Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afryka czeka na podlaskie

maryla
Philip Mibenge przypominał, że to właśnie w Afryce są teraz największe inwestycje, a Polska ma ten ogromny atut, że nie jest byłym krajem kolonialnym.
Philip Mibenge przypominał, że to właśnie w Afryce są teraz największe inwestycje, a Polska ma ten ogromny atut, że nie jest byłym krajem kolonialnym.
Po raporcie Lewiatana. Liderzy biznesu, nauki i władzy wskazywali nowe kierunki, które powinny pociągnąć region do przodu

Nawet w Afryce ludzie oczekują dziś  dobrego towaru. Nie chcą tego bardzo taniego, ale słabego jakościowo z Chin – mówił Philip Mibenge z Polsko-Afrykańskiej Izby Gospodarczej, który uczestniczył w podsumowaniu raportu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan w Białymstoku na temat szans i wyzwań stojących przed przedsiębiorcami.

– Idźmy tą drogą – zachęcał Philip Mibenge i przypominał, że to właśnie w Afryce są teraz największe inwestycje, a Polska ma ten ogromny atut, że nie jest byłym krajem kolonialnym. Kojarzy się z Wałęsą, papieżem czy Euro 2012, które pokazało światu, jak interesującym jesteśmy krajem, którego nie zamieszkują, wbrew mitom, białe niedźwiedzie.

Wątek kierunków ekspansji eksportowej pojawił się  w związku z dyskusją, gdzie tkwią szanse rozwoju regionu.
 

lwelewiatan

Z raportu Lewiatana wynikało m.in., że zatrudnieni w firmach regionu ludzie to 2,9 proc. wszystkich zatrudnionych w kraju, ale tworzą oni tylko 2,3 proc. PKB Polski. Mamy więc problem z produktywnością. Ale jest i dobra wiadomość: w latach 1999-2009 PKB w województwie podlaskim wzrósł o 98,4 proc. – z 15,6 do 30,9 mld zł. Niestety zaledwie 0,21 proc. (87 zł na mieszkańca w 2010 r.) naszego PKB idzie na  badania i rozwój. To trzy razy mniej niż średnia krajowa.
– Szanse dalszego rozwoju widzę m.in. w inwestycjach w sferze publicznej – mówił Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. – W realizacji przez przedsiębiorstwa zamówień ze strony samorządu terytorialnego. Ale tu też widzę zagrożenie, bo teraz prawo zamówień publicznych  prowadzi do samounicestwiania naszych firm. Żeby się ratować przed upadłością, muszą się odbijać od głów innych przedsiębiorców.
lewy

 

Dr Jolanta Koszelew, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego postawiła na potencjał innowacyjności tkwiący w start-upach i tworzących je młodych ludziach.  – Ale tu przeszkodą jest przeregulowanie kontaktów między biznesem a administracją. Biurokracja, która często przerasta możliwości percepcji młodych przedsiębiorców – mówiła dyrektor. – A z drugiej strony brak jest uregulowań np. w sprawach komercjalizacji pomysłów powstających na naszych uczelniach.
– Dlaczego nie pokusić się, aby nasze województwo było strefą wolnego handlu? – pytał z kolei Krzysztof Kosmowski, właściciel sieci sklepów z odzieżą męską.  I apelował o większe otwarcie regionu na Wschód.

lew

Wyniki raportu Lewiatana przedstawił Zbigniew Gajewski – zastępca Dyrektora Generalnego Konfederacji Lewiatan (z mikrofonem), gospodarzem był dr Wojciech Winogrodzki, prezes Podlaskiego Związku Pracodawców (regionalna struktura Lewiatana). o szef firmy T-matic. W dyskusji udział wzięli także: Wojciech Dzierzgowski, wicewojewoda podlaski (pierwszy z lewej na górnym zdjęciu) oraz (na zdjęciu poniżej od lewej): Wojciech Jarmołowicz, Media Regionalne, Karol Pilecki, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Krzysztof Kosmowski, właściciel PH Kosmos, dr Jolanta Koszelew, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo Technologicznego i Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

keww

Gośćmi spotkania było kilkadziesiąt osób z władz samorządowych i adninistracyjnych regionu, urzędów pracy, sfer nauki, organizacji okołobiznesowych, przedsiębiorcy.

marsz  Głos zabrał także marszałek Jarosław Dworzański (musiał wcześniej opuścić spotkanie), który nawiązał do argunentów PiS, że strategia rozwoju województwa podlaskiego jest zbyt ogólnikowa. - To przyznanie sie do faktu, że nie znają się na tworzeniu nowoczesnych dokumentów - ocenił marszałek i  przypomniał, że na poziomie operacyjnym strategii będą tworzone dokumenty szczegółowe i nad każdym rozwiązaniem będzie można dystkutować.  

Wnioski z wczorajszej dyskusji mają trafić - jak nam powiedział Zbigniew Gajewski - poprzez Lewiatana do Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. 
 

Spotkanie było jednym z elementów projektu „Poprawa wizerunku przedsiębiorców” realizowanego przez Konfederację Lewiatan i mającego na celu budowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorców.
Działania prowadzone były dwutorowo. Po pierwsze, celem ogólnopolskiej kampanii „Przedsiębiorcy tworzą” było pokazanie Polakom jak kluczową rolę dla gospodarki pełnią przedsiębiorcy. Z drugiej strony, zadaniem działań dla administracji, było zwiększenie gotowości urzędników do współpracy z przedsiębiorcami.
W ramach diagnozy problemów wizerunkowych i barier we współpracy biznesu i administracji zorganizowano 80 spotkań konsultacyjnych z 800 przedsiębiorcami i urzędnikami w całej Polsce. Działania promujące przedsiębiorców rozpoczęły się zorganizowaniem w każdym województwie konkursu „Biznes. Dobry wybór”, który wyłonił liderów lokalnego biznesu. Głównymi kryteriami wyboru były: sukces w biznesie, lokalne zaangażowanie CSR oraz postawa odpowiedzialnego pracodawcy. W całej Polsce wyłoniono 120 przedsiębiorców.
Kolejnym krokiem było stworzenie raportów „Przedsiębiorcy w Polsce”. Przygotowano wydawnictwa dla każdego województwa, pokazujące wpływ biznesu na rozwój każdego regionu. Są one podstawą debaty odbywającej się podczas dzisiejszej konferencji.
Osobną ścieżką działań w projekcie było budowanie silniejszej współpracy administracji i biznesu. W oparciu o przeprowadzone badania, research oraz okrągły stół z udziałem min. Michała Boniego opracowano rekomendacje „Efektywna współpraca administracji i biznesu”. Wydawnictwo to stało się podstawą debat i warsztatów dla administracji w każdym województwie.
Więcej szczegółów na temat projektu, wszystkie wydawnictwa oraz kreacje kampanii dostępne są pod adresami www.wizerunekprzedsiebiorcow.pl (strona projektu)
oraz www.przedsiebiorcytworza.pl (serwis poświęcony kampanii).

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny