Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Zimowy Ratownik". Strażnicy miejscy interweniowali od października 600 razy. Nie wszyscy bezdomni chcieli skorzystać z pomocy

Paweł Żukowski
Strażnicy miejscy podczas przeszukań miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne zagrożone zamarznięciem
Strażnicy miejscy podczas przeszukań miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne zagrożone zamarznięciem Straż Miejska Białystok
Pustostany, piwnice, dworce, ogródki działkowe, węzły ciepłownicze, klatki schodowe. Wraz z nadejściem jesieni i zimy osoby bezdomne w miejscach takich widzą szansą na przetrwanie. W wielu przypadkach okazuje się, że kryjówki nie zapewniają wystarczającej ochrony przed zimnem i stają się zdradliwymi pułapkami niosącymi śmierć. Z pomocą ludziom nie mającym dachu nad głową przychodzą strażnicy miejscy. Proponują wsparcie, z którego jednak nie wszyscy chcą skorzystać.

Akcja “Zimowy Ratownik” rozpoczęła się już jesienią

Od 23 października 2020 r. do połowy grudnia funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili ponad 600 interwencji, których celem była pomoc osobom bez dachu nad głową. W rezultacie przeprowadzonych działań:

  • 222 osoby przewieziono do Izby Wytrzeźwień,
  • 9 osób przewiezionych zostało do ogrzewalni / noclegowni,
  • 8 osób przekazano załogom pogotowia ratunkowego

- Strażnicy starają się nakłonić osoby bezdomne, by w trudnych dla nich miesiącach zimowych zmienili miejsce swojego schronienia na ciepłe i bezpieczne. Niestety – w większości przypadków – odmawiają oni przyjęcia jakiejkolwiek pomocy czy wsparcia - tłumaczy Marta Rybnik ze Straży Miejskiej w Białymstoku.

Przeczytaj także: https://poranny.pl/bezdomny-zbudowal-imponujace-siedlisko-przy-dojnowskiej-w-bialymstoku-kiedys-mial-dom-w-budynku-zburzonym-przez-miasto-zdjecia/ar/c1-15296281

“Widzisz- zareaguj”

Strażnicy pomagają osobom bezdomnym przez cały rok, jednak to właśnie jesień i zima jest czasem, kiedy działania są wzmożone. W świadomości społecznej pokutuje przekonanie, że ludzie zamarzają tylko w okresie siarczystych mrozów. Nic bardziej mylnego. Wystarczy już temperatura oscylująca w okolicy 0 st. c, by sprawić, że człowiek bez odpowiedniej ochrony wyziębił się na śmierć. Funkcjonariusze każdego dnia odwiedzają miejsca, w których mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu. Lista z takimi miejscami jest co roku aktualizowana. Pomagają także mieszkańcy miasta, którzy zgłaszają, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, czy potrzebujące pomocy.

Aby uwrażliwić mieszkańców na problemy zagrażające w czasie zimy osobom bezdomnym, Straż Miejska w Białymstoku prowadzi również kampanię informacyjną „Widzisz – Zareaguj!”

- Apelujemy o to, by każdą zauważoną osobę, która może potrzebować pomocy zgłaszać pod bezpłatny – całodobowy numer tel. 986. W porę udzielona pomoc może uratować czyjeś życie - mówi Marta Rybnik.

Przeczytaj także: https://poranny.pl/lekarze-nie-chca-przyjmowac-bezdomnych-podrzucaja-nam-ludzi-z-gnijacymi-ranami-mowia-pracownicy-ogrzewalni-18/ar/c14-15222520

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny