ACTA. Styczniowe powstanie w sieci - dzień po dniu

mf
Pięć dni internetowej rewolucji
Pięć dni internetowej rewolucji
Wojna w internecie rozpętała się na dobre. To już piąty dzień walki, a sytuacja wydaje się coraz bardziej zagęszczać. Jak to się zaczęło i o co tu w ogóle chodzi?

26 października 2011 r., USA: początek, czyli SOPA

 • Stop Online Piracy Act (Akt Zatrzymania Piractwa Online) zostaje zgłoszony przez Lamara Smitha, kongresmena z USA. Jeszcze 16 stycznia 2012 r. ma 31 popierających. Ustawę popierają organizacje przemysłu filmowego, muzycznego i software: MPAA, RIAA, BSA, ESA, liczne firmy prywane: Viacom, Nivea, L'Oreal, łącznie ok. 350 podmiotów. Największy dostawca usług hostingowych w USA GoDaddy pierwotnie popiera SOPA, by po prostestach użytkowników, 24 grudnia się z tego poparcia wycofać.

 

15 listopada 2011, Polska
**

**

 • **W Ameryce kształtów nabiera SOPA, tymczasem po dwóch latach tajnych negocjacji wewnątrz UE, rząd przyjął uchwalę o wyrażeniu zgody na przyjęcie [ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement)](http://pl.wikipedia.org/wiki/Anti-Counterfeiting_Trade_Agreement) porozumienie między UE, USA, Meksykiem, które ma ustalić standardy w walce z naruszeniami własności intelektualnej. Opinia publiczna nie zostaje o tym poinformowana.[ Pobierz plik z pełnym tekstem porozumienia ACTA.**](http://www.podlaskie.strefabiznesu.pl/sites/default/files/acta.pdf)

Grudzień 2011, USA

 • Przeciwnicy i zwolennicy SOPA prowadzą ze sobą ożywioną dysputę. Serwis Megaupload publikuje reklamę wideo na stronie Youtube, w której występują znani artyści, m.in. Alicia Keys, Wycleff Jean, Will.i.am. Zachęcają do korzystania z hostingowego giganta i przesyłania plików. Reklama po protestach organizacji antypirackich jest zdjęta z serwisu Youtube, ale niebawem wraca.

Zobacz wideo »

14 stycznia, USA

18 stycznia 2012, cały świat - dzień walki z SOPA

 • Anglojęzyczna Wikipedia zawiesiła na 24 godziny dostęp do swych usług. Użytkownicy mogli zobaczyć czarną stronę główną z komunikatem "Kongres właśnie rozważa prawo, które może w poważny sposób zagrozić wolności i otwartości Internetu. Na 24 godziny zaciemniamy Wikipedię".

 

 

Według Wikipedii, komunikat zobaczyły 162 miliony osób.

 • Do protestu przyłączyło się około 7 tysięcy stron internetowych, Swoją stronę zawiesił między innymi digg.com.

 

 

 

 • Google na stronie głównej zamieściło link do petycji przeciw SOPA. Podpisało ją 4,5 miliona osób. Dzięki akcji miliony osób dowiedziały się o planowanym prawie.

19 stycznia 2012, Polska

 • Tymczasem powstaje grupa na Facebooku "Nie dla ACTA w Polsce". W ciągu czterech dni skupia niemal 137 tys. użytkowników. Kolejne grupy wyrastają jak grzyby po deszczu: "Komentarz usunięty przez ACTA" ma 123 tys. użytkowników, kolejne mają po kilkadziesiąt tysięcy użytkowników.
 • Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zwraca się do premiera Donalda Tuska z prośbą o dyskusję na temat podpisania porozumienia w związku z wątpliwościami jakie zgłosiła m.in. grupa Dialog – forum wymiany opinii rządu z organizacjami społecznymi.

20 stycznia 2012, Nowa Zelandia


 • Tego samego dnia, gdy kongres odkładał ustawę o SOPA na półkę, świat cyfrowy został zaskoczony informacją, że FBI wydało nakaz aresztowania właściciela Megaupload (Kima Dotcoma, znanego także jako Kim Schmitz) i trzech innych pracowników serwisu. Dwóch następnych jest poszukiwanych przez FBI. Zatrzymania dokonała policja w Auckland, w Nowej Zelandii, gdzie była siedziba firmy i miejsce zamieszkania Kima Schmitza. Megaupload to jeden z największych serwisów hostingowych do dzielenia się plikami. Generował aż 4 proc. ruchu w całym Internecie. Do właścicieli Megaupload należał też serwis Megavideo, który pozwalał na oglądanie filmów bezpośrednio z sieci. Oba znikły jednocześnie.

  FBI podało, że powody zatrzymania szefów Megaupload to m.in. naruszenie praw autorskich i pranie pieniędzy, a działanie serwisu przyniosło ponad 500 milionów dolarów strat z tytułu praw autorskich. FBI mogło zareagować, ponieważ część serwerów firmy znajdowała się na terenie Stanów Zjednoczonych. 27 stycznia sąd w Nowej Zelandii podejmie decyzję w sprawie ekstradycji zatrzymanych pracowników i szefa Megaupload.

 • Reakcja na zamknięcie serwisu była niemal natychmiastowa. "Anonimowi" (Anonymous), czyli hakerzy skupieni wokół serwisu 4chan.org zaatakowali strony rządowe i instytucji popierajacych walkę z naruszeniami praw autorskich. Przez kilka godzin nie działały strony departamentu sprawiedliwości, MPAA.org, Universal Music Group oraz RIAA.

 • W ciągu kilku godzin okazję wywęszyli również phisherzy. W różnych miejscach w sieci pojawiły się wpisy na forach, twierdzące, że "nowe Megaupload znajduje się pod tym linkiem". Link zaś przekierowywał do witryny wyłudzającej hasło od użytkownika. Przed atakami ostrzega również torrentfreak. Osobne zagrożenie to "nowe", "niezależne" serwisy hostingowe, jak np. Anonyupload które proszą o dotację na rozpoczęcie działalności. Przestrzegamy!

 • Zaraz po zatrzymaniu Kima Schmitza w sieci pojawiły się zdjęcia z Nowej Zelandii z zarekwirowania samochodów należących do milionera. Na fotkach możemy podziwiać mercedesy oraz różowego cadillaca. Galeria na GTSpirit.

Polska:

 • Atak na strony rządowe. Od soboty wieczorem do niedzielnego przedpołudnia nie działała strona Kancelarii Premiera. Problemy odnotowały także strona Sejmu, resortu kultury, Kancelarii Prezydenta oraz ZAiKS-u.

  Rzecznik rządu Paweł Graś zaprzeczył, by był to atak hakerski. Według niego treściami na stronie kancelarii premiera zainteresowanych było wiele osób, a do tego doszedł "nie tyle atak hakerski, co uruchomienie programów, które dobijają się do danej strony".

 • Rządowy portal Innowacji umieszcza artykuł "ACTA sukcesem polskiej prezydencji" rozpoczynając go akapitem:

  "Polska prezydencja może pochwalić się kolejnym sukcesem. Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki, Rada UE podjęła decyzję o podpisaniu umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi. Resort podkreślił, że był to jeden z jego priorytetów obranych na okres polskiego przewodnictwa w Radzie Unii."

  Po tym, jak rozpoczęły się protesty, szybko zmieniono treść artykułu na:

  ACTA a polska prezydencja
  **
  Rada UE podjęła decyzję o podpisaniu umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi. Było to jedno z działań podjętych w okresie polskiego przewodnictwa w Radzie Unii.**

 • Już trzy dni później o tym, by zastanowić się nad podpisaniem ACTA zaczął mówić sam Minister Gospodarki, Waldemar Pawlak.

22 stycznia 2012 - Holandia

 

 • Zaczął się efekt domina. Filesonic - jeden z popularnych serwisów hostingowych, zawiesił wymianę i dzielenie się plikami. Od teraz można jedynie pobierać pliki, które przesłało się samodzielnie. Wklejając link do przeglądarki jesteśmy proszeni o zalogowanie się i potwierdzenie tożsamości. Piraci reagują błyskawicznie, przenosząc się na inne serwisy, często ulokowane w Rosji i na Ukrainie.

Polska

 

 • Grupa hakerów, określająca się mianem "Polish Underground" włamała się na stronę Kancelarii Premiera premier.gov.pl oraz kprm.gov.pl i zamieściła na nich komunikat:

  "Internetu nam cenzurować nie będziecie. Praw człowieka nie odbierzecie! Chyba, że chcecie abyśmy naprawdę pokazali swoją prawdziwą siłę ;-)"

 • Grupa odcięła się od Anonymous. Przy okazji hakerzy ujawnili, że login i hasło administratora witryny to admin i admin1. Strona po kilku godzinach zostaje wyłączona przez administratorów. Służby badają skąd nastąpił atak.

 • Minister Administracji i Cyfryzacji, Michał Boni zapowiada, że on, premier Donald Tusk, Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski oraz Minister Kultury i dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski, spotkają się, by zanalizować sprawę ACTA w poniedziałek, 23 stycznia.

23 stycznia 2012, Polska

 • Hakerzy włamali się do prywatnego laptopa wiceministra administracji i cyfryzacji, Igora Ostrowskiego i wykradli z niego dane. - To jest przestępstwo - oburza się Michał Boni, szef resortu. Ale jednocześnie przeprasza na antenie radia Tok FM za to, że rząd działał za plecami obywateli w sprawie podpisania kontrowersyjnej ustawy ACTA. Anonimowi zapowiadają zawieszenie ataków do czasu poznania wyników rozmów premiera i trzech ministrów w sprawie ACTA.
 • Wykop.pl i inne polskie serwisy poinformowaly, że w proteście przeciw ACTA wyłączą swoje serwery."Wspólnie z Demotywatory, JoeMonsterem, KWEJK.pl, Antyweb w obronie naszych praw, postanowiliśmy od dziś od północy na 24h rozpocząć akcję protestacyjną. O akcji zostanie poinformowany każdy z użytkowników odwiedzających wówczas nasze strony."
 • - Podpisanie i ratyfikacja konwencji ACTA są niebezpieczne dla praw i wolności określonych w konstytucji - napisał generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Wiewiórowski w opinii, którą wysłał do resortu administracji i cyfryzacji.
 • Inne zdanie miał jednak zespół ministrów, który dziś się spotkał z premierem. 26 stycznia polski rząd raczej podpisze porozumienie ws. ACTA.

  - Po dyskusji i analizie dokumentów stwierdzamy, że umowa ACTA w niczym nie zmieni, zgodnie z opiniami prawników, polskiego prawa, także w kwestii praw internautów i funkcjonowania internetu - powiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
  Czy to znaczy, że Anonimowi znowu zaatakują?

Świat

 • Tymczasem widać już pierwsze efekty działań przeciw Megavideo. Witryny, które uznawane są przez antypiratów jako naruszajace prawa autorskie postanowiły dokonać samocenzury. Za Filesonic.com podążyły pozostałe serwisy, jak np. Fileserve, który 22 stycznia zamknął swój program afiliacyjny (płacenie za transfer plików) i masowo pousuwał wszystkie treści naruszające prawa autorskie.
 • Zareagował także Filejungle, który zablokował dostęp do witryny użytkownikom z USA i również przeprowadził akcję masowego usuwania treści łamiących prawa autorskie. Podobny ruch wykonało Uploadstation. Swoje programy afiliacyjne zamknęły też VideoBB i VideoZer. Uploaded.to ograniczyło się do zamknięcia dostępu do serwisu dla osób logujących się z USA. Piraci tymczasem wydają się wracać do starych metod - stosują mylące nazwy plików i zabezpieczają archiwa hasłami. Niewielkie utrudnienie dla zdeterminowanego użytkownika, duże dla antypiratów.

Co dalej?

26 stycznia 2012, Polska

 • Planowana data podpisania ACTA przez Polskę. Dokument ma być sygnowany w Tokio.

27 stycznia 2012, Nowa Zelandia

 • Decyzja w sprawie ekstradycji pracowników i szefa Megaupload z Nowej Zelandii do Stanów Zjednoczonych.

 

 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3