MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aktywność wiejska i ciekawe inicjatywy zostały nagrodzone (zdjęcia)

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Celem Olimpiady Aktywności Wiejskiej w Podlaskiem jest zmobilizowanie mieszkańców wsi do organizacji wspólnych przedsięwzięć
Celem Olimpiady Aktywności Wiejskiej w Podlaskiem jest zmobilizowanie mieszkańców wsi do organizacji wspólnych przedsięwzięć Wrota Podlasia
Znani są już laureaci Olimpiady Aktywności Wiejskiej w Podlaskiem. Oto zwycięzcy siódmej edycji konkursu: Ochotnicza Straż Pożarna w Złotnikach nagrodzona za projekt Edukacja ekologiczna najmłodszych, Sołectwo Sitawka za malowidła na starych stodołach oraz Klub Współczesnej Kobiety z Szudziałowa za publikację o dawnej małej architekturze wiejskiej w gminie. W zmaganiach o laury uczestniczyło 17 projektów z sołectw z całego województwa, z czego 9 zostało nagrodzonych.

Organizatorem konkursu jest zarząd województwa podlaskiego. Oceniane są inicjatywy wiejskie w trzech kategoriach, w zależności od zasięgu działań, począwszy od jednej wsi, po całe województwo. Zwycięzcy otrzymali po 4,5 tys. zł.

Celem konkursu jest zmobilizowanie mieszkańców wsi do organizacji wspólnych przedsięwzięć. Tegoroczna edycja była bardzo zróżnicowana pod względem uczestników, jak i zgłaszanych inicjatyw. W olimpiadzie wzięły udział koła gospodyń wiejskich (KGW), jednostki ochotniczych straży pożarnych (OSP), grupy nieformalne, sołectwa, a także osoby będące liderami środowisk wiejskich – łącznie wpłynęło 17 zgłoszeń.

– Gratuluję pomysłów, które budują wspólnotę, łączą pokolenia, ale też pokazują, jak kreatywnie podchodzicie państwo do pewnych rozwiązań – mówił do uczestników olimpiady marszałek województwa Artur Kosicki. – Te inicjatywy przede wszystkim wskazują na to, że państwo bardzo prężnie i chętnie realizujecie swoje marzenia.

W kategorii wojewódzkiej Olimpiady Aktywności Wiejskiej w Podlaskiem zwyciężył projekt sołectwa Sitawka, w którym na starych stodołach tworzone są wielkoformatowe obrazy z twarzami mieszkańców wsi. Mają one przywracać pamięć o tych, którzy zamieszkiwali te tereny. Ich autorem jest Arkadiusz Andrejkow.

– Chcemy, żeby odwiedzający naszą wieś, mogli zobaczyć historię osób, wydarzeń i tego, co się tu działo, bo te opowieści, które są w Sitawce, są bardzo uniwersalne – mówił Damian Bakun, sołtys Sitawki i zarazem przewodniczący tamtejszego koła gospodyń wiejskich. – Teraz chcemy to ładnie opisać w formie graficznej, a na końcu stworzyć z tego trasę questową.

Konkurs na najlepiej zagospodarowane, użytkowane i utrzymane piwniczki i spichlerze to inicjatywa Klubu Współczesnej Kobiety z Szudziałowa, która została nagrodzona przez komisję konkursową. W tej akcji wzięło udział 45 rodzin zamieszkujących 16 wsi z terenu gminy.

Również przedsięwzięcie Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotnikach zdobyło uznanie komisji. Strażacy w realizację przedsięwzięcia Lubię naturę, nie śmiecę zaangażowali całe rodziny, zebrano ponad 3 tys. litrów odpadów. Jak powiedział Józef Jaroszuk, prezes strażaków, na tym nie koniec, a otrzymane w ramach wygranej pieniądze przeznaczone zostaną na edukację dzieci i wsparcie młodzieżowej ochotniczej straży pożarnej.

Oto wszyscy laureaci konkursu w poszczególnych kategoriach:

Za działania skierowane do społeczności jednej bądź dwóch miejscowości w obrębie jednej gminy:
1. miejsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Złotnikach – Lubię naturę, nie śmiecę.
2. miejsce: Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Szudziałowo – Tradycje kulinarne Podlasia – smaki z ogrodów, sadów i pól.
3. miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Kosówce – Lato zamknięte w słoiku – warsztaty kulinarne.
Wyróżnienia trafiły do Kół Gospodyń Wiejskich w Niewinie Borowym i Dąbrówkach.

Za działania skierowane do minimum trzech miejscowości, ale nie wychodzące poza obszar jednej gminy:
1. miejsce: Grupa Nieformalna Klub Współczesnej Kobiety z Szudziałowa – Skarby szudziałowskiej gminy – spichlerze i piwniczki.
2. miejsce: Stowarzyszenie Sympatyków Wsi Borysówka – Dieta Borysa – familijne warsztaty zdrowego żywienia.
3. miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Bohdanie – Wiejski festyn – Na straganie w dzień targowy.

Za działania skierowane poza obręb gminy, ale mieszczące się w ramach województwa:
1. miejsce: Sołectwo Sitawka – Deskale w Sitawce.
2. miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Sitawce – Sitawska spiżarnia.
3. miejsce: Grupa nieformalna Aktywni+ z Szudziałowa – Chodźmy na spacer.

Czytaj też:
Trzynaście drewnali można podziwiać w Sitawce. To jedyna tak wymalowana wieś na Podlasiu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aktywność wiejska i ciekawe inicjatywy zostały nagrodzone (zdjęcia) - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny