Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej UMB zdobył europejskie certyfikaty poświadczające jakość badań

red
Wszyscy pacjenci diagnozowani i leczeni w Klinice Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego mogą być pewni, że ich diagnostyka przebiega na najwyższym poziomie i spełnia wszelkie standardy nowoczesnego leczenia - zapewniają dr hab. Joanna Reszeć i prof. Janusz Dzięcioł
Wszyscy pacjenci diagnozowani i leczeni w Klinice Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego mogą być pewni, że ich diagnostyka przebiega na najwyższym poziomie i spełnia wszelkie standardy nowoczesnego leczenia - zapewniają dr hab. Joanna Reszeć i prof. Janusz Dzięcioł Wojciech Wojtkielewicz
Dzięki temu pacjenci mają pewność, że rzetelnie prowadzimy badania, w standardach europejskich najwyższej jakości i że ich wynik jest miarodajny. Skróci się też czas na jego otrzymanie - mówi dr hab. Joanna Reszeć, kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest to wiodący ośrodek w regionie północo-wschodnim w dziedzinie patomorfologii i diagnostyki genetyczno-molekularnej nowotworów.

Europejskie certyfikacje przyznawane są czasowo. By je otrzymać białostocki ośrodek musiał przejść żmudną procedurę. W pierwszym etapie oceniono, czy stosowana przez białostockich naukowców metoda sekwencjonowania nowej generacji spełnia warunki europejskie. W drugim jakościowo sprawdzono, jaki typy genów badają nasi eksperci.

Chodzi o certyfikat EMQN (The European Molecular Genetics Quality Network) na badania raka jelita grubego i czerniaka oraz nową Licencję Polskiego Towarzystwa Patologów na najwyższy III stopień referencyjności wykonywania badań histologicznych, śródoperacyjnych, immunohistochemicznych, cytologicznych, sekcyjnych i biologii molekularnej. Ponadto już niedługo zakończy się europejska certyfikacja wszystkich możliwych badań genetycznych panelu raka płuca w tym metodą sekwencjonowania nowej generacji (NGS)- ESP Lung EQA scheme.

Ruszył pilotaż onkologiczny

Jak zapewnia dr hab. n. med. Barbara Panasiuk koordynator badań cytogenetycznych w AODPiGM w ośrodku zostały wprowadzone wymagane procedury do prowadzenia diagnostyki cytogenomowej w przebiegu nowotworów hematologicznych jak białaczki, zespoły mielodysplastyczne, nowotwory mieloproliferacyjne, szpiczaki.

AODPiGM jest jedynym ośrodkiem w regionie, w którym oferowana jest kompleksowa diagnostyka chorób nowotworowych. Jeszcze do niedawna pacjenci z Podlasia cierpiący na nowotwory krwi musieli oczekiwać na wyniki swoich badań genetyczno-molekularnych, które były wykonywane poza regionem. Od połowy 2014 roku dzięki staraniom specjalistów z zakresu biologii molekularnej oraz genetyki pracujących w Akademickim Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku sytuacja uległa zmianie.

- Pacjent poddając się badaniom w jednym ośrodku uzyskuje pewność, że otrzymany wynik jest kompleksowy - mówi dr Joanna Reszeć

Otrzymane certyfikaty wpisują w profil medycyny spersonalizowanej stosowanej przez UMB.

Kiedyś zdarzało się, że patomorfolog diagnozujący badanie histopatologiczne miał pewne wątpliwości w jednoznacznych postawieniu rozpoznania - mówi prod. Janusz Dzięcioł, prorektor UMB do spraw badań klinicznych. - W tej chwili oglądając na tym samym sprzęcie preparat ma możliwość wejścia do wyniku badania cytogenetyczne lub biologii molekularnej. Dzięki temu nie trzeba czekać na sprowadzenie wyników z innych ośrodków, a wszystko skupione w jednym miejscu. Pacjent może mieć zastosowane konkretne leczenie ukierunkowane na jego typ nowotworu.

Rocznie w ośrodku eksperci Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej wykonują ok. 39 tys. badań histopatologicznych, 1000 badań śródoperacyjnych, oraz 25.000 badań dodatkowych. Diagnozowane są tu wszystkie typy nowotworów, w tym raki przewodu pokarmowego, tarczycy, prostaty, jajnika, płuca, oraz nowotwory OUN.

Eurydyki dodają siły

W Polsce, według danych Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN), zachorowalność na nowotwory złośliwe również sukcesywnie wzrasta zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Rak piersi jest ciągle najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet.

W dalszej kolejności występuje rak jelita grubego, płuc, trzonu macicy, jajnika, szyjki macicy, nerki, żołądka, tarczycy i inne. Rocznie wykrywa się w Polsce około 17 000 nowych zachorowań raka piersi u kobiet, w tym - około 500 w województwie podlaskim. U mężczyzn najczęściej występuje rak płuc, a w dalszej kolejności rak jelita grubego, prostaty, pęcherza moczowego, żołądka, nerki, białaczka, krtani, trzustki i inne.

Wśród ważnych czynników mających wpływ na ryzyko powstawania raka wymienia się co raz częściej podłoże genetyczne. Uważa się, że około 5-10% nowotwór jest dziedziczony monogenowo i wykazuje rodowodowe cechy dziedziczenia autosomalnego dominującego (pionowa transmisja choroby, przekazywanie zmutowanego genu z pokolenia na pokolenie zarówno przez kobietę, jak i mężczyznę; ryzyko przekazania potomstwu równe 50%)

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny