Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Ambitne Podlaskie to misja Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego – mówi marszałek Artur Kosicki

Materiał informacyjny
Trwają konsultacje projektu Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego 2030. Czym jest ten dokument i dlaczego warto zgłosić do niego swoje uwagi i opinie? Wyjaśniamy!

4P – Podlaskie, przedsiębiorcze, partnerskie, perspektywiczne

To wyjątkowa Strategia, ponieważ nasz region jest wyjątkowy, głownie z tego względu, że zamieszkują go wyjątkowi ludzie – powiedział marszałek Artur Kosicki podczas pierwszej prezentacji dokumentu. – Mamy potencjał, aby być liderem dla innych regionów kraju - dodał.

„Ambitne Podlaskie” to misja, którą wskazuje dokument. Przyświecają jej trzy główne cele - dynamiczna gospodarka, zasobni mieszkańcy oraz partnerski region.

Efektem wdrożenia Strategii ma być m.in. wzrost PKB i poziomu eksportu, wzrost przeciętnego miesięcznego dochodu gospodarstw domowych, dochodów własnych samorządów, zmniejszenie emigracji z regionu oraz wzrost poziomu zaufania.

Strategia wyróżnia sześć Obszarów Strategicznej Interwencji, czyli takich, które należy szczególnie wspierać. Są to: miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze (Hajnówka, Zambrów, Augustów, Łomża, Grajewo, Sokółka i Bielsk Podlaski), obszary zagrożone trwałą marginalizacją (gminy wiejskie i powiązane z nimi małe miasta), subregionalne ośrodki wzrostu (Suwałki, Łomża, Bielsk Podlaski), Białystok i jego obszar funkcjonalny, miasta powiatowe oraz obszary wiejskie, w tym cenne przyrodniczo.

Start konsultacji w Augustowie

Konsultacje zainaugurowano 27 listopada w Augustowie. Wzięła w nich udział m.in. Wiesława Burnos, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, a dyskusję otworzyła Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, który wraz z zespołem specjalistów, tworzył dokument.

Jest mi niezmiernie miło, że tu zaczynamy konsultacje projektu Strategii. Chcemy rozpocząć dialog dotyczący tego, jak powinno wyglądać nasze województwo w przyszłości, nad jakimi jego słabymi cechami powinniśmy popracować, a jakie rozwijać, by nasz region był naszą dumą – mówiła.

Na pytania i sugestie uczestników odpowiadali eksperci, m.in. prof. Wojciech Dziemianowicz, który jest współtwórcą Strategii. Dyskusję zdominowała kwestia poprawy połączenia drogowego na trasie Białystok-Augustów. Pytano także o możliwości pozyskiwania środków na inwestycje drogowe w poszczególnych samorządach.

Dyrektor Sarosiek zapewniła pytających, że marszałek województwa i zarząd pracują nad tym, żeby środków finansowych na ten cel dla naszego regionu było jak najwięcej.

Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa podkreślił, że istotne jest zaznaczenie w Strategii kwestii turystyki i walorów uzdrowiskowych województwa. Pojawiły się także głosy o umieszczeniu w dokumencie ważnych turystycznie dla naszego regionu miejsc, tj. Kanału Augustowskiego czy Puszczy Augustowskiej. W konsultacjach w Augustowie wzięli udział również radni sejmiku województwa - Paweł Wnukowski i Wanda Mieczkowska, przedstawiciele administracji samorządowej, nauki i biznesu, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy subregionu.

Strategia szansą dla Hajnówki

Kolejne konsultacje odbyły się 29 listopada w Hajnówce, gdzie wywiązała się bardzo gorąca dyskusja. Po prezentacji dokumentu, głos zabrali uczestnicy spotkania. – Dobrze, że możemy rozmawiać o Strategii właśnie w Hajnówce. Zapisy tego dokumentu uwzględniają nasze potrzeby, zgadzamy się z tymi założeniami, ale są one dość ogólne. Chcielibyśmy, aby Strategia uwzględniała jak najwięcej środków na obszary cenne przyrodniczo – zapowiedział Jerzy Sirak burmistrz Hajnówki.

Dokument jest solidnie przygotowany, stawia na przedsiębiorczość, innowacyjność. Widzimy w nim szansę dla powiatu hajnowskiego - dodał Andrzej Skiepko, starosta hajnowski.

Joanna Sarosiek wyjaśniła, że dokument celowo jest dość ogólny, aby nie zawężać możliwości rozwoju w przyszłości do tych jedynie, które zostały do niego wpisane. - Strategia zawiera wizję rozwoju w 2030 roku. Nikt chyba nie jest w stanie przewidzieć różnych wydarzeń, w tym geopolitycznych, które mogą mieć miejsce. Zbytnie uszczegółowienie Strategii zamykałoby nam drogę do rozwiązań, których Strategia nie uwzględnia - podkreśliła dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego.

Podobnie jak w Augustowie tematem przewodnim pytań zebranych uczestników była infrastruktura drogowa oraz turystyka. Jak zaznaczył Jarosław Gołubowski, wójt Gminy Narewka drogi w jego gminie mają kluczowe znaczenie, gdyż jeździ nimi ciężki transport do przejścia granicznego w Siemianówce. I choć samo przejście jest bardzo nowoczesne, dojazd do niego jest fatalny. Kwestię turystyki poruszył Sławomir Bakier, dziekan Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej.

Głos zabrał również Bogusław Dębski, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, który stwierdził, że najważniejszą kwestią dla rozwoju regionu jest odpływ ludności i w jakiś sposób trzeba temu zaradzić.

Czas na subregion łomżyński

Trzecie spotkanie konsultacyjne odbyło się 6 grudnia w świeżo odnowionym budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem. Modernizacja była możliwa dzięki dotacji z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Podczas dyskusji przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Bogusław Dębski zwrócił uwagę na wykorzystanie funduszy unijnych przeznaczonych dla województw Polski Wschodniej. Podkreślał, że należy wystąpić do organów rządowych o wyraźną deklarację realizacji takich inwestycji, jak m.in. S-19, Rail Baltica. - One w ciągu dziesięciu lat, bo na tyle jest przewidziana strategia, powinny być skończone i tego musimy wymagać - mówił podczas spotkania.

Bogusław Dębski zaznaczył również, że największy problem został bardzo dokładnie opisany w Strategii - chodzi o migrację młodych ludzi. Rozwiązaniem jest stworzenie warunków do rozwoju gospodarczego i takiego środowiska, które spowoduje również napływ ludności do naszego regionu.

Z tymi uwagami zgodził się prof. Jacek Szlachta ze Szkoły Głównej Handlowej – jeden z ekspertów pracujących nad dokumentem: - Jestem za zwiększeniem środków na badania i naukę, i takie są intencje, natomiast trudno przewidzieć jaka będzie rzeczywistość.

Często poruszaną podczas dyskusji kwestią było rolnictwo. - Rolnictwo widzimy w trzech przypadkach: przemysłu przyszłości, które wiąże się z doliną 4.0 – czyli połączenie rolnictwa z przemysłami przyszłości, rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, tj. tworzenia korzystnych warunków dla zakładania nowych firm szczególnie dla młodych mieszkańców, a także rozwoju pozarolniczej działalności na obszarach wiejskich – informowała dyrektor Sarosiek - Traktujemy rolników jak przedsiębiorców – dodała.

Podczas konsultacji rozmawiano także m.in. o ochronie zdrowia, przyszłej perspektywie finansowej funduszy UE, odpływie studentów z regionu za granicę. Na pytania mieszkańców i samorządowców odpowiadał też prof. Wojciech Dziemianowicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

**********

Ostatnie spotkanie konsultacyjne odbędzie się 16 grudnia w Białymstoku. Zapraszamy!

Jak zgłosić swoje propozycje do projektu Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego 2030?

Uwagi na temat projektu można będzie zgłaszać przez Internet na stronie www.strategia.wrotapodlasia.pl. Link do formularza jest aktywny od 26 listopada 2019 roku do 8 stycznia 2020 roku, czyli w czasie, kiedy formalnie będą trwały konsultacje społeczne.

Formularz można wypełnić on-line lub też skorzystać z pliku w formacie Word. Po wypełnieniu plik można przesłać na adres: konsultacje2030@wrotapodlasia.pl, przekazać osobiście podczas spotkań konsultacyjnych, lub przesłać pocztą tradycyjną na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Departament Rozwoju Regionalnego
ul. Poleska 89 15-874
Białystok

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3