Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcje już nie tanieją. Dziś spotkanie Rady polityki Pieniężnej

Redakcja
Roman Ziruk, Ebury Polska
Roman Ziruk, Ebury Polska Ebury
Amerykańskie rynki akcji przestały świecić na czerwono. Kolejny dzień przynosi więcej informacji, dotyczących tego, co mogło stać za silną, poniedziałkową wyprzedażą indeksów.

Wygląda na to, że - mimo, iż ostatni spadek indeksów giełdowych był zainicjowany przez dane o zarobkach z piątku - winę za pogłębienie wyprzedaży i odpowiedź na pytanie "Dlaczego waluty nie zareagowały?" ponosi m.in. indeks VIX i odwrócony exchange-traded note (ETN) na niego, czyli XIV.

Inwestorzy, przyzwyczajeni do niewielkiej zmienności na rynku, stawiali na utrzymanie takiego stanu rzeczy w przyszłości, inwestując w XIV i jemu podobne instrumenty. Wzrost zmienności wywołał ogromne straty na owych instrumentach i potrzebę "zabezpieczania się" przez stratnych inwestorów, którzy zaczęli zajmować odwrotne pozycje - tym samym zakładając się o wzrost zmienności - dlatego tak mocno rósł krótkoterminowy VIX.

Winę zrzuca się również na automatyczne algorytmy tradingowe oraz tzw. "risk parity funds", czyli fundusze, które nie mają ustalonego poziomu inwestycji w konkretne aktywa (np. 90 proc. w akcje, 10 proc. w papiery dłużne), tylko dostosowują poziom inwestycji w konkretne aktywa bezpieczne/ryzykowne do poziomu ryzyka na rynku (mierzonego właśnie np. przez VIX). Tym samym, w przypadku wzrostu implikowanej zmienności struktura aktywów, w które inwestują zmienia się na niekorzyść akcji, a kapitał płynie w stronę obligacji. Tak właśnie prawdopodobnie stało się w poniedziałek.

Waluty

Złoty

Polski złoty w relacji do głównych walut miniony dzień zakończył na niemal niezmienionym poziomie. W środę wydarzeniem dnia na krajowym rynku będzie spotkanie, decyzja oraz konferencja Rady Polityki Pieniężnej. Oczywiście, biorąc pod uwagę uwarunkowania makroekonomiczne w polskiej gospodarce oraz retorykę banku centralnego nie spodziewamy się żadnych zmian w kwestii parametrów polityki monetarnej ani teraz, ani na przestrzeni kolejnych kwartałów. W kontekście przyszłych działań banku centralnego warto będzie jednak obserwować popołudniową konferencję Banku.

Euro

Kurs EUR/PLN we wtorek osłabił się o 0,1 proc., wahając się w widełkach 4,15 - 4,17. Wspólna waluta w relacji do dolara amerykańskiego i funta brytyjskiego zakończyła dzień na niemal niezmienionym poziomie.

W dniu dzisiejszym poinformowano, iż partia SPD osiągnęła porozumienie z partią Merkel. Zgodnie z nowymi informacjami, socjaldemokraci będą prawdopodobnie sprawować pieczę nad Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Pracy oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych, partia CDU będzie opiekować się Ministerstwem Obrony i Ministerstwem Gospodarki, z kolei CSU - Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. Wypracowane przez strony porozumienie będzie musiało jeszcze zostać zaakceptowane przez członków partii SPD, niemniej, wygląda na to, iż jesteśmy na półmetku utworzenia kolejnej “Wielkiej Koalicji” w Niemczech.

Funt Brytyjski

Kurs GBP/PLN  we wtorek osłabił się o 0,1 proc., wahając się w widełkach 4,67 – 4,70. Dzisiejsze dane z brytyjskiego rynku pokazały niespodziewany spadek cen nieruchomości. W ujęciu miesięcznym ceny w styczniu spadła o 0,6 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Roczna dynamika cen nieruchomości w Wielkiej Brytanii wynosi 2,2 proc. i znajduje się w okolicy wieloletniego minimum. Słabość rynku nieruchomości jest wyraźnie widoczna - jeszcze półtorej roku ceny nieruchomości rosły niemal o 10 proc. rocznie.

Brytyjska waluta kontynuuje dziś słabą passę z ostatnich dni - na parze GBP/PLN jednak nie jest to widoczne, gdyż złoty również notuje spadki. Uwaga inwestorów powinna skupić się na jutrzejszym posiedzeniu Banku Anglii. Rynek nie oczekuje zmian stóp procentowych, inwestorów może zainteresować natomiast nowy “Raport o inflacji”, w którym zawarte będą prognozy gospodarcze Banku. To właśnie nowe szacunki BoE powinny rzucić nieco więcej światła na to, kiedy będziemy mogli spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych w Wielkiej Brytanii.

Dolar

Kurs USD/PLN we wtorek osłabił się o 0,1 proc., wahając się w widełkach 3,34 - 3,38. Pomimo podwyższonej zmienności w ciągu dnia, dolar amerykański w relacji do głównych walut zakończył wczorajszy dzień na niemal niezmienionym poziomie. Wczorajsze dane JOLT nieco rozczarowały - liczba ofert pracy w grudniu spadła do poziomu 5,811 mln z 5,978 mln notowanych miesiąc wcześniej. Wzrasta natomiast liczba osób, które zwalniają się na swój wniosek. Dane (uwzględniając odczyty z ostatnich miesięcy) sugerują, że popyt na pracę w USA może powoli spadać, co niekoniecznie jest negatywnym sygnałem, biorąc pod uwagę fakt, iż gospodarka Stanów Zjednoczonych obecnie znajduje się w okolicy pełnego zatrudnienia.

Dzisiaj (środa) przemawiać będzie dwóch członków FOMC, William Dudley oraz Charles Evans.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Akcje już nie tanieją. Dziś spotkanie Rady polityki Pieniężnej - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny