Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ambasador Szwecji w Nibe-Biawar

(peż) Fot. W. Wojtkielewicz, wideo Jerzy Doroszkiewicz
Ambasador Szwecji, Staffan Herrström (z lewej strony) w towarzystwie Mariusza Maliborskiego, prezesa Nibe-Biawar obejrzał  całą firmę
Ambasador Szwecji, Staffan Herrström (z lewej strony) w towarzystwie Mariusza Maliborskiego, prezesa Nibe-Biawar obejrzał całą firmę
Mimo napiętego harmonogramu wizyty w regionie, ambasador Szwecji Staffan Herrström znalazł czas, aby odwiedzić bialostocką firmę Nibe-Biawar.

Gdy zapytać białostoczan o obecność szwedzkiego kapitału w regionie, większość odpowie od razu – Ikea. I nic dziwnego, bo inwestycja tej firmy w gm. Orla odbiła się szerokim echem w całym województwie. Mniej osób wie, że od 2000 roku to właśnie Szwedzi są właścicielami firmy Biawar istniejącej w stolicy województwa od 1968 roku. Przedsiębiorstwo znane przede wszystkim jako producent wymienników i ogrzewaczy do produkcji ciepłej wody po przejęciu go przez szwedzki koncern Nibe, zyskało dostęp do nowych technologii i rynków. Jego przychody od tego czasu wzrosły pięciokrotnie, do ponad 122 mln zł w 2012 roku.

I choć w roku ubiegłym nieco spadły przez ograniczenie popytu na rynku krajowym, to jednak uzyskany przez firmę zysk (dzięki bardziej efektywnym sposobom sprzedaży) był najwyższy w jej historii.
Jak nam powiedział Mariusz Maliborski,  prezes Nibe-Biawar,  uznanie Staffana Herrströma, ambasadora Szwecji, który odwiedził firmę, zyskała jej kultura organizacyjna bardzo odpowiadająca wysokim szwedzkim standardom oraz stosowane w firmie nowoczesne technologie emaliowania zbiorników, oparte na myśli  technicznej białostockich inżynierów. 

Staffan Herrström odwiedził Podlasie wraz z małżonką Karin Herrström i swoim zastępcą p. radcą-ministrem Ulrikiem Tideströmem.

[b]

Przypomnijmy, że Nibe-Biawar  wygrała przetarg na działkę w białostockiej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i -  jak mówi prezes Maliborski -  jesienią tego roku lub na początku przyszłego przedsiębiorstwo powinno już ruszyć z inwestycją w tym miejscu. Jest ona obecnie na etapie projektowania, a wspomniane już wyhamowanie koniunktury na rynku polskim spowodowało opóźnienie w budowie planowanego w strefie zakładu.

Produkcja na rynek krajowy stanowi obecnie połowę produkcji Biawaru,  która trafia też na eksport, przede wszystkim do Niemiec, Szwecji, Litwy, Rosji, Danii, Holandii i Anglii. Podstawą produkcji są nadal wymienniki i ogrzewacze ciepłej wody, ale dziś Biawar sprzedaje także solary i kotły peletowe, i jest liderem rynku, jeśli chodzi o pompy ciepła.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny