Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Gołas - Gołas

Jerzy Doroszkiewicz
Wydawnictwo Marginesy przygotowując książkę dotarło do wielu rodzinnych zdjęć Gołasów, nie zabrakło też archiwalnych programów kabaretowych, a nawet szkolnych świadectw.
Wydawnictwo Marginesy przygotowując książkę dotarło do wielu rodzinnych zdjęć Gołasów, nie zabrakło też archiwalnych programów kabaretowych, a nawet szkolnych świadectw. Jerzy Doroszkiewicz
Podobno, kiedy ktoś poprosiłby Wiesława Gołasa o zagranie ołówka, musiałby koniecznie sprecyzować, czy miałby grać zwykły czy kopiowy.

Liczący sobie dziś 85 wiosen aktor jest jedną z większych żyjących legend polskiego teatru i kina. Zanim trafił na sceny wychowywał się w muzykalnej i patriotycznej rodzinie w Kielcach. Tam wstąpił do Szarych Szeregów, konspirował, wreszcie był więziony, bity i torturowany przez hitlerowców. Nikogo nie wydał.

Córka Gołasa z nieskrywaną przyjemnością rozmawia z ojcem, wyszukuje ciekawe wypowiedzi autorstwa innych aktorów, szpera po archiwach. Efekt jest imponujący. Poznajemy aktora jako wdzięcznego studenta, wysokiej klasy dowcipnisia i przede wszystkim znakomitego aktora teatralnego i kabaretowego. Dziś czytelnicy mogą zweryfikować te opnie głównie oglądając filmy.

Anegdoty wiążące się z ich kręceniem to z punktu widzenia kinomaniaków najciekawsze fragmenty książki. W fantastycznym "Ogniomistrzu Kaleniu" Gołas naprawdę biega w minusowej temperaturze po śniegu. Zanim przyjechał na plan, hartował się robiąc "orzełki" w śniegu.

Aktor zasłynął z rewelacyjnych interpretacji piosenek Kabaretu Starszych Panów, czy nie mniej kultowej piosenki "W Polskę idziemy", ale na planie "Czterech pancernych" tylko markuje grę na harmonii. Kiedy grał te sceny naprzeciwko niego siedział prawdziwy akordeonista, a on tylko powtarzał jego ruchy przed kamerą.

W telewizyjnym serialu "Droga" prowadził kilkutonową ciężarówkę, nie mając nawet karty rowerowej. Ba, podwoził milicjantów, którzy nie chcieli uwierzyć, że nie ma prawa jazdy.

Gołas nie odżegnuje się od zagranych ról. Radzi doszukać się głębi w niegdyś mocno krytykowanym filmie "Dzięcioł", który zresztą powstał z myślą o tym właśnie aktorze, nie odżegnuje się od "Czterech pancernych", nie eksponuje udziału w bojkocie telewizji i teatru w czasie stanu wojennego.

Koleżanki aktorki wspominają, że mimo licznych awansów, które czyniły mu panie, nigdy nie przekraczał pewnej granicy, choć kobiety uwielbiał i doceniał ich urodę.

Łowcy plotek damsko-męskich nie pożywią się opowieścią o Wiesławie Gołasie, wielbiciele teatru, szczególnie młodsi, winni szczególnie uważnie losy tego wybitnego aktora prześledzić.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny