MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Siemianówka – ornitolodzy-amatorzy zaobrączkowali już ponad 10 tys. ptaków

Donata Żmiejko
CzeczotkaTo gatunek niewielkiego ptaka wędrownego z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae). Czeczotka zwyczajna zamieszkuje pas na granicy tajgi i tundry Eurazji i Ameryki Północnej oraz góry Europy Środkowej. W latach nieurodzaju na północy (gdy na lęgowiskach brakuje nasion, którymi się żywią) dokonuje nalotów inwazyjnych na Europę. Stada zatrzymują się dopiero tam, gdzie znajdą dostatecznie dużo pokarmu, by starczyło go na bezpieczne przezimowanie.Uczestnicy Akcji Siemianówka najwięcej zaobrączkowali czeczotek.
CzeczotkaTo gatunek niewielkiego ptaka wędrownego z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae). Czeczotka zwyczajna zamieszkuje pas na granicy tajgi i tundry Eurazji i Ameryki Północnej oraz góry Europy Środkowej. W latach nieurodzaju na północy (gdy na lęgowiskach brakuje nasion, którymi się żywią) dokonuje nalotów inwazyjnych na Europę. Stada zatrzymują się dopiero tam, gdzie znajdą dostatecznie dużo pokarmu, by starczyło go na bezpieczne przezimowanie.Uczestnicy Akcji Siemianówka najwięcej zaobrączkowali czeczotek. Akcja Siemianówka
Ornitolodzy-amatorzy w ramach Akcji Siemianówka na obrzeżach Puszczy Białowieskiej śpią w namiotach, liczą, mierzą i obrączkują ptaki. Obóz ornitologiczny nad Zalewem Siemianówka jest największym punktem obrączkowania ptaków w Polsce.

Uczestnicy obozu uczestniczą we wszystkich pracach obozu, a do ich obowiązków należy chodzenie na obchody. Polega to na odwiedzaniu 60 sieci i pułapek tunelowych i wyciąganiu z nich ptaków w bezpieczny sposób. Są obchody dzienne, nocne i na tak zwane „błoto”, co oznacza konieczność nałożenia woderów (spodniobutów) i pójście przez błoto do sieci/pułapek. Na zmianę pracują kierownicy, do zadań których należy utrzymanie funkcjonowania obozu. Pełnią też zazwyczaj funkcję obrączkarza. Reszta ekipy to załoganci - wolontariusze.

Obóz ornitologiczny został uruchomiony w sierpniu i w związku z tym, że w tym roku warunki są sprzyjające, to biwakowanie przedłużono - obóz trwa co najmniej do połowy listopada.

Ornitolodzy-amatorzy badają i znakują schwytane ptaki. Określany jest gatunek, płeć, wiek. Mierzona jest rozpiętość skrzydeł i poziom tłuszczu. Zebrane dane trafiają do systemu internetowego Polring. W tym roku udało im się zaobrączkować już ponad 10 tys. sztuk, co zdarzyło się zaledwie drugi raz w historii funkcjonowania obozu od 2002 roku.

Najwięcej zaobrączkowano czeczotek. Bywają wyjątkowe okazy - np. modraczki, kulik wielki i sporo innych ornitologicznych "perełek", m.in. kląskawka, lerka, lelek, pierwiosnki syberyjskie, płatkonóg płaskodzioby czy biegus arktyczny.

Siemianówka to znakomita okolica na ornitologiczne badania. Jest nie tylko miejscem bytowania wielu gatunków, ale także przystankiem na drodze wiosennych i jesiennych ptasich wędrówek.

Współorganizatorem obozu ornitologicznego jest Koło Naukowe Biologów Uniwersytetu w Białymstoku.

Czytaj też:
Puszcza Białowieska – najstarsze drzewa. Szlak Dębów Królewskich i Wielkich Książąt Litewskich (zdjęcia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Postawił na Rosję, teraz gra za darmo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny