Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akumulator ciepła gotowy. 37-metrowy zbiornik wkrótce ruszy pełną parą (zdjęcia)

Adrian Kuźmiuk
Akumulator ciepła przy ul. gen. Andersa wkrótce zostanie napełniony wodą. Elektrociepłownia musi sprawdzić czy nie przecieka.
Akumulator ciepła przy ul. gen. Andersa wkrótce zostanie napełniony wodą. Elektrociepłownia musi sprawdzić czy nie przecieka. Wojciech Oksztol
Elektrociepłownia Białystok buduje akumulator ciepła, który zmniejszy koszty produkcji energii i będzie miał pozytywny wpływ na środowisko. To druga pod względem wielkości taka inwestycja w Polsce
Akumulator ciepła w zbliżeniu
Akumulator ciepła w zbliżeniu Wojciech Oksztol

Akumulator ciepła w zbliżeniu
(fot. Wojciech Oksztol)

Akumulator ciepła poprawi efektywność energetyczną, finansową oraz ekonomiczną naszej firmy - mówi Krzysztof Sadowski, dyrektor do spraw Strategii i Rozwoju Elektrociepłowni Białystok. - Będzie miał też pozytywny wpływ na ochronę środowiska.

Trzydziestosiedmiometrowy zbiornik przy Elektrociepłowni Białystok to druga taka pod względem wielkości inwestycja w Polsce. Jego średnica to 21 metrów, a pojemność 12 tysięcy metrów sześciennych.

Inwestycja kosztowała 16 milionów złotych, z czego 30 procent to unijna dotacja z programu Infrastruktura i Środowisko. Będzie służyć do magazynowania ciepłej wody.

- Urządzenia elektrociepłowni produkują jednocześnie energię elektryczną i cieplną - mówi Krzysztof Sadowski. - Jeśli przy okazji wyprodukujemy nadmiar ciepła, będziemy mogli nawet na kilkadziesiąt godzin zgromadzić je w akumulatorze w postaci gorącej wody.

Akumulator ciepła pozwoli oszczędzać

Elektrociepłownia produkuje zimą więcej ciepła w nocy, ponieważ wtedy jest najzimniej. Przy okazji powstaje wtedy więcej energii elektrycznej, choć nie jest ona w tym czasie potrzebna w systemie ciepłowniczym.

Kiedy akumulator zacznie pracować, elektrociepłownia będzie mogła produkować energię elektryczną do systemu w dzień, gdy jest ona bardziej potrzebna niż w nocy, a nadmiar ciepła zostanie zmagazynowany w zbiorniku. W nocy produkcja energii elektrycznej będzie mniejsza, a brakujące ciepło popłynie do systemu ciepłowniczego z akumulatora.

Choć zbiornik ma zostać oddany do użytku pod koniec listopada, to za dwa tygodnie odbędzie się pierwsze napełnianie kolosa.

- Wszystkie spawy są prześwietlane i sprawdzane, ale najlepiej sprawdzimy wytrzymałość zbiornika napełniając go wodą - mówi Krzysztof Sadowski. - Gdyby okazało się, że jest nieszczelny, natychmiast zatrzymamy napełnianie, więc mieszkańcy nie muszą się niczego obawiać.

Inwestycja ma zwrócić się w ciągu kilku lat. Dyrektor zapewnia, że z pewnością nie odbije się ona na kieszeni klientów elektrociepłowni.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny