie ingerujący tak agresywnie w przestrzeń miejską jak urząd miejski.

Przed zakusami inwestora, którym był w tamtych czasach Orbis budujący hotel przy Pałacowej (obecnie Gołębiewski) udało się uratować zabytkową kamieniczkę przy ulicy Warszawskiej 30. Miała zostać zburzona, aby hotel dysponował większym parkingiem. Posłużono się argumentem, że w budynku tym mieścił się sztab formowanej w Białymstoku w 1944 r. IX Dywizji Piechoty WP.

Janka Werpachowska przypomniała, że to dzięki uporowi Antoniego Oleksickiego dziś rynek w Tykocinie wygląda tak jak wygląda.

- Wójt Tykocina zebrał pięć tysięcy podpisów pod protestem przeciwko takiej decyzji i wysłał do Generalnego Konserwatora Zabytków. Argumentował, że ta enklawa zieleni w środku miasta chroni mieszkańców przed uciążliwościami związanymi z ruchem ulicznym: kurzem, spalinami i hałasem. A obecność ogrodzenia uzasadniał tym, że chroni ono zieleń przed krowami, które mogą zanieczyścić "park". Jakkolwiek humorystycznie to brzmi, skargi i petycje wójta odnosiły skutek. Nic nie można było zrobić -

wspominał Oleksicki na łamach "Porannego".

W lecie 1992 roku nad Tykocinem przeszła wichura i złamała lub wyrwała z korzeniami wszystkie drzewa w rynku. Były to jedyne szkody, jakich żywioł dokonał w mieście. "Pan Bóg wysłuchał konserwatora" - pisały ówczesne media. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić tykociński rynek w innym kształcie niż obecnie.

To jemu białostoczanie zawdzięczają miejski salon, jakim stało się otoczenie Ratusza.

- Bardzo zabiegałem o likwidację zieleni i nadanie bardziej wielkomiejskiego charakteru otoczeniu Ratusza -

mówił Oleksicki. - Stan obecny to może nie do końca to, co mi się marzyło, ale i tak bardzo mi się podoba. Szkoda tylko, że nie udało się zachować śladów po wadze miejskiej. Byłyby to jedyne prawdziwie zabytkowe elementy architektoniczne w tej części miasta, zwanej białostocką starówką.

Antoni Oleksicki wspierał naszą redakcję, kiedy wspólnie z mieszkańcami walczyliśmy o zachowanie tego znaku przeszłości, jakim była waga miejska. Niestety - przegraliśmy.

Czytaj więcej: Waga miejska nie będzie podświetlona i oszklona

Więcej o życiu i pracy Antoniego Oleksickiego: Antoni Oleksicki. Konserwator zabytków, który zawsze stał na straży historii

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny