MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Parafiniuk odwołany. Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego ma nowego prezesa

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Gazeta Współczesna
Do niespodziewanej zmiany doszło na stanowisku prezesa Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Od Dnia Dziecka zarząd fundacji ma nowego prezesa, którym został Cezary Ołdakowski i nową wiceprezes - Beatę Orzołek.

Decyzja ta zaskoczyła wszystkich w fundacji, tym bardziej, że Andrzej Parafiniuk był z nią związany od bodaj 26 lat, a od 23 lat był jej prezesem.

- Prezes to funkcja mianowana, czyli jesteś, ale za chwilę może cię nie być. Rada Fundatorów udziela absolutorium i powołuje albo nie. Raz jedna opcja polityczna ma większość, a raz inna. Dziś większość mają, ci, którzy postawili na odwołanie - mówią nasi rozmówcy, będący blisko fundacji.

Cezary Ołdakowski, w czasach gdy marszałkiem województwa był najpierw Janusz Krzyżewski (SLD), a potem Dariusz Piontkowski (PiS) był dyrektorem Departamentu Polityki Regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, który zajmował się funduszmi unijnymi. W 2003 roku zastąpił na tym stanowisku obecnego prezydenta Białegostoku. Musiał odejść (w 2008 r.), gdy władzę w urzędzie przejęła koalicja PO/PSL, a marszałkiem został Jarosław Dworzański (PO). Miejsce Ołdakowskiego zajął wówczas człowiek związany z Podlaską Fundacją Rozwoju Regionalnego. Potem właśnie wybrany prezes PFRR związał się z branżą rolną i wysokomazowiecką firmą "Rolpol", znaną jako czołowy dystrybutor nawozów mineralnych w kraju.

Z kolei Beata Orzołek (o którą powiększono dotychczas 3-osobowy zarząd) to dobra znajoma burmistrza Kolna Andrzeja Dudy i byłego ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela (u którego doradcą był dzisiejszy marszałek Artur Kosicki). Dzięki Jurgielowi Orzołek awansowała z dyrektora Podlaskiego Oddzału ARiMR na wiceprezesem ARiMR w Warszawie. Gdy Jurgiel stracił ministerialną tekę, Beata Orzołek zniknęła z ARiMru (11.2019 r.).

Dwaj pozostali członkowie zarządu to wiceprezesi z czasów prezesury Andrzeja Parafiniuka: Adam Kowalczyk i Marek Dźwigaj.

Sztuka przewidywania przyszłości, czyli jak koronawirus z Chin może wpłynąć na podlaską gospodarkę?

Do głosowania, po którym dotychczasowy prezes stracił pracę, doszło 1 czerwca. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, spośród 7-osobowej Rady Fundatorów PFRR 4 osoby (marszalek Artur Kosicki, wojewoda Bohdan Paszkowski, szef "S" Józef Mozolewski i Irena Muszkiewicz-Herok z gdyńskiej Fundacji Gospodarczej) były za odwolaniem Parafiniuka. O jeden głos mniej zgromadzili jego zwolennicy (prezydent Tadeusz Truskolaski, szef Izby Przemysłowo-Handlowej Witold Karczewski i Antoni Poźniak z podlaskiego OPZZ).

Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego: Rozpoczyna się Wschodni Kongres Gospodarczy [PORANNE ESPRESSO]

- Raczej nie pomogło mu to, że był szefem Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Białegostoku, bo przecież wiadomo, jak prezydent z marszałkiem się lubią - usłyszeliśmy (ale wyłącznie anonimowo) od jednego z białostockich przedsiębiorców.

- To jest fatalny ruch, absolutnie polityczny i niezrozumiały. Fundacja ma dobre wyniki, świetny wizerunek i kontakty z przedsiębiorcami, a Andrzej Parafiniuk był ojcem tego sukcesu. Może więc chodzi o to, by dobrze funkcjonujący organizm przejąć dla swoich. Wtedy wszystko jest jasne. I jeszcze to poszerzenie zarządu do czterech osób, gdy przez całe lata zarządy były trzyosobowe. I niech mi ktoś wytłumaczy, że nie chodziło o kasę dla swoich - uważa Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i członek Rady Fundatorów PFRR.

Bony antywirusowe. Już niebawem 6,6 mln zł trafi do przedsiębiorców z BOF! W czerwcu będzie można składać wnioski o 100 tysięcy

Nagła zmiana na stanowisku prezesa opóźniła podpisanie umowy na antykryzysowe granty, których miała udzielać Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego. Wszystkie dokumenty zostały bowiem przygotowane na nieaktualne już nazwisko, a jak słyszeliśmy, nowy prezes jeszcze w nowym miejscu pracy nie był widziany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny