Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Airedale terrier: król terierów

Elżbieta Suchowierska [email protected] tel. 85 748 96 57
Airedale to psy łatwe w kontaktach, ufne i przyjacielskie. Są odważne i inteligentne. Górne partie szyi, grzbiet i wierzch ogona są czarne lub szaro-czarne. Szczęnięta są dużo ciemniejsze od rodziców, maść charakterystyczna dla rasy przychodzi z wiekiem.
Airedale to psy łatwe w kontaktach, ufne i przyjacielskie. Są odważne i inteligentne. Górne partie szyi, grzbiet i wierzch ogona są czarne lub szaro-czarne. Szczęnięta są dużo ciemniejsze od rodziców, maść charakterystyczna dla rasy przychodzi z wiekiem. Archiwum hodowcy
Nie znosi nudy, długiego wylegiwania się w jednym miejscu i życia na uwięzi. Uwielbia poznawać nowe miejsca i inne zwierzęta. - Nie potrafi tylko mówić ludzkim głosem, ale swoim zachowaniem i wzrokiem potrafi powiedzieć wiele - twierdzi Grażyna Erbetowska, która hoduje airedale teriery już od 24 lat.

Rasa z historią

Airedale jest największym z terierów, muskularny, aktywny, dość krępy. Nie sprawia wrażenia wysokonożnego.
Airedale jest największym z terierów, muskularny, aktywny, dość krępy. Nie sprawia wrażenia wysokonożnego.

Airedale jest największym z terierów, muskularny, aktywny, dość krępy. Nie sprawia wrażenia wysokonożnego.

Rasa z historią

Airedale nie jest rasą starą - jak większość współczesnych ras ukształtował się w XIX wieku. Jego przodkami były na pewno otterhound, duży szorstkowłosy ogar angielski używany do polowań na wydry (rasa rzadka, ale do dziś istniejąca), a także wygasły staroangielski black-and-tan terrier. Gdy u dzisiejszego airedale pojawia się czasami duże, ciężkie, "flakowate", nisko osadzone ucho, mówi się, że to "spadek po otterhoundzie". Gdy i dziś zdarza się czasami, że dorosły airedale pozostaje czarny-podpalany (zbliżony kolorem do rottweilera czy dobermana), mówi się, że jest to "spadek po black-and-tan terrierze".

Psy tej rasy są z nami od 1987 roku - mówi Grażyna Erbetowska, właścicielka hodowli Erbetki. - Pierwszy airedale trafił do nas przez przypadek. Pojechaliśmy do Łodzi na wystawę sznaucerów z zamiarem kupna sznaucera średniego. Wróciliśmy z airedalem - śmieje się. - I tak w naszym domu pojawiła się Sonia Nowiny. Od razu stała się członkiem rodziny. Dała miot wspaniałych szczeniaków. Była z nami przez jedenaście lat.

Następne airedale znalazły się w domu pani Grażyny już nie przez przypadek. Przez wiele lat poznała te psy bardzo dobrze, a i tak zdarza się, że ją zaskakują.

Król terierów - tak nazwano mądrego airedale terrier, nie tylko ze względu na jego wzrost (jest on największy w grupie terierów), ale także za inteligencję, odwagę i urodę. Czujny i nieustraszony - ale nie agresywny, niesamowicie zadowolony z życia, wesoły, towarzyski airedale jednocześnie charakteryzuje się dostojeństwem godnym króla.

Nie ma innej rasy psów, której zdolności byłyby tak liczne i różnorodne. Charakteryzując się doskonałą reakcją, mocnym chwytem, węchem, mobilnością, siłą i zręcznością, uniwersalny airedale sprawdza się przy pilnowaniu domu, na polowaniu, przy wypasie zwierząt gospodarskich, prezentuje cuda szkolenia i jednocześnie jest wspaniałym przyjacielem swojego właściciela i jego dzieci.
Ma wesołe usposobienie, zawsze skory do zabawy. Niektóre z psów potrafią się uśmiechać. Airedale jest dobrym stróżem i obrońcą.

- Airedale terrier jest rasą psów odpowiednią dla ludzi aktywnych - twierdzi pani Grażyna. - Nie nadają się dla osób, które lubią posiedzieć w domu, bo dla prawidłowego rozwoju psychicznego terierów wskazane jest dużo ruchu. Poznawanie nowych miejsc i innych zwierząt, uczenie się nowych poleceń poprzez zabawę, spacery z możliwością wybiegania się, a wszystko to, przy łagodnym lecz stanowczym podejściu właściciela, da nam wymarzonego psa.

Jak każdy terier, airedale lubi się wybiegać. - Gdy zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu, nie będzie miał skłonności do ucieczek - podpowiada pani Grażyna
Airedale wyjątkowo chętnie i szybko się uczą - wystarczy im od pięciu do dziesięciu minut nauki kilka razy dziennie. Dłuższe szkolenia zaczynają je nudzić i nie przynoszą większego efektu. Ale nie wolno używać wobec nich żadnej przemocy. To je wygasza, przestają współpracować a agresja właściciela może spowodować całkowite zamknięcie się psa.

- Airedale nadają się do wszelkiego rodzaju szkolenia - uważa Erbetowska.
Psa tej rasy cechuje duża inteligencja oraz wrodzone zamiłowanie do wody, umiejętność pływania, a nawet nurkowania. Wszak rasa ta powstała dla potrzeb polowań na ssaki wodne: wydry, bobry i piżmaki, podczas których airedale spędzały wiele godzin w wodzie.

O ich zdolnościach do nurkowania pani Grażyna miała okazję przekonać się osobiście. Przed laty jej sunia zeskoczyła z roweru wodnego, zanurkowała i dopłynęła do niej do brzegu jeziora, a innym razem doholowała pływające kajakiem dzieci do brzegu trzymając za linkę cumowniczą.
Jednakże, aby dochować się wymarzonego psa należy o to odpowiednio zadbać.
Podejmując decyzję o nabyciu szczeniaczka, należy zwrócić szczególną uwagę na to w jakich warunkach urodził się i wychowywał.

- Szczenięta airedale'a powinny mieć zapewnione bezpieczne miejsce do odpoczynku i posiłków oraz odpowiedniej wielkości wybieg - podkreśla pani Grażyna. - Szczenięta stłoczone na małej powierzchni lub zamknięte w klatkach i pozbawione możliwości ruchu nie rozwijają się dobrze nie tylko pod względem fizycznym, ale i psychicznym.

Ciasnota doprowadza do starć między szczeniakami i dominacji silniejszych nad słabszymi, co później odbija się na psychice dorosłego psa. Pies zdominowany w miocie przez rodzeństwo wymaga później wiele pracy i starań właściciela, aby złagodzić jego lęk - gdyż wyeliminować go całkowicie z reguły raczej się nie da.

Airedale bardzo potrzebują kontaktu z ludźmi i to już od narodzin. Dlatego też ważne jest, aby nie były one pozostawione same sobie, tylko dorastały u boku człowieka.

- Żadna inna rasa psów nie potrafi być jednocześnie tak inteligentną i zaciętą, sportową i elegancką, dobroduszną i groźną, łagodną i stanowczą jak Airedale terrier - król terierów - mówi Grażyna Erbetowska.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny