Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Air Show Radom 2011: drugi dzień pokazów lotniczych (zdjęcia)

Redakcja
Aktualizacja na bieżąco

[galeria_glowna]

Szymon Wykrota

(fot. Szymon Wykrota)

Przeczytaj RELACJĘ z PIERWSZEGO DNIA POKAZÓW

Zobacz GALERIE ZDJĘĆ z PIERWSZEGO DNIA POKAZÓW

Godzina 18.30Dziękujemy Wam za śledzenie relacji z pokazów Air Show 2011 w Radomiu. To były dwa wspaniałe i udane dni dla miłośników lotnictwa. Z lotniska na Sadkowie, ulic Radomia oraz redakcji "Echa Dnia" dziękują za wspólne emocje - Janusz Petz, Agnieszka Witczak, Szymon Wykrota, Łukasz Wójcik, Marcin Walasik, oraz Tomasz Dybalski

Godzina 18.15 Widzowie będą teraz coraz tłumniej opuszczać teren lotniska na Sadkowie. Podobnie jak wczoraj, należy spodziewać się utrudnień w ruchu, tak przy bramach, jak również na terenie miasta Radom.

Godzina 18.10 Francuzi byli ostatnią dzisiaj grupą, która pokazywała swoje umiejętności na oczach dziesiątek tysięcy widzów. Tegoroczne pokazy były udane, przede wszystkim dlatego, że nie doszło do żadnego tragicznego w skutkach wypadku. Niniejszym impreza została "odczarowana" i rzekomo pechowa - 13-ta edycja zakończyła się pozytywnie.

Godzina 18.01Na zakończenie wspaniałego pokazu grupy Patrouille de France, powstało wielkie serce na niebie, przebite strzałą. A lotnisko powoli pustoszeje. Widać że wielu widzów zdecydowało się opuścić wcześniej teren pokazów, by spróbować uniknąć korków, jakie na pewno czekają kierowców powracających do domu.

Godzina 17.55Trzeba przyznać, że akrobacje w wykonaniu kilku samolotów wyglądają zdecydowanie efektowniej i są bliższe sercu widza, aniżeli podobne wyczyny jednej maszyny. Zmiany formacji, lot niemal skrzydło w skrzydło, tworzenie flag krajów z których pochodzą piloci danej grupy, wszystko to zapiera dech w piersiach i sprawia, że ta impreza jest tak wyjątkowa i ciekawa.

Godzina 17.44 Dali najlepszy pokaz, prezentując najciekawszy program. Mowa oczywiście o ekipie Frecce Tricolori. Nie mogli wykonać całego programu ze względu na niski pułap chmur nad lotniskiem, ale i tak zdeklasowali pozostałe ekipy. Teraz czas mają inni mistrzowie przestworzy - Patrouille de France.

Godzina 17.20 10 samolotów, obłoki kolorowego dymu, niebezpieczne i widowiskowe figury. Wszystko to wprawiło widzów w zachwyt nad umiejętnościami włoskich pilotów. A oni przecież kochają tę adrenalinę i występy przed publicznością.

Godzina 17.03 Przyszła ta chwila na którą wielu czekało. Występ włoskiej grupy Frecce Tricolori! Wystartowali właśnie

Godzina 16.42 Do pozorowanej walki MIG-ów 29 z F-16 coraz bliżej, pierw jednak na niebie SU-22, a za sterami polscy piloci. Organizatorzy twierdzą, że na terenie lotniska przebywa 100 tysięcy ludzi. Jeśli ta liczba by się potwierdziła, będzie to lepszy wynik niż w pierwszym dniu pokazów.

Godzina 16.29 Po polskiej ekipie pilotów przyszedł czas na Czecha w maszynie L-159 ALCA. Jest to dość młody samolot, oblatano go 4 sierpnia 1997 roku. Rząd Czech złożył zamówienie na 72 sztuki. Dostawy rozpoczęły się w 1999 roku.

Godzina 16.05 Swoje umiejętności prezentuje grupa Biało-Czerwonych Iskier z Dęblina. Jak donoszą nasi reporterzy, widzowie - podobnie jak w sobotę - chwalą organizację.

Godzina 15.49 Pogoda dopisuje, przed chwilą swój pokaz zakończył kolejny śmigłowiec, tym razem Black Hawk. Wiele osób czeka na występy zespołów akrobacyjnych: francuskiego "Patrouille de France" oraz włoskiego "Frecce Tricolori". Póki co swoje umiejętności prezentuje pilot MIG-a 29.

Godzina 15.40 - Arkadiusz Kiełek z synem Piotrem na pokazy lotnicze przyjechali ze Starachowic. W tłumie rzucali się w oczy. Wygodne fotele, kapelusze z rondem chroniące przed słońcem, okulary przeciwsłoneczne i lornetka. Ze skupieniem obserwowali wszystko co działo się na niebie.

- Jesteśmy na pokazach już trzeci raz, to dla nas ważne wydarzenie, na które czekamy z niecierpliwością długie miesiące.- Mnie sprawia przyjemność niemal każdy widok, wiem, że piloci robią wszystko by dostarczyć widzom niezapomnianych wrażeń, mój syn interesuje się głównie myśliwcami bojowymi - tłumaczy pan Arkadiusz.

Godzina 15.22 Na niebie mamy ponownie MI-24, tym razem jednak śmigłowiec przyleciał z Czech

Godzina 14.53 Przepiękny pokaz. Chwilami wydawało się, ze samoloty dotykają się nawzajem skrzydłami. Widzowie zachwyceni. Występ Chorwatów przypadł do gustu równie mocno, co pokaz polskiej grupy Orlik. Niebawem polecą ponownie piloci z Aeroklubu Polskiego, tym razem na samolocie Extra 300. Ujrzymy również czeski śmigłowiec MI24

Godzina 14.40 Piloci z chorwackiej grupy Krila Oluje pokazują swoje umiejętności na radomskim niebie. Latają na maszynach Pilatius PC7 produkcji szwajcarskiej. Zespół powstał w 2003 roku. Sześcioosobowy skład lata na maszynach pomalowanych w narodowe barwy

Godzina 14.31 W powietrzu Grippena zastąpił już belgijski F-16. Akrobacje jakie pokazywał pilot maszyny wprawiały widzów w niemy zachwyt. Była jednak chwila, gdy zamarły serca wszystkim zgromadzonym na lotnisku. Z maszyny nurkującej w dół wystrzeliły flary, co w pierwszej chwili wyglądało na awarię samolotu. Na szczęście to wszystko było dokładnie zaplanowane i po chwili strachu, wszyscy bili brawo i zachwycali się umiejętnościami pilota.

Godzina 14.24 Korkociągi, beczki, pętle. Pilot czeskiego samolotu Grippen zna się na rzeczy.

Godzina 14.16 Orlik już jest na ziemi. Polacy jako jedyni na świecie wykonują niezwykle niebezpieczny, a przy tym bardzo widowiskowy manewr, czyli lądują tak jak wystartowali - wspólnie. Nie mogło oczywiście zabraknąć braw dla umiejętności pilotów. Na niebie akrobacje wykonuje już JAS-39 Gripen za sterami którego siedzi czeski pilot. Niebo nad Radomiem chwilami jest niemal bezchmurne, a są momenty, kiedy zanosi się na potężną ulewę. Zgodnie jednak z prognozami, dzisiaj nie powinno padać.

Godzina 13.47 Ze startu wspólnego w niebo ruszyła grupa akrobatyczna Orlik na samolotach PZL-130

Godzina 13.43 Czeka nas widok austriackiego Pilatusa PC-7, samolotu wykorzystywanego przede wszystkim do treningu młodych pilotów. Mają go na wyposażeniu siły powietrzne Meksyku, RPA i Szwajcarii.

Godzina 13.29 Śmigłowce MI-24 już wylądowały. Widzowie biją brawa pilotom. Równie ciepłą reakcję otrzymali piloci szwajcarskiej grupy Patrouille Suisse, których pokaz był wyśmienity.

Godzina 13.19 W niebo wzbiły się dwa śmigłowce MI-24 latające na co dzień w polskich siłach powietrznych. Prędkość maksymalna tej maszyny to 338 km/h, przelotowa zaś 280km/h. Zasięg śmigłowca jest dość spory, wynosi 500km. W przypadku przelotu, odległość wzrasta do 1125 km. Jedna z wersji tej maszyny była nazywana latającym czołgiem. Widzowie mogli też ujrzeć greckie F-16.

Godzina 13.08 Pokazy szybkich samolotów, myśliwców, odciągnęły większość widzów od oglądania maszyn stojących na ziemi. Wszyscy niemal skupili się przy barierce odgradzającej pas startowy od terenu imprezy i podziwiają umiejętności pilotów. Aktualnie trwa pokaz akrobacyjny zespołu Patrouille Suisse ze Szwajcarii. Powstał on 8 sierpnia 1964 roku. Ich nazwa czerpie z innej nazwy zespołu akrobacyjnego - Patrouille de France. Do 1994 roku piloci latali na Hawker Hunterach, które zastąpiono nowoczesnymi, lekkimi samolotami myśliwskimi - Northrop F-5 Freedom Fighter.

Godzina 12.34 Nad lotniskiem przeleciała grupa samolotów Iskra, tworząc na niebie biało czerwoną flagę. Następnie oczom widzów ukazały się śmigłowce SW-4 - to lekkie, wielozadaniowe maszyny produkcji polskiej. Na rynku cena jednego helikoptera wynosi 750 tysięcy dolarów.
Kolejne maszyny jakie można było oglądać to MIG29, SU-22, F16 oraz samoloty Bryza, przelatujące w formacjach nad lotniskiem.

Godzina 12.26 Jest zimno i mocno wieje. Zdecydowanie inna aura od tej w sobotę. Zalecamy więc ciepłą bluzę i długie spodnie. Rozpoczął się zrzut skoczków z flagami. Widać obecne warunki pogodowe nie są na tyle złe, by uniemożliwiły tę część programu. Wszyscy skoczkowie idealnie trafili do celu, jakim była flara na ziemi. Ostatni skoczek miał największą - bo Polską flagę. Publiczność nagrodziła brawami umiejętności spadochroniarzy.

Godzina 12.10 Za nami przelot i występ SU-25. Nieśmiertelna maszyna konstrukcji radzieckiej jest wykorzystywana między innymi w takich krajach jak Białoruś, Bułgaria, Czechy, Gruzja, Irak, Iran czy Ukraina.

Godzina 11.50 Dużym zainteresowaniem cieszą się maszyny transportowe, Hercules i Casa. Wokół samolotów cały czas przewija się spora grupa widzów oglądających i podziwiających majestatyczne maszyny. Hercules w porównaniu do hiszpańskiej Casy, to kolos. Rozpiętość skrzydeł jest niemal dwukrotnie większa (40,40 m do 25 metrów Casy). Herculesa napędzają cztery silniki turbośmigłowe o mocy 4300 KM, podczas gdy Casa ma tylko dwa, o mocy 2645 KM.

Godzina 11.25Dwusilnikowa "błyskawica" (P-38 Lightning) był bardzo skutecznym i udanym produktem amerykańskiej firmy Lockheed. Szybki, zwrotny i posiadający daleki zasięg (2 tyś km) samolot przekraczał prędkość 400km/h. Wszystkie P-38 podczas II Wony Światowej zestrzeliły łącznie więcej maszyn japońskich, niż pozostałe amerykańskie myśliwce razem wzięte.

Godzina 11.09 Swoje umiejętności zakończyli prezentować lotnicy z Aeroklubu Polskiego, teraz na niebie zobaczyć można między innymi Red Bull P-38 Lightning, amerykański samolot myśliwski z okresu II wojny światowej, śmigłowiec SW-4, czy W-3 Sokół 36, który wykona niski przelot nad publicznością.

Godzina 10.35 Jeżeli wybieracie się na pokazy, lepiej jechać komunikacją miejską. Parkingi powoli zapełniają się. A kluczenie w poszukiwaniu miejsca by zostawić auto nie należy do najprzyjemniejszych...

Godzina10.24 Niska podstawa chmur utrudnia wykonywanie akrobacji powietrznych, niektóre z nich w ogóle nie są możliwe. Tymczasem na bramach wejściowych bez wielkich kolejek i tłumów. Tak samo na terenie miasta, w komunikacji miejskiej. Szczyt zainteresowana przewidziany jest na godziny 11-12.

Godzina: 10.04Cztery samoloty Aeroklubu Polskiego wylądowały kończąc pokaz. Przypominamy, że o godzinie 12 zaplanowano efektowny zrzut skoczków z flagami. Pierwotnie miał się on odbyć w sobotę, ale silny wiatr uniemożliwił realizację zamierzeń. Miejmy nadzieję, że dziś pogoda nie stanie na przeszkodzie.

Godzina 9.44 Widzowie coraz liczniej zbierają się na lotnisku. W niebo startuje śmigłowiec MI-14.

Godzina 09.08 Na terenie lotniska nie ma na razie tłumów. Trwa blok Aeroklubu Polskiego.

Godzina 7:38 Program imprezy na niedzielę jest bardzo podobny do sobotniego. Pokazy dynamiczne zaczynają się już od godziny 9, kiedy zaczyna się blok Aeroklubu Polskiego, który potrwa do godziny 11.

Godzina 11-12 - Red Bull P-38 Lightning; Polska - SW-4, Włochy - MB-339CD AMX, Polska - W-3 Sokół 36. SPLT, Polska - przelot diamond 3xAOSWSOSP,

Godzina 12-12.45 - oficjalne rozpoczęcie Air Show 2011; Polska - zrzut skoczków z flagami; Polska - przelot ,,Biało-Czerwone Iskry" w ugrupowaniu Flaga; Polska - GROT 6xSW-4; Polska - GROT 1xHercules, 2xCASA; Polska - GROT 3xBryza; Polska- GROT 6xF-16; Polska - GROT 6xMiG-29; Polska- GROT 6xSu-22;

Godzina 12.45-15 - pokaz akrobacyjny zespołu Patrouille Suisse ze Szwajcarii, 5xF-5 ; Polska - 2xMi-24, Grecja - F-16,

Pokaz akrobacyjny "Orlik" 7xPZL-130 , Czechy - JAS-39 Gripen, Austria - Pilatus PC-7, Belgia - F-16,

Pokaz akrobacyjny "Krila Oluje" z Chorwacji 7xPC-7 , Godzina 15-16 - Aeroklub Polski - akrobacje na samolocie Extra 300, Aeroklub Polski - wiatrakowiec, Czechy - Mi-24, Włochy - M-346, Red Bull Boelkov Bo-105, Godzina 16-18.30 - Polska MiG-29,

Pokaz akrobacyjny zespołu "Biało-Czerwone Iskry" 7xTS-11 , Czechy - L-159 ALCA, Polska - 2xSu-22, Polska - Black Hawk, Polska - W-3 Sokół, akcja ratowania rozbitka,

Pozorowana walka powietrzna 2xF-16 na 2xMiG-29, Pokaz akrobacyjny zespołu "Patrouille de France" 7xAlpha Jet , Holandia - F-16,

Pokaz zespołu akrobacyjnego "Frecce Tricolori" 10xMB-339s Aeromacchi

Godzina 7:03 Przypominamy, że przy wejściu na lotnisko na Sadkowie bardzo skrupulatnie przestrzega się zasad kontroli widzów. Nie wolno wnosić tam szklanych butelek ani aluminiowych puszek.

Godzina 6:39 Organizatorzy liczą na rekord frekwencji. Doświadczenia z poprzednich edycji Air Show wskazują, że w niedzielę przychodzi na pokazy znacznie więcej ludzi, niż w sobotę. Pierwszego dnia pokazów na płycie było około 80 tysięcy, zaś za jego ogrodzeniem i w okolicy kolejne 20 tysięcy widzów.

Godzina 6:08 Po dwóch tragicznych wypadkach jakie miały miejsce w poprzednich edycjach Air Show, gdzie przypomnijmy zginęło w sumie aż 4 pilotów restrykcyjnie przestrzega się zasad bezpieczeństwa dotyczących wykonywania pokazów. Program pokazu każdego pilota i każdego zespołu był wielokrotnie analizowany, a sobotnie loty naszym zdaniem pokazały, że wszyscy trzymali się tych ustaleń. Być może wpływ na to miało również to, że realizowano tzw. wysoki wariant pokazów, czyli figury i akrobacje pionowe, które mogą być pokazywane tylko przy bezchmurnej pogodzie lub wysokim pułapie chmur.

Ślijcie nam swoje zdjęcia z pokazów Air Show 2011 na [email protected]

Łukaz Wójcik

(fot. Łukaz Wójcik)

Łukaz Wójcik

(fot. Łukaz Wójcik)

Łukaz Wójcik

(fot. Łukaz Wójcik)

Szymon Wykrota

(fot. Szymon Wykrota)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie