Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Osiecka będzie patronką ulicy na Jaroszówce w Białymstoku. Jeśli zgodzą się radni

OPRAC.: mat
Ławeczka Agnieszki Osieckiej w Opolu
Ławeczka Agnieszki Osieckiej w Opolu Patrycja Wanat/archiwum
Nadanie nazwy ulicy imieniem Agnieszki Osieckiej podyktowane jest chęcią uhonorowania zasłużonej dla polskiej kultury, wybitnej poetki. Propozycja nazwy pochodzi z Wykazu Proponowanych Nazw Ulic i Placów Miasta Białegostoku.

Projekt uchwały, którego wnioskodawcą jest prezydent, wpłynął już do rady miasta. Najpierw pochylą się nad nim radni z komisji samorządności i bezpieczeństwa, a 25 stycznia cała rada. Jeśli się zgodzi, to Agnieszka Osiecka będzie patronować ulicy równoległej do ulicy ks. Jan Twardowskiego na Jaroszówce.

Czytaj też: Polska noblistka będzie patronowała ulicy, przy której stał budynek Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku

Agnieszka Osiecka (1936-1997) była poetką, prozaikiem, autorką spektakli teatralnych i telewizyjnych, reżyserem filmowym, dziennikarką. Największą popularność zyskała jako autorka tekstów do piosenek. Jej słowa zapisały się na stałe w polskiej kulturze i znamy je wszyscy, niezależnie od wieku i wykształcenia.

- Można powiedzieć, że jej szlagiery, zwroty, tytuły stały się cząstką językowego krwiobiegu. Kto z nas nie zna słów takich utworów jak „Małgośka”, „Niech żyje bal”, „Nim wstanie dzień” czy „Okularnicy”. Piosenki z tekstami Osieckiej znajdziemy również w wielu niezapomnianych filmach i serialach telewizyjnych: „Prawo i pięść”, „Czterej pancerni i pies”, „Noce i dnie”, „Jan Serce”

- czytamy w projekcie uchwały.

Czytaj też: Białystok. Główna aleja w Parku Konstytucji 3 Maja i w Lesie Zwierzynieckim będzie miała patrona. Muzykę wyciszenia i ukojenia

Agnieszka Osiecka była przede wszystkim poetką, ale realizowała się w różnych gatunkach literackich: widowiskach muzycznych, monodramach, powieściach, powiastkach dla dzieci i młodzieży, słuchowiskach radiowych, a nawet w reklamie (hasło „Coca cola – to jest to!”). Muzykę do jej tekstów komponowali wybitni twórcy powojennej muzyki rozrywkowej: Seweryn Krajewski, Adam Sławiński, Krzysztof Komeda, Zygmunt Konieczny. Jej utwory wykonywały i interpretowały największe gwiazdy polskiej estrady. W powszechnym użyciu znalazło się wiele powiedzeń i haseł, które wyszły spod pióra poetki i żyją – w oderwaniu od reszty tekstu i melodii piosenki, jako niezależne zwroty. Są to mi.in. „Szpetni czterdziestoletni”, „Czy te oczy mogą kłamać”, „Dziś prawdziwych cyganów już nie ma”, „Hop siup i od nowa Polska Ludowa”.

- Aktualnie, obok niewątpliwych walorów artystycznych, twórczość Agnieszki Osieckiej można ocenić jako doskonały obraz czasów w których żyła. Jej teksty przetrzymują próbę czasu, a śpiewane w innym kontekście społecznym czy politycznym nabierają nowego znaczenia - uzasadnia projekt uchwały.

Propozycja nadania ulicy Agnieszce Osieckiej zbiegła się w czasie z emisji serialu o poetce w telewizyjnej Jedynce TVP.

- Nie oglądam tego serialu, więc nie mógł być inspiracją - mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. - Generalnie moje pokolenie i nie tylko wychowało się na piosenkach Agnieszki Osieckiej. Rzadko, który twórca jest tak dobrze rozpoznawalny i pamiętany, jak była i jest nadal Agnieszka Osiecka

Białystok. Miasto ogłosiło konkurs na projekt pomnika Władys...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny