Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Album „La Cappella Sistina” w Białymstoku. Zobacz, jak wygląda unikalna księga warta 52 tys. zł (zdjęcia, wideo)

(dor)
Album „La Cappella Sistina” w Białymstoku. Przedstawia Kaplicę Sykstyńską
Album „La Cappella Sistina” w Białymstoku. Przedstawia Kaplicę Sykstyńską Anatol Chomicz
La Cappella Sistina, czyli freski Michała Anioła na wyciągnięcie ręki i portfela. Od 9 do 14 sierpnia Kaplica Sykstyńska do obejrzenia w centrum Białegostoku.

Od czwartku przy ul. Piłsudskiego 38 można oglądać album, który odwzorowuje najmniejsze szczegóły dzieł zdobiące ściany Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim.

Dzięki wyjątkowemu wydawnictwu dziełom można przyjrzeć się z bliska, dużo dokładniej niż w rzeczywistości - zachęca Marta Dębska, wiceprezes Goldenmark Center Sp. z o.o. To ta firma sprowadziła do Polski 50 egzemplarzy „La Cappella Sistina” i prezentuje album w 13 polskich miastach, w tym w Białymstoku.

Całość składa się z trzech tomów („Freski z XV wieku”, „Sklepienie’’ i „Sąd Ostateczny”). Przez 65 nocy zespół włoskich i światowych fotografów odwzorowywał najmniejsze szczegóły dzieł zdobiących ściany Kaplicy Sykstyńskiej. Do ich wykonania wykorzystali specjalne rusztowania. Warto przypomnieć, że najsłynniejsze freski w Kaplicy Sykstyńskiej, sklepienie i „Sąd Ostateczny” wykonał Michał Anioł. Wśród twórców malowideł na ścianach bocznych kaplicy można jednak znaleźć całą plejadę mistrzów renesansowego malarstwa, na czele z takimi artystami jak Sandro Botticelli i Domenico Ghirlandaio, nauczycielem Michała Anioła. Dzięki temu można mieć wrażenie oglądania fresków starych mistrzów, w tym Michała Anioła tak, jak widzieli je sami twórcy.

Połączenie 270 tysięcy zdjęć zajęło stu osobom pięć lat. Ostatecznie trzytomowy album mieści 800 zdjęć, które przedstawiają kluczowe elementy w skali 1:1. Fotografie zostały opatrzone komentarzami kuratora projektu, Antonia Paolucciego. Trzytomowa księga waży blisko 30 kilogramów i jest wydana w nakładzie tylko 1999 numerowanych egzemplarzy. Do Polski trafi 50 kompletów trzytomowego albumu. Jeden komplet kosztuje 52 tys. zł.

- Liczymy, że w każdym z miast, w których prezentujemy album „La Cappella Sistina” lokalni biznesmeni zdecydują się kupić egzemplarz i przekazać jakiejś instytucji, w której będzie dostępny dla wszystkich chętnych -dodaje Dębska. Na razie unikalną księgę będzie można oglądać do 14 sierpnia w białostockim oddziale Goldenmark przy ul. Piłsudskiego 38 lok. 2.

Nabywcy albumu przyczynią się do refundacji kosztów 5-letniej pracy blisko 100 osób, które tworzyły cyfrową rekonstrukcję Kaplicy Sykstyńskiej, a następnie pracowały nad wydaniem albumu. Każdy nabywca otrzyma także osobiste podziękowania od Muzeów Watykańskich za udział w projekcie i indywidualne zaproszenie do prywatnego zwiedzania Kaplicy Sykstyńskiej po godzinach otwarcia - co nie jest dostępne w standardowej ofercie komercyjnej zwiedzania zabytku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny