Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aleksander Gigol rzeźbił drewniane żubry

Piotr Bajko
Aleksander Gigol
Aleksander Gigol Zdjęcie archiwalne
5 listopada mija 30. rocznica śmierci Aleksandra Gigola, pierwszego w Białowieży rzeźbiarza drewnianych figurek żubrów.

Aleksander Gigol to jeden z prekursorów białowieskiego pamiątkarstwa. Urodził się 5 grudnia 1905 roku. Edukację zakończył na poziomie szkoły powszechnej. Jego rodzina przyjechała do Białowieży w okresie międzywojennym.

Po wojnie Gigol mieszkał w dzielnicy Krzyże, w domku obok budynku, w którym przed wojną mieścił się Urząd Gminny. Zaglądając od czasu do czasu do pracowni rzeźby Antoniego Czerniewicza - absolwenta zakopiańskiej szkoły dla artystów plastyków - sam podjął próby rzeźbiarskie. Było to w 1957 roku. Efekt okazał się nadzwyczaj interesujący. Spod jego dłuta wychodziły bardzo piękne figurki żubrów. W ciągu pierwszych dwóch lat wykonał ich około stu. Wszystkie zostały kupione przez turystów, a dalszym zamówieniom nie było końca.

Białowieskiego twórcę dość szybko zauważyła miejscowa prasa. W "Gazecie Białostockiej" nr 72 z 25 marca 1959 roku, zamieszczono o nim krótką informację, zilustrowaną zdjęciem wykonanym przez Edmunda Uchymiaka z CAF-u. Zdjęcie rzeźbiarza trafiło też do "Kalendarza Białostockiego TRZZ na rok 1961". Niebawem Gigol trafił do filmu oświatowego. Włodzimierz Puchalski, robiąc w 1963 roku zdjęcia do filmu "Żubry", pokazał rzeźbiarza m.in. w jego warsztacie.
Białowieskiego twórcę zaczęto namawiać do zdobycia stosownych uprawnień rzemieślniczych. Kiedy pojechał zdawać egzamin czeladniczy z rzeźbiarstwa, wszyscy byli przekonani, że to będzie zwykła formalność. Komisja kazała mu wyrzeźbić żubra, co oczywiście nie było problemem. Ale traf chciał, że w komisji siedziało "ciało społeczne" - partyjna osoba, która zagadnęła egzaminowanego o rogi. Artysta niepotrzebnie wdał się w dyskusję. W pewnym momencie wyraził niezadowolenie, że osoba całkowicie nie obyta z rzemiosłem zwraca mu uwagę. "Ciało społeczne" poczuło się upokorzone, a ponieważ miało decydujący głos w komisji, Gigol nie zdał. Więcej już nie próbował.

Przez lata zgłaszały się do niego z zamówieniami różne instytucje i urzędy. Rzeźbiarz wykonał na zlecenie Białowieskiego Parku Narodowego dużą rzeźbę głowy żubra, która została umieszczona na bramie wjazdowej do Parku Pałacowego. W 1990 roku, już po śmierci Gigola, rzeźba była już tak zniszczona, że została wymieniona na inną, wykonaną tym razem przez Sergiusza Dowbysza.

Innym znanym dziełem rzeźbiarza są dwa kałamarze, z walczącymi u ich podstaw dwoma żubrami; twórca wykonał tę rzeźbę dla Urzędu Gminy, Aleksander Gigol zmarł 5 listopada 1982 roku w wieku 77 lat. Został pochowany na białowieskim cmentarzu, obok żony.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny