Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alkohol metylowy z Czech mógł trafić do nas. Jak rozpoznać podrobioną wódkę

(adek)
Główny Inspektor Sanitarny przestrzega przed spożywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia
Główny Inspektor Sanitarny przestrzega przed spożywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia POSG
Główny Inspektor Sanitarny przestrzega przed spożywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia. Część wódek mogła trafić do nas z Czech, gdzie stwierdzono przypadki śmiertelnych zatruć alkoholem metylowym.

Polskie służby sanitarne prowadzą wzmożony nadzór w miejscach obrotu i spożywania alkoholu. W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Katowicach trwają badania laboratoryjne (13 próbek) podejrzanego alkoholu zatrzymanego na granicy przez polskie służby celne.

- Z dotychczasowych informacji przekazanych przez stronę czeską wynika, że została zamknięta jedna wytwórnia alkoholu, co do której istnieje podejrzenie, iż mogła być źródłem alkoholu metylowego - mówi Anna Wójcik, rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. - Wyprodukowany tam alkohol został skonfiskowany, a partie alkoholu wprowadzone na rynek zostały wycofane. Niemniej, ze względu na fakt, że wytwórnia ta sprzedawała również niewielkie partie alkoholu do małych sklepów w regionie, istnieje podejrzenie, iż alkohol ten może nadal znajdować się w małych lokalnych sklepach.

Na podrobionych etykietach znajdowały się napisy:

- Vodka Lunar extra jemná a Lašský tuzemák; výrobce Pod Skalkou s. r. o.

- Meruňka; výrobce Radovan Borák

- Albánská borovička; Likérka Eva

- Tuzemák; AB Style

- Švestková vodka; Ostravská likérka

- Tuzemák a Originál vodka; výrobce Likérka Drak.

W żadnym przypadku producenci oryginalnych wyrobów alkoholowych wskazani na etykietach, nie uczestniczyli w nielegalnej produkcji, dystrybucji alkoholu.

Objawy zatrucia alkoholem metylowym:

Dawka alkoholu metylowego zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego 4-15 ml, dawka śmiertelna minimalna 30 ml.

W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego - pobudzenie, wesołkowatość, wzmożona aktywność fizyczna i psychiczna. Po kilku godzinach od zatrucia (czas wystąpienia objawów zależy od wypitej ilości metanolu) dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia zatrutego). Dochodzi do zaburzeń oddychania, oddech jest przyśpieszony, głęboki. Nudności, wymioty, bóle brzucha. Spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca, zaburzenia widzenia (czasem występujące z opóźnieniem) do całkowitej nieodwracalnej (najczęściej) ślepoty.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny