Alpejskie MŚ. Pinturault najlepszy w kombinacji. Schwarz tym razem drugi

OPRAC.:
Piotr Rutkowski
Alexis Pinturault został mistrzem świata w kombinacji po raz drugi w karierze
Alexis Pinturault został mistrzem świata w kombinacji po raz drugi w karierze JEAN-CHRISTOPHE BOTT/PAP/EPA
Alexis Pinturault zdobył złoty medal w kombinacji na mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim, które odbywają się w miejscowościach Courchevel i Meribel. Francuz o 0,1 s wyprzedził broniącego tytuł Austriaka Marco Schwarza. Polacy nie startowali.

Zwycięstwo jest tym cenniejsze dla 31-letniego narciarza, że przyszło w trudnym sezonie, w którym tylko raz stanął na podium Pucharu Świata.

- To szczególny moment, ponieważ od dłuższego myślałem o tym starcie. W przeszłości miałem kłopoty. Istotną sprawą być na 100 procent pewnym siebie. To dodaje umiejętności. Byłem równy w dwóch konkurencjach. To wspaniały początek mistrzostw - powiedział Pinturault.

O złocie w kombinacji zadecydowały niuanse

Schwarz bronił w tej konkurencji tytułu, a Pinturault dwa lata temu zdobył w niej srebrny medal przegrywając o 0,04 s. We wtorek ponownie stoczyli wyrównany bój. Po supergigancie Francuz miał tylko 0,06 s przewagi. W slalomie również okazał się lepszy, ale różnica była jeszcze mniejsza - 0,04 s. Trzecie miejsce ze stratą 0,44 s zajął Austriak Raphael Haaser, którego starsza siostra Ricarda w poniedziałek również była trzecie w tej samej konkurencji.

Pinturault z drugim złotem w kombinacji

Pinturault po raz trzeci w karierze zdobył złoto mistrzostw świata. W 2017 roku stanął na najwyższym stopniu podium zmagań drużynowych, a w 2019 triumfował w kombinacji. W dorobku ma też jeden srebrny i trzy brązowe krążki zawodów tej rangi. Francuz to także wicemistrz olimpijski z Pjongczangu (2018) w kombinacji oraz dwukrotny brązowy medalista igrzysk w slalomie gigancie.

Marco Odermatt, który dominuje w tegorocznym Pucharze Świata, został zdyskwalifikowany za ominięcie bramki na krótko przed zakończeniem rywalizacji w supergigancie.

Mistrzostwa we Francji potrwają do 19 lutego.

Wyniki kombinacji w Courchevel:

1. Alexis Pinturault (Francja) 1.53,31 (1.08,25/45,06)
2. Marco Schwarz (Austria) strata 0,10 (1.08,31/45,10)
3. Raphael Haaser (Austria) 0,44 (1.08,39/45,36)
4. River Radamus (USA) 0,69 (1.08,84/45,16)
5. Atle Lie McGrath (Norwegia) 0,72 (1.09,50/44,53)
6. Loic Meillard (Szwajcaria) 1,20 (1.09,59/44,92)
(PAP)

Przypomnijmy, że w kombinacji pań najlepsza okazała się Włoszka Federica Brignone. Maryna Gąsienica-Daniel ukończyła zmagania na 11. miejscu.

Jutro odbędzie się supergigant kobiet. Początek o 11:30.