MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Absolwent bez pracy. Zobacz, po których studiach najtrudniej znaleźć zatrudnienie.

Agata Sawczenko
Tylko dwie trzecie podlaskich absolwentów ma pracę - wynika z badań "Podlaski absolwent"
Tylko dwie trzecie podlaskich absolwentów ma pracę - wynika z badań "Podlaski absolwent" Fot. sxc.hu
Bardzo trudno jest zdobyć pierwszą pracę. Najgorzej wychodzi to absolwentom zawodówek, ale nawet ci, którzy skończyli studia, często mają z tym kłopoty.
Ranking zawodów najczęściej występujących wśród bezrobotnych absolwentów
Ranking zawodów najczęściej występujących wśród bezrobotnych absolwentów

Ranking zawodów najczęściej występujących wśród bezrobotnych absolwentów

Dlaczego absolwentom tak trudno znaleźć zatrudnienie? Nie wybieramy szkół, których skończenie zapewni nam pracę. Poza tym mamy problemy z autoprezentacją oraz prowadzeniem rozmów kwalifikacyjnych.

Tylko dwie trzecie podlaskich absolwentów ma pracę - wynika z badań "Podlaski absolwent", przeprowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w ramach Podlaskiego Obserwatorium Rynku Pracy.

Absolwenci zaliczani są do grup wysokiego ryzyka. I faktycznie bezrobocie dla tej grupy było ponad dwa razy wyższe w stosunku do stopy bezrobocia dla całego województwa. W momencie badania (czyli ponad dwa lata od ukończenia szkoły lub uczelni) pracowało 64,3 proc. absolwentów z rocznika 2007.

Pracuje 86 proc. absolwentów wyższych uczelni i ponad 70 proc. absolwentów szkół zasadniczych zawodowych. Zdecydowanie mniej (około połowy) pracuje absolwentów szkół średnich. Jednak w ich przypadku wiąże się to często z kontynuowaniem nauki. Poziom bezrobocia lub bierności zawodowej jest szczególnie wysoki wśród absolwentów szkół zawodowych.

Wśród wszystkich absolwentów znacząca była grupa osób, które nie posiadały żadnych kwalifikacji. Stanowiły one łącznie 30,7 proc. bezrobotnych absolwentów. Taki stan rzeczy wynikać może z błędnych wyborów szkoły dokonywanych przez absolwentów, ale także niedostosowania systemu edukacji.

Przy wyborze kierunku nauczania młodzież kieruje się wiedzą o rynku pracy. Ale ta wiedza jest niepełna, gdyż opiera się na obserwacji aktualnej sytuacji na rynku pracy, na opiniach kolegów i koleżanek oraz sugestiach rodziców. Osoby o najmniej sprecyzowanych pomysłach na własną przyszłość wybierają szkoły ogólne lub studia, które w ich opinii pozwolą im wykonywać wiele prac: np. administracja.

Jednak tego typu edukacja, jak pokazują wyniki badania, nie przygotowuje odpowiednio do funkcjonowania na rynku pracy. Choć uczniowie oceniają bardzo dobrze szkoły, do których uczęszczali. Trzy czwarte stwierdziło, iż szkoła odpowiednio przygotowała ich do poszukiwania pracy. Co interesujące, ocena ta pozostaje bez istotnego związku z aktualnym statusem respondenta na rynku pracy oraz typem ukończonej szkoły! Najlepiej oceniają swoje przygotowanie teoretyczne, nieco słabiej praktyczne, a najsłabiej przygotowanie w zakresie doświadczenia zawodowego, uprawnień i potwierdzonych kwalifikacji.

Absolwenci deklarują, że mieli problemy ze znalezieniem pierwszej pracy. Zdarzało się, że szukali jej nawet półtora roku. Najwięcej młodzieży deklaruje, że wybrało pierwszą dostępną dla nich ofertę pracy. Winy za taki stan rzeczy upatrują na zewnątrz - absolwenci wskazują tutaj trudną sytuację na rynku pracy i brak odpowiednich miejsc pracy. W najlepszej sytuacji znajdowały się osoby, które pracowały już w trakcie nauki.

Młodzież przy poszukiwaniu pracy najczęściej prosi o pomoc rodzinę i znajomych. I to daje najlepsze efekty. Jednak absolwenci nie są w wystarczającym stopniu przygotowani do poszukiwania pracy. Brakuje im pewnych umiejętności: potrafią napisać dokumenty aplikacyjne, jednak nie wiedzą, jak się poruszać po rynku pracy, do kogo się kierować. Mają też trudności z autoprezentacją i prowadzeniem rozmów kwalifikacyjnych - nie nabywają tych umiejętności w szkołach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny