Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Dwa telefony do babci. W dobie koronawirusa zadzwoń do babci, dziadka, mamy, ojca

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Namawiamy naszych Czytelników i internautów - zadzwońcie do babci, dziadka, mamy czy taty! Obejmijcie ich przynajmniej telefoniczną teleopieką rodzinną, jeśli mieszkacie daleko lub za granicą i nie możecie osobiście ich nadzorować. Niech to będą regularne telefony, o określonej porze, by seniorzy mieli poczucie, że są pod opieką.
Namawiamy naszych Czytelników i internautów - zadzwońcie do babci, dziadka, mamy czy taty! Obejmijcie ich przynajmniej telefoniczną teleopieką rodzinną, jeśli mieszkacie daleko lub za granicą i nie możecie osobiście ich nadzorować. Niech to będą regularne telefony, o określonej porze, by seniorzy mieli poczucie, że są pod opieką.
Koronawirus jest aktywny. Choroba COVID-19, wywoływana przez koronawirusa SARS-Cov-z, jest szczególnie niebezpieczna dla starszych osób. Nie możemy narażać naszych seniorów, a - jak wiadomo - wirus przenosi się przez bliskie kontakty osobiste. Skoro musimy ograniczyć wizyty u bliskich, podejmijmy inne ważne wyzwanie. Nazwaliśmy je symbolicznie: Dwa telefony do babci. Obejmijmy babcie, dziadków, mamy i ojców telefoniczną opieką rodzinną.

W Kurierze Porannym i Gazecie Współczesnej rozpoczęliśmy akcję „Dwa telefony do babci”. W naszej akcji chcemy w tej szczególnej sytuacji zwrócić uwagę na to, jak ważne jest utrzymywanie stałych relacji rodzinnych, sąsiedzkich, przyjacielskich.

Okażmy im czułą troskę, szczególnie teraz

M.in. prof. Barbara Bień, kierowniczka Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku mówi, że nawet bez zagrożenia koronawirusem powinniśmy okazywać seniorom troskę, ale w tym szczególnym okresie musimy zwiększyć wysiłki. Wszyscy powinni pomyśleć o bliskich seniorach, żeby ci mieli poczucie, że mają kogoś przy boku. Seniorzy powinni unikać tłumu i tłoku. Muszą wiedzieć, że bliscy pomogą im w zaopatrzeniu w jedzenie - zrobią zakupy.

SPRAWDŹ: Koronawirus w Białymstoku i woj. podlaskim - RAPORT aktualizowany na bieżąco

Stres nie służy zdrowiu

Wszędzie mówi się o koronawirusie. To wywołuje niepokój. Ludzie starsi są przerażeni obecną sytuacją i ważne jest tłumaczenie im, że wprowadzane obostrzenia, to nic strasznego, że mają pomóc w zwalczeniu epidemii koronawirusa. Stres nie służy zdrowiu. Najlepiej umówić się na regularne połączenia telefoniczne, np. raz czy dwa razy dziennie o określonej godzinie. Seniorzy będą wiedzieć, że mogą liczyć na codzienną rozmowę, a my będziemy mieć pewność, że trzymamy rękę na pulsie, wiemy co się dzieje z naszymi bliskimi.

Tu oglądasz: Epidemia koronawirusa. Jak wygląda kwarantanna w Polsce

Warto skorzystać z porady lekarskiej przez telefon

Można poradzić seniorom, by przed ewentualną wizytą w przychodni, najpierw skonsultowali się telefonicznie z lekarzem lub pielęgniarką.

NFZ uruchomił kilka miesięcy temu nową usługę: Telefoniczną Informację Pacjenta. Jest czynna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Numer: 800-190-590

Konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta mogą również przekazać kontakt do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), która udzieli teleporady medycznej.

Zobacz też: Zdrowa dieta seniora. Warto poczuć się młodszym i cieszyć się dłuższym życiem (Jadłospis, zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny