Andrzej Kalinowski: Warto podarować książkę tym, którzy jej bardzo potrzebują

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
- W tym roku to autorzy nas szukali, a nie my ich. Bo słyszeli o imprezie w Białymstoku i że warto do nas przyjechać - mówi Andrzej Kalinowski
- W tym roku to autorzy nas szukali, a nie my ich. Bo słyszeli o imprezie w Białymstoku i że warto do nas przyjechać - mówi Andrzej Kalinowski Wojciech Wojtkielewicz
Od 21 kwietnia w operze przy Odeskiej zaprezentuje się 80 wydawnictw z Polski i Białorusi, które pokażą ponad 20 tysięcy tytułów

Skąd się bierze zainteresowanie czytaniem?

Andrzej Kalinowski: To wpływ szkoły i ciekawość małego dziecka, świata, nawet kolorowych obrazków - jeśli ma się wyobraźnię. Dobra edukacja potrzebna jest od przedszkola. Znam takie, z których dziecko wychodzi z potrzebą czytania, bo są tam nauczyciele z misją.

Jakie książki zafascynowały Pana w dzieciństwie?

Mam jedną książkę, którą cały czas się fascynuję, wciąż coś w niej odkrywam, rozmawiam też dużo o niej z dziećmi, bo to książka dla każdego. Nie będę oryginalny - to „Mały Książę”. Jej treść jest kwintesencją sensu życia, samotności, radości i pamiętania, że druga osoba jest ważna i trzeba o nią dbać.

Czy takie lektury z dzieciństwa zostają na zawsze w człowieku?

Oczywiście. Mało tego, „Małego Księcia” czytam przynajmniej raz w roku.

A jaka jest droga od wielbiciela literatury do księgarza?

Chciałem być księgarzem przed wielu laty, bo wiedziałem, co ludziom dawać do czytania. Później to już była praca. Na sprzedaży książek też się zarabia pieniądze. Kończąc polonistykę byłem przekonany, że jestem absolutnym fachowcem.

Powstawanie prywatnych księgarń zbiegło się z gigantycznym rozwojem rynku wydawniczego.

Do 1990 roku był wielki głód książek. W księgarniach dominowała w 85 proc. literatura radziecka i z krajów socjalistycznych. Nawet Sienkiewicza brakowało. Nie było pięknych okładek. Kiedy na rynek weszło wydawnictwo Amber i drukowało okładki ze złotymi literami, ludzie nie patrzyli co to jest, tylko kupowali. Chłonęli kolory, formę, po prostu chcieli mieć książkę. Tak działo się przez 15 lat, teraz jest już inaczej.

Kiedy się sprzedaje książki przychodzi ochota, by samemu zacząć je wydawać?

To potrzeba zrobienia następnego kroku w życiu. W latach 90. XX wieku pomagałem wielu wydawnictwom w odnalezieniu recepty na to, co się sprzedaje. Mówiłem na przykład - zróbcie książkę w białej okładce, bo nie widzę tego koloru w księgarniach. Oni drukowali i im się znakomicie sprzedawała. Dziś to by już nie zadziałało, bo mamy wszystkie możliwe kolory. W 1997 roku przyszedł do mnie Piotr Sawicki i zaproponował wspólne wydanie książki. I tak na rynek trafił album „Białystok”. Sprzedawał się znakomicie, bo na rynku ciągle była pustka. To dało mi bodziec, żeby szukać tematów, których brakuje na rynku i tak to robię do dzisiaj.

Jaki był cel założenia Fundacji Sąsiedzi?

Fundacja zajmuje się wydawaniem książek. Rocznie to około dziesięciu tytułów związanych z regionem i ze Wschodem. Ale nie tylko. Chcemy też odkrywać autorów pochodzących z Białegostoku i nie musi być to wyłącznie literatura piękna, to mogą być kulinaria albo sport.

Co się stało w ciągu ostatnich 28 lat - czy rzeczywiście Polacy przestali czytać?

Mieszkam na wsi i wszyscy moi sąsiedzi czytają. Może to przychodzi z wiekiem, a może dlatego, że czasem podrzucam im jakieś książki? Nastąpiło tak duże rozproszenie sprzedaży książek, że może być to trudne do uchwycenia w statystykach. Czytanie a kupowanie to są dwie różne rzeczy. Być może kupujemy trochę mniej, ale nie czytamy mniej. Przynajmniej takie mam wrażenie.

21 kwietnia zaczynają się w Białymstoku VI Międzynarodowe Targi Książki. Dużo się zmieniło od pierwszej edycji?

Bardzo dużo. To tak, jak z epoki powojennej przejść do XXI wieku. Pierwsze i drugie targi robiłem bardzo intuicyjnie, teraz robimy to już świadomie. Zastanawiamy się, jakich wydawców nam brakuje, myślimy o tym, czego oczekują odwiedzający targi, szczególnie młodzież. Robimy warsztaty, spotkania, wystawy. Od sprzedaży książek doszliśmy do prawdziwego festiwalu literackiego. W tym roku będzie nawet koncert do książki „Projekt: Prawda” Mariusza Szczygła. To prawdziwy ewenement na rynku księgarskim. Ludzie otwierają się na takie atrakcje. Na naszym festiwalu literackim chcemy wywoływać coraz więcej bodźców, pomysłów na propagowanie książek i autorów.

Ile wydawnictw, ile książek, premier pojawi się w tym roku w Białymstoku?

Będzie ponad 80 wydawnictw z Polski i z Białorusi, które zaprezentują ponad 20 tysięcy tytułów. Zaplanowaliśmy kilkanaście premier, w ostatniej chwili pewnie wydawnictwa zaskoczą nas jakimiś niespodziankami wprost z drukarń.

Czy słowo „międzynarodowe” nie jest trochę na wyrost? W programie zauważyłem tylko kilku pisarzy z Białorusi…

Powoli chcemy rozszerzać formułę. Po tych targach będziemy pracowali nad tym, by zrobić jeszcze większą imprezę. Mamy już sygnały z Litwy, że też chcieliby przyjechać. To misja naszej fundacji - prezentować Białoruś, Litwę i Ukrainę.

Wydaje mi się, że jednym z najważniejszych pomysłów na imprezy festiwalowe jest edukacja kulturowa - mnóstwo czasu poświęcacie pisarzom dziecięcym i młodzieżowym.

W tym roku nazywam to szaleństwem. Przy pierwszych targach robiliśmy kilka spotkań, a w tym roku już wiemy, że w piątek odwiedzi nas kilka tysięcy dzieci. Drugie tyle chciałoby. Poza tym dzieci mogą wyjść ze szkoły, co bardzo lubią, idą do pięknej opery, później pamiętają ją, opowiadają rodzicom, że byli w takim miejscu. Autorzy dziecięcy i młodzieżowi są najczęściej bardzo komunikatywni. Bibliotekarze mówią, że po targach przychodzą do nich tłumy dzieci i chcą wypożyczać książki autorów, których poznali na targach. Moglibyśmy tylko sprzedawać książki, a tak wierzę, że za kilka lat powiemy sobie - a jednak coś drgnęło. To też jest nasza misja.

Festiwal to także konieczne gwiazdy - osoby nie tylko świetnie piszące, ale i znane z mediów. Z kim koniecznie trzeba się spotkać w operze?

W sobotę mamy cztery rewelacyjne spotkania. To Piotr Zychowicz, który napisał książki o Żydach i Sowietach. To tematy, które ciągle są interesujące, warto wejść w dyskurs, a ten autor dużo o nich wie. Później jest spotkanie z Filipem Springerem, autorem książki „Miasto Archipelag: Polska mniejszych miast”, uznawanej za jedną z najważniejszych książek 2016 roku. Wreszcie będziemy mieli spotkanie z naszą krajanką, zaczytywaną w całej Polsce autorką kryminałów Katarzyną Bondą. Znakomicie się z nią rozmawia, zwłaszcza że gwiazda pochodzi z Podlasia. Będzie też spotkanie z Jerzym Bralczykiem. Każdy popełnia błędy językowe, a profesor ma takie piękne opowieści, że to jest coś bardzo istotnego, a jednocześnie zabawnego. Będą spotkania z osobami mieszkającymi na Podlasiu. Z Andrzejem Strumiłłą, z Bożeną i Janem Walencikami o Puszczy Białowieskiej, które poprowadzi Andrzej Kruszewicz - białostoczanin, dyrektor warszawskiego ZOO. To interesujące powroty. Przyjedzie Mirosław Wlekły, który przypomni Tony’ego Halika.

A kogo było najtrudniej zaprosić?
Zarozumiale powiem, że autorzy z najwyższej półki kontaktowali się ze mną na innych targach książki i mówili, że słyszeli o imprezie w Białymstoku i że warto do nas przyjechać. W tym roku to autorzy nas szukali, a nie my ich. Będą też dwa spotkania związane z bieżeństwem. To premiera książki „Miód” Barbary Goralczuk i spotkanie z Anetą Prymaką- Oniszk, która za „Bieżeństwo 1915” dostała przecież w tym roku Nagrodę Literacką Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

Czy odwiedzając targi białostoczanie mogą liczyć na jakieś opusty czy promocje?

Wyjątkowe i duże. Podczas festiwalu literackiego i targów i my, i różne wydawnictwa, będą robiły bez przerwy konkursy i będzie można wiele książek wygrać albo wygrane podarować. Robimy przecież razem z „Kurierem Porannym” wspólną akcję i będziemy zbierali książki ludziom, których na nie nie stać. A mają duży głód czytania np. w domach pomocy społecznej czy tam, gdzie damy je na początek - do nowego klubu przy ulicy Barszczańskiej w Białymstoku. Warto być na targach i warto nawet podarować jakąś fajną książkę tym, którzy jej potrzebują.

Jak przekazać książki?

Na nowe książki będzie czekał specjalny kosz przygotowany przez Fundację Sąsiedzi przy wejściu na VI Międzynarodowe Targ Książki od dziś do ich zakończenia w niedzielę.

Wspólnie twórzmy biblioteki

- Ideą naszego pomysłu jest to, aby książka była zawsze pod ręką, żeby była tak blisko, by móc się o nią potknąć - mówi Jarosław Jabłoński, redaktor naczelny „Kuriera Porannego”. - Zachęcamy do zgłaszania każdego, nawet najbardziej zaskakującego miejsca, w którym potrzebna jest biblioteczka. W miarę możliwości przy współpracy Fundacji Sąsiedzi czy wydawców książek będziemy otwierać takie punkty.

Festiwal literacki "Na pograniczu kultur" w ramach VI Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku, 21-23 kwietnia 2017 r. - HARMONOGRAM SPOTKAŃ

PIĄTEK, 21 kwietnia 2017 r.

Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

Duża sala

godz. 09.00-10.00 – spotkanie z Joanną Olech, graficzką, autorką książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Dynastia Miziołków, Pompon w rodzinie Fisiów, prowadzący: Grzegorz Kasdepke (wiek: 10-12 lat)

Sala kameralna

godz. 10.00-11.30 – spotkanie z Anną Onichimowską, autorką m.in. książek Trudne powroty, Trzecie oko, Zasypianki na każdy dzień miesiąca, prowadzący: Olga Gordiejew-Pobot (wiek: 9-12 lat)

Po spotkaniu zapraszamy na uroczyste wręczenie nagród laureatom drugiej edycji konkursu plastycznego Czytanie jest the best! towarzyszącego VI Międzynarodowym Targom Książki w Białymstoku oraz Festiwalowi literackiemu „Na pograniczu kultur”. Konkurs jest organizowany od 2016 roku przez białostocki oddział TNBSP i Fundację Sąsiedzi w ramach kwietniowych Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku. W 2017 roku do grona organizatorów dołączyła Szkoła Podstawowa Nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku, nauczyciele bibliotekarze - Dorota Jabłońska i Ewa Babińska koordynują całością prac nad konkursem. Prace są oceniane przez pracowników Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku.

godz. 11.30-13.00 – spotkanie z Danielem Mizielińskim, współautorem bestsellera Mapy oraz takich książek jak m.in. Miasteczko Mamoko, Mam oko na miasteczko, Mam oko na litery, prowadzący: Grzegorz Kasdepke (wiek: 11-12 lat)
godz. 13.00-14.00 – spotkanie z Martą H. Milewską, autorką książki Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma (wiek: 9+)
godz. 14.00-15.00 – warsztaty Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź jak Maria! (wiek:6-10 lat)

Sala prób
godz. 10.00-11.00 – Gdyby jajko mogło mówić, czyli o przesądach, przysłowiach, zwyczajach – spotkanie z Renatą Piątkowską (wiek: 8-9 lat)
godz. 11.30-12.30 – Chcę być kimś! czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone – warsztaty z zakresu rozwoju osobistego na podstawie bestsellerowej serii książek Chcę być kimś!, prowadzone przez autora – Michała Zawadkę (dla uczniów szkół średnich)
godz. 12.30-13.30 – spotkanie z Agnieszką Frączek, autorką m.in. książek Gdy przy słowie jest przysłowie, Jeśli bocian nie przyleci, Miasto nocą (wiek: 7+)

Green room

godz. 10.00-11.00 – warsztaty językowe I love English, prowadzący: Kuzie Nhakaniso (wiek: 7-9 lat)
godz. 11.00-12.00 – spotkanie z Andrzejem Żakiem, autorem powieści Edison i złoto mistrza Sędziwoja, Kapelusz kapitana Drake'a, Amarilla i weekend w kapeluszu
godz. 12.00-13.00 – warsztaty z Katarzyną Sadowską, ilustratorką książek dla dzieci Dasz radę Marcelko, Wakacje w wielkim mieście, Oko w oko ze zwierzakiem (wiek: 7+)
godz. 13.30-14.30 – spotkanie moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki z wydawnictwami i organizatorami Festiwalu literackiego „Na pograniczu kultur”
godz. 16.00-18.00 – projekcja filmu Przy Planty 7/9 (Polska/USA); film dokumentalny w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrence Loewingera. Opowiada historię Bogdana Białka, który ponad 20 lat swojego życia poświęcił przywracaniu pamięci o wydarzeniach pogromu kieleckiego z lipca 1946. Po projekcji rozmowa z Bogdanem Białkiem i Michałem Jaskulskim.

Wydarzenie towarzyszące VI Międzynarodowym Targom Książki i festiwalowi literackiemu „Na pograniczu kultur”
JULIA PIETRUCHA: „Parsley”; KONCERT
21 kwietnia, godz. 19.0, Duża Scena OiFP, Odeska 1
bilety w cenie 70 i 60 zł do nabycia w kasie opery i na bilety24.pl

Podpisywanie książek na stoiskach (Opera i Filharmonia Podlaska)
godz. 10.00-11.00 – Joanna Olech, kawiarnia OiFP
godz. 11.00-12.00 – Kuzie Nhakaniso, stoisko nr 14
godz. 11.00-12.00 – Renata Piątkowska, stoisko nr 18
godz. 11.00-12.00 – Joanna Olech, stoisko nr 42
godz. 11.30-12.30 – Anna Onichimowska, stoisko nr 42
godz. 12.00-13.00 – Andrzej Żak, stoisko nr 8
godz. 12.30-13.30 – Michał Zawadka, stoisko nr 25A
godz. 12.30-13.30 – Anna Onichimowska, stoisko nr 21
godz. 13.00-14.00 – Tomasz Samojlik, stoisko nr 22-23
godz. 13.00-14.00 – Daniel Mizieliński, stoisko nr 6
godz. 13.00-14.00 – Katarzyna Sadowska, stoisko nr 18
godz. 14.00-15.00 – Marta H. Milewska, stoisko nr 5
godz. 14.00-15.00 – Renata Piątkowska, stoisko 42
godz. 14.00-15.00 – Agnieszka Frączek, stoisko nr 18
godz. 15.00-16.00 – Agnieszka Frączek, stoisko nr 42
godz. 15.00-16.00 – Tomasz Szwed, stoisko nr 18
godz. 16.00-17.00 – dr Aleksander Miśkiewicz, stoisko nr 17

stoisko nr 16 – Wioletta Piasecka (piątek-niedziela)

stoisko nr 70 – Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu – warsztaty papiernicze (piątek-niedziela)

Zapisy na piątkowe warsztaty dla dzieci będą prowadzone przez Centrum Edukacji Nauczycieli

SOBOTA, 22 kwietnia 2017 r.

Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

Sala kameralna
godz. 11.00-12.30 – spotkanie z Piotrem Zychowiczem, autorem m.in. książki Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie, prowadzący: Marcin Tomkiel
godz. 12.30-14.00 – spotkanie z Filipem Springerem, autorem m.in. książek 13 pięter, Księga zachwytów, Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast, prowadzący: Andrzej Bajguz
godz. 14.00-15.30 – spotkanie z Katarzyną Bondą, autorką m.in. książek Pochłaniacz, Okularnik, Czerwony pająk, prowadzący: Dorota Sokołowska
godz. 15.30-17.00 – spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem, autorem m.in. książki 500 zdań polskich, prowadzący: Dorota Sokołowska

Sala prób

godz. 11.00-12.00 – ogólnopolska premiera książki Polska pamięć. O historii i polityce historycznej prof. Jana Żaryna (panel dyskusyjny z udziałem historyka i senatora RP, prof. Jana Żaryna, dr. Waldemara Wilczewskiego oraz wojewody podlaskiego, Bohdana Paszkowskiego)
godz. 12.30-14.00 – spotkanie z Bożeną i Janem Walencikami, filmowcami i fotografami przyrody, autorami albumów przyrodniczych i promocja ich albumu Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, prowadzący: Andrzej Kruszewicz

Green room

godz. 10.00-11.30 – warsztaty Jak pisać przewodniki 2.0 (warsztaty zamknięte dla branży turystycznej)
godz. 11.30-12.30 – spotkanie z Maciejem Jastrzębskim, korespondentem Polskiego Radia w Moskwie i białostocka premiera jego najnowszej książki Rubinowe oczy Kremla. Tajemnice podziemnej Moskwy, prowadzący: Piotr Brysacz
godz. 12.30-13.30 – spotkanie z Barbarą Goralczuk, autorką książki Nadzieja aż po horyzont, i ogólnopolska premiera jej najnowszej książki, Miód, prowadzący: Marcin Tomkiel
godz. 13.30-14.30 – spotkanie z Leszkiem Szerepką, ambasadorem RP na Białorusi w latach 2011-2015, autorem książki Oblicza Białorusi. Zapiski ambasadora, prowadzący: Mikołaj Wawrzeniuk
godz. 14.30-15.30 – spotkanie z prof. Andrzejem Strumiłło i ogólnopolska premiera albumu Tajga. Niedźwiedzim tropem, prowadzący: Olga Gordiejew-Pobot
godz. 16.00-17.00 – spotkanie z Katarzyną i Jerzym Samusikami i ogólnopolska premiera albumu Dwory i pałace na Litwie, prowadzący: Piotr Brysacz

Kawiarnia Opery i Filharmonii Podlaskiej

godz.12.00 – uroczyste wręczenie nagród laureatom II edycji Konkursu Na Najlepsze Wydawnictwa Turystyczne Województwa Podlaskiego 2016.

Podpisywanie książek na stoiskach (Opera i Filharmonia Podlaska)

godz. 10.30-13.00 – Patrycja Malitka, stoisko nr 60
godz. 11.00-12.00 – Lidia Miś, stoisko nr 5
godz. 11.00-12.00 – Magdalena Witkiewicz, stoisko nr 12
godz. 11.00-12.00 – Alek Rogoziński, stoisko nr 12
godz. 11.00-12.30 – Grzegorz Kasdepke, stoisko nr 35
godz. 11.00-12.00 – Andrzej Fiedoruk, stoisko nr 1A
godz. 12.00-13.00 – Małgorzata Warda, stoisko nr 22-23
godz. 12.00-13.00 – Bogumił Kiss, stoisko nr 68
godz. 12.00-13.00 – Ida Pierelotkin, stoisko nr 8
godz. 12.30-13.30 – Piotr Zychowicz, stoisko nr 30
godz. 12:00-13:00 – prof. Jan Żaryn, stoisko nr 17
godz. 12.30-13.30 – Maciej Jastrzębski, stoisko nr 1
godz. 13.00-14.00 – Agnieszka Suchowierska, stoisko nr 12A
godz. 13.00-14.30 – Grzegorz Kasdepke, stoisko nr 42
godz. 13.00-15.00 – dr Aleksander Miśkiewicz, stoisko nr 17
godz. 14.00-15.00 – Aleksandra Tyl, stoisko nr 50
godz. 14.00-14.30 – Jan Kamiński, stoisko nr 1A
godz. 14.00-15.00 – Bożena i Jan Walencikowie, kawiarnia OiFP
godz. 14.00-15.00 – Andrzej Kruszewicz, kawiarnia OiFP
godz. 14.00-15.00 – Filip Springer, stoisko nr 24
godz. 14.00-15.00 – Julita Bator, stoisko nr 32
godz. 14.30-15.00 – Leszek Szerepka, stoisko nr 1A
godz. 14.30-18.00 – Beata Gołaszewska, stoisko nr 60
godz. 15.00-16.00 – Andrzej Lechowski, stoisko nr 38
godz. 15.30-16.00 – Andrzej Strumiłło, stoisko nr 1A
godz. 15.30-16.30 – Katarzyna Bonda, kawiarnia OiFP
godz. 17.00-17.30 – Katarzyna i Jerzy Samusikowie, stoisko nr 1A
godz. 17.00-18.00 – prof. Jerzy Bralczyk, stoisko nr 40-41

NIEDZIELA, 23 kwietnia 2017 r.

Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

Sala kameralna

godz. 11.00-12.30 – spotkanie z Kamilem Bałukiem i ogólnopolska premiera książki Wszystkie dzieci Louisa, prowadzący: Mariusz Szczygieł
godz. 12.30-14.00 – koncert i ogólnopolska premiera płyty Projekt: prawda muzycznie w wykonaniu zespołu Res Factum i Mariusza Szczygła
godz. 14.00-15.00 – spotkanie z Mirosławem Wlekłym oraz białostocka premiera książki Mirosława Wlekłego Tu byłem. Tony Halik, prowadzący: Piotr Brysacz

Green room
godz. 10.00-11.00 – spotkanie z Zofią Piłasiewicz, autorką m.in. książki Gruzja. W pół drogi do nieba i pokaz slajdów z Gruzji Maksa i Zofii Piłasiewiczów, prowadzący: Piotr Brysacz
godz. 11.00-12.00 – spotkanie z Natalią Fiedorczuk, autorką książki Jak pokochać centra handlowe, prowadzący: Katarzyna Sawicka-Mierzyńska
godz. 12.00-13.00 – spotkanie z Anetą Prymaka-Oniszk, autorką książki Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy, prowadzący: Mikołaj Wawrzeniuk
godz. 13.00-14.00 – spotkanie z Aleną Brava i ogólnopolska premiera książki Godzina policyjna dla jaskółek, prowadzący: Mikołaj Wawrzeniuk
Spotkanie z Borysem Piatrowiczem i ogólnopolska premiera książki Na początku była ciemność, prowadzący: Mikołaj Wawrzeniuk
godz. 14.00-15.00 – premiera książki Raj na kredyt Krystyny Bezubik

Podpisywanie książek na stoiskach (Opera i Filharmonia Podlaska)

godz. 11.00-11.30 – Zofia Piłasiewicz, stoisko nr 1A
godz. 11.30-12.00 – Teresa Radziewicz, stoisko nr 1A
godz. 12.00-15.00 – Kamil Olechwirowicz, stoisko nr 60
godz. 12.00-13.00 – Bogumił Kiss, stoisko nr 68
godz. 12.00-13.00 – Natalia Fiedorczuk, stoisko nr 1A
godz. 12.00-13.00 – Adam Chmielecki, stoisko nr 17
godz. 12.30-13.00 – Kamil Bałuk, stoisko nr 25
godz. 13.00-14.00 – Andrzej Lechowski, stoisko nr 38
godz. 13.00-14.00 – Aneta Prymaka-Oniszk, stoisko nr 7
godz. 14.00-15.00 – Lidia Miś, stoisko nr 5
godz. 14.00-15.00 – Res Factum (Nina Nu, Marcin Krzyżanowski i Tadeusz Sudnik), stoisko nr 25
godz. 14.00-14.30 – Alena Brava, Borys Piatrowicz, stoisko nr 67
godz. 14.00-15.00 – Mariusz Szczygieł, stoisko nr 25
godz. 14.00-15.00 – Mirosław Wlekły, stoisko nr 40-41
godz. 14.00-15.00 – Krzysztof Czyżewski, stoisko nr 62

VI Międzynarodowym Targom Książki i festiwalowi literackiemu „Na pograniczu kultur” towarzyszy wielkoformatowa wystawa przedstawiająca postacie ze znanej i lubianej serii książek Tove Jansson o przygodach Muminków.

Wystawę w Białostockim Teatrze Lalek można oglądać do 23 kwietnia 2017 r.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie