Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amazon w Polsce już w marcu 2012?

Opr. MF. Źródło: Robert Drózd, SwiatCzytnikow.pl
Polski Amazon może pojawić się już w marcu. Czy pokona konkurencję?
Polski Amazon może pojawić się już w marcu. Czy pokona konkurencję?
Amazon wkroczy do Polski w ciągu najbliższego roku. Na ten temat pojawia się coraz więcej plotek. Podawane daty to na przykład marzec i kwiecień 2012.

Dziś napisała o tym Gazeta Prawna:

Na razie amerykański gigant prowadzi rozmowy na temat współpracy z polskimi partnerami. Są wśród nich firmy kurierskie i operatorzy pocztowi na czele z prywatnym InPostem i Pocztą Polską. Rozmowy z niektórymi są bliskie finału i prawdopodobnie zakończą się podpisaniem porozumień o współpracy. [...]

Natomiast Rafał Brzoska, prezes InPostu, przyznaje, że Amazon sonduje rynek, a operatorzy pocztowi wysłali mu swoje oferty. — Na razie nie podpisaliśmy żadnej umowy, ale liczymy na to; jeśli zapadną decyzje, Amazon zawrze umowy z wieloma operatorami – dodaje.

Amazon, jeśli wejdzie do Polski, to przygotowany na lokalną konkurencję. Bo inaczej skończy się tak jak z Ebayem, który nawet nie zagroził Allegro. Pozycja paru głównych graczy – Empiku i Merlina jest taka, że nie będzie łatwo ich pokonać. Ale firma Bezosa ma trochę argumentów za sobą.

Lokalni specjaliści zwracają uwagę na dystrybucję – Amazon nie będzie miał polskiego centrum, a przesyłki będą szły z Lipska. Ale jeśli będzie to tak skuteczne jak przesyłanie Kindle – to nie widzę problemu.

Pytanie też, jaki będzie zakres produktowy, z jakim Amazon do nas wejdzie. Czy tylko to, z czym jest kojarzony – książki, muzyka, filmy, czy także elektronika, ubrania i właściwie wszystko, co widzimy np. w Amazon.co.uk. Jeśli przyjmie się model supermarketu z dostępną bezpłatną wysyłką od pewnej kwoty, to mogą namieszać. Zresztą przecież już od roku z Amazon UK mamy bezpłatną przesyłkę do Polski od 25 funtów. Jeśli opłaca się im oferowanie darmowego kuriera z Wielkiej Brytanii od 120 złotych, to tym bardziej z Lipska.

Co to wszystko oznacza dla czytelników książek elektronicznych? Odpowiedź nie jest oczywista. Polski Amazon nie musi oznaczać polskiego Kindle. Przynajmniej tak było dotąd – swojego Kindle miała tylko Wielka Brytania oraz Niemcy – klienci innych wersji językowych Amazona zamawiali ze Stanów. To jednak się zmieniło z Kindle 4, który ukazał się od razu w 6 wersjach językowych: angielska, niemiecka, francuska, włoska, portugalska i hiszpańska. Czy będzie też wersja polska? Technicznych problemów nie widzę.

Więcej jednak zależy od dogadania się Amazona z polskimi wydawnictwami, bo premiera czytnika wymaga przede wszystkim premiery e-booków. Bez kilkunastu tysięcy książek polski Kindle Store nie wystartuje.

Artykuł opublikowany w serwisie SwiatCzytnikow.pl

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny