Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aleja Bluesa. Nowe tabliczki upamiętnią ludzi bluesa (wideo)

(dor)
Jerzy Doroszkiewicz
W Alei Bluesa przybędą nowe tabliczki. Uroczystość już w niedzielę

We wrześniu wszyscy fani w naszym kraju w okolicach 16 dnia tego miesiąca obchodzą Polski Dzień Bluesa. W Białymstoku główne uroczystości zaplanowano na 15 września.

Najważniejszym elementem obchodów będzie z pewnością umieszczenie nowych tabliczek z nazwiskami ludzi zasłużonych dla bluesa. W tym roku nie może wśród nich zabraknąć dziennikarza Radia Białystok Wiesława Szymańskiego. Zmarły w tym roku radiowiec podczas całej swojej kariery prezentował na antenie nagrania bluesowe. Miał do dyspozycji trzygodzinny blok bluesowy w ramach "Strefy dobrej muzyki".

Na uroczystości pojawi się też Mirek Kozioł, wieloletni perkusista zespołu Kasa Chorych, który razem z Ryszardem Skibińskim i Jarkiem Tioskowem uczył Polaków słuchania bluesa.

- Bardzo się cieszę, że trafię na aleję - śmieje się Kozioł. - Trochę to trwało, zanim do mnie to doszło, ale ja cały czas nie przestałem grać. I obiecuje, że w planowanym na niedzielę, na godzinę 19, koncercie "WOAK-owa Jazda Bluesowa" na pewno wejdzie na scenę. Na co dzień Kozioł gra teraz ze znacznie młodszymi muzykami z zespołu Bracia i Siostry. Kiedy zespół nagrywał swój pierwszy album, w studiu wsparł ich wyśmienity gitarzysta Marek Raduli. On również pojawi się na koncercie w Spodkach. Tam wystąpią grupy Hard Times i J.J. Band. W tej drugiej grupie na harmonijce wirtuozersko gra Bartek Łęczycki i on również w tym roku doczeka się swojej tabliczki w Białymstoku. Jako jedyny polski harmonijkarz niedawno reprezentował kraj na wielkiej konferencji muzycznej w USA.

Idea Alei Bluesa zrodziła się pod koniec 2007 roku wśród miłośników tego rodzaju muzyki. Nadanie pasażowi w centrum miasta takiej nazwy wynikało z chęci przypomnienia, że to właśnie w Białymstoku, w 1978 roku, zorganizowano pierwszy w Polsce festiwal poświęcony bluesowi pod nazwą "Jesień z Bluesem". Autorem koncepcji kamiennej klawiatury był Konrad Sikora.

- Aż trudno uwierzyć, że w Alei jest już 31 tabliczek, a dojdzie kolejnych sześć - mówi Sikora. - Cieszy mnie, że idea Alei przyjęła się w Białymstoku.

W tym roku fani bluesa spotykają się na Alei o godz. 17.30, koncert zaś będzie o 19.

Ludzie bluesa uwiecznieni u nas

Do tej pory uhonorowano 31 osób. To:

Paweł Berger, Wiesław Chmielewski, Jan Chojnacki, Cezary Czternastek, Piotr Dziemski, Irek Dudek, Włodek Dudek, Dariusz Dusza, Witold Frankiewicz, Jacek Grün, Martyna Jakubowicz, Marek Jakubowski, Maria Jurkowska, Jerzy "Kawa" Kawalec, Michał Kielak, Mirosław Kłosowski, Mira Kubasińska, Adam Kulisz, Bogdan Loebl, Andrzej Matysik, Elżbieta Mielczarek, Tadeusz Nalepa, Jerzy Opaliński, Ryszard Riedel, Ada Rusowicz, Jan "Kyks" Skrzek, Józef Skrzek, Jarek Tioskow, Sławek Wierzcholski, Leszek Winder.

Na początku alei, od strony baru Podlasiak znajduje się tabliczka z nazwiskiem Ryszarda "Skiby" Skibińskiego. To od niego i Jarka Tioskowa zaczęła się historia Kasy Chorych i festiwale Jesień z Bluesem.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny