MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Afrykański pomór świń. Hodowcy znowu będą protestować

(hel)
Afrykański pomór świń. Hodowcy znowu będą protestować
Afrykański pomór świń. Hodowcy znowu będą protestować
We wtorek Komisja Europejska rozpatrzy wniosek o zmniejszenie strefy buforowej.

Tymczasem w poniedziałek hodowcy z kilku gmin, m.in. Korycina oraz Dąbrowy Białostockiej zamierzają zablokować w Suchowoli krajową ósemkę. Protest ma rozpocząć się w południe i trwać kilka godzin. Rolnicy zapowiadają, że jeśli to nic nie pomoże, blokada drogi będzie non stop. Hodowcy z Sejneńszczyzny natomiast chcą utrudnić chłodniom przejazd przez Budzisko. Tędy, do naszego kraju importowana jest bowiem wieprzowina. Termin blokady przejścia nie jest jeszcze znany.

Jak pisaliśmy, 12 marca wojewoda wystąpił do ministra rolnictwa z wnioskiem o korektę – zmniejszenie, a nawet likwidację strefy buforowej. Tuczników z tego rejonu nikt nie chce kupować. Mięso wymaga bowiem termicznej obróbki w temperaturze 80 stopni Celsjusza. I choć rząd zdecydował o skupie interwencyjnym, to nie ma chętnych, by go przeprowadzić. Spośród około 400 zakładów przetwórczych, do których ministerstwo rolnictwa skierowało zapytanie, czy ubiją tuczniki, odpowiedziało zaledwie kilka. Wciąż jednak trwają ustalenia, kto odbierze wyprodukowane konserwy.

Tymczasem hodowcy są na skraju bankructwa. Nie mają za co kupić paszy, ani gdzie wstawić nowych miotów. Dlatego domagają się zmniejszenia strefy buforowej. Petycje w tej sprawie trafiają do ministra rolnictwa i wojewody.

– W styczniu tego roku, w naszym województwie odstrzelono w sumie 624 dziki i u żadnego z nich nie stwierdzono afrykańskiego pomoru świń

– mówił wicewojewoda Wojciech Dzierżgowski. – Oceniliśmy więc, że zagrożenie jest mało realne i stąd nasze wystąpienie.
Termin nie był przypadkowy. Komisja Europejska zdecydowała bowiem, że strefa buforowa ma funkcjonować do minionego piątku. Wprawdzie później przedłużyła ten termin do 30 kwietnia, ale nie wykluczyła, że może on ulec zmianie.

PAP podał, że minister rolnictwa, podczas piątkowej konferencji prasowej w Kielcach poinformował dziennikarzy, że Komisja Europejska zajmie się sprawą zmniejszenia strefy zagrożenia afrykańskim pomorem świń podczas posiedzenia zaplanowanego na 18 marca.                                              

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny