Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Salnikow: Myślenie ma przyszłość

Krzysztof Jankowski
Na podstawie wierszy Andrzeja Salnikowa (na zdjęciu z prawej), bielscy aktorzy z grupy Antrakt przygotowali krótki spektakl "Mały Książę”
Na podstawie wierszy Andrzeja Salnikowa (na zdjęciu z prawej), bielscy aktorzy z grupy Antrakt przygotowali krótki spektakl "Mały Książę” Krzysztof Jankowski
Filozofia kojarzy się ludziom z dziwactwem. Ale warto pamiętać, że jest to nauka o mądrości. A do swojej mądrości każdy musi dojść sam we własnym życiu - mówił Andrzej Salnikow, bielski poeta i filozof podczas spotkania z młodzieżą z miejscowych liceów.

Andrzej Salnikow był gościem osiemnastego spotkania z cyklu "Twarze znane i nieznane", przygotowanego przez BDK.

- Byli już wśród nas dziennikarze, filmowcy, historycy, literaci i naukowcy. W ten sposób chcemy przybliżyć bielszczanom sylwetki osób, które wystartowały z Bielska do kariery - mówiła gospodyni spotkania Elżbieta Fionik z Bielskiego Domu Kultury.

Andrzej Salnikow, urodzony w Białymstoku, spędził w Bielsku młodość. Uczył się w białoruskim liceum, ale sam określa się mianem Słowianina.

- Moje splątanie narodowościowe jest zapewne bliskie splątaniu wielu mieszkańców tych ziem - mówił gość spotkania. - Moja matka była Polką z Podlasia, a ojciec Rosjaninem. Wiele kultur narodowych jest mi bliskich, dlatego nie stawiam żadnej z nich na piedestale.

Po okresie szkolnym Salnikow wyjechał na południe, by kształcić się i rozwijać intelektualnie. Studiował w Lublinie, a potem sam został wykładowcą w Rzeszowie. Tam przed 20 laty założył pismo literackie "Frazy", którego był redaktorem naczelnym.

- Występowaliśmy przeciw konsumpcjonizmowi. Nie chcieliśmy poruszać się utartymi ścieżkami, lecz rozpoznawać swoje - mówi Salnikow. - Istota naszego manifestu jest aktualna do dziś, bo dla rozwoju kultury nie wystarczy uchylić cenzury.

Gość przekonywał młodych ludzi, że bycie filozofem to nie tylko zdobycie dyplomu uczelni.

- Filozof to człowiek, który potrafi myśleć, który dzięki temu tworzy swój pogląd na otaczający go świat - mówił Salnikow. - Popełniłem swego czasu kilka esejów o Kartezjuszu, bo zafascynowała mnie analizowana przez niego kwestia prywatności. Bo wszystko, co robimy, odnosi się do naszej prywatności.
W zeszłym roku Salnikow wydał tomik wierszy pt. "Ptakodrzew, czyli dojrzewanie". Odnosi się w nim m.in. do Bielska - miasta, w którym teraz znowu mieszka.

Salnikow prosił młodych słuchaczy, by nie rezygnowali z myślenia. Mówił: - Każdy w życiu musi dojść do swojej mądrości. Wyłowić drzemiące w sobie talenty, dowiedzieć się, kim naprawdę jest. To jedyny sposób do odkrycia swojej drogi w życiu.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny