Podczas otwarcia 6 Polsko-Szwajcarskiego Dnia Innowacji mówił pan o bliskich relacjach między Szwajcarią a Polską. Jak oba kraje mogą kooperować w kwestii ekologii i innowacji technologicznych dotyczących ochrony środowiska?
Na trzy sposoby – możemy się motywować wzajemnie, aby nasze społeczeństwa, nasi obywatele byli coraz bardziej odpowiedzialnymi obywatelami naszej planety. Narody szwajcarski i polski mogą wspólnie czynić wysiłki i działania, by chronić naszą planetę.
Po drugie, możemy wymieniać się doświadczeniami w polityce i podejściu do ochrony środowiska. Jak tworzyć politykę na rzecz ochrony planety, jak umieszczać w niej kluczowe elementy na rzecz zachowania w przyszłości środowiska naturalnego. I po trzecie – możemy wspólnie pracować na rzecz technologii, która jest tematem 6. edycji Polsko-Szwajcarskiego Dnia Innowacji.
Możemy wspólnie korzystać z know how szwajcarskich firm technologicznych oraz z doskonale wykształconych kadr w Polsce. Zarówno szwajcarskie firmy w Polsce, jak i polskie w Szwajcarii mogą współpracować w rozwijaniu technologii przyjaznych środowisku i wprowadzaniu ich na rynek.
Czego szwajcarskie firmy, których tak wiele pojawiło się na konferencji, potrzebowałyby ze strony polskiej, by ta współpraca była korzystniejsza dla obu stron?
Z jednej strony w Polsce funkcjonuje bardzo żywy sektor start-upów, a te start-upy mogą wnosić świeże idee i pomysły dla dłużej funkcjonujących szwajcarskich firm. Z drugiej stromy Szwajcaria ma dłuższą historię wolnego rynku niż Polska. Główny partner Dnia Innowacji, firma ABB, jest partnerem wielu polskich start-upów, przekazuje im wiedzę.
Ale także należy pamiętać, że Szwajcaria jest krajem zamieszkiwanym przez 8 milionów ludzi, Polska ma znacznie większą populację, a co za tym idzie ma też więcej inżynierów, więcej młodych osób kończących studia, które mogą dołączyć do wspólnych przedsięwzięć technologicznych. A ich wspólna praca może zapewnić lepszą przyszłość następnym pokoleniom.
Polska otrzymuje również wsparcie od rządu Szwajcarii na projekty dotyczące środowiska. Jak duże jest to wsparcie w tym roku?
Tak, Szwajcaria oferowała pakiet w wysokości 480 mln franków szwajcarskich (ok. 2 mld zł) na projekty związane między innymi z ochroną klimatu. Tamten fundusz został już wykorzystany, obecnie pracujemy nad drugą transzą pakietu wraz z rządem polskim i mamy nadzieję, że już wkrótce ją uruchomimy. Sądzę, że projekty związane z czystymi technologiami otrzymają znaczącą porcję z tego funduszu.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót