Absolwenci zawodówek najszybciej znajdą pracę

Redakcja
Osoby kończące szkołę zawodową najczęściej dostrzegają korzyści z edukacji w poszukiwaniu pierwszej pracy
Osoby kończące szkołę zawodową najczęściej dostrzegają korzyści z edukacji w poszukiwaniu pierwszej pracy Anatol Chomicz
Co 3 pracodawca jest niezadowolony z kompetencji absolwentów wchodzących na rynek pracy. Jako główną przyczynę, wskazują brak praktycznych umiejętności potrzebnych do wykonywania zawodu. Jednocześnie 61 proc. pracowników uważa, że edukacja dała im niezbędne umiejętności poszukiwane na rynku pracy. Najpewniejsze są są osoby z wykształceniem zawodowym- blisko 75 proc.

- Relacja między zdobytym wykształceniem, a rynkiem pracy jest złożona. Przede wszystkim to w trakcie edukacji przyszli pracownicy zdobywają niezbędne umiejętności, zarówno miękkie, jak i twarde, które później będą wykorzystywali w wykonywanych przez siebie zawodach. Jednak ciągle widzimy, że istnieje rozdźwięk między ofertą szkół a oczekiwaniami pracodawców. W naszym badaniu zaledwie 6 proc. przedsiębiorców wskazała, że osoby wchodzące na rynek pracy po skończonej edukacji mają zdecydowanie odpowiednie umiejętności. To pokazuje skalę problemu – mówi Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A. – W tym kontekście nie dziwi fakt, że najbardziej zadowolone z otrzymanego wykształcenia są osoby, które skończyły zawodówki. To właśnie oni zdobywają umiejętności, z którymi mogą śmiało wchodzić na rynek pracy – dodaje Tomasz Hanczarek.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Milward Brown na zlecenie Work Service S.A., 37 proc. pracodawców nie jest zadowolonych z kompetencji absolwentów wchodzących na rynek pracy. Tylko połowa uważa, że są one raczej odpowiednie. Przedsiębiorcy zapytani o to, jakich kompetencji brakuje osobom kończącym edukację, wskazują na brak praktycznych umiejętności (93 proc.), brak doświadczenia zawodowego (78 proc.) i brak wiedzy potrzebnej do wykonywania zawodu (63 proc.). Co piąty pracodawca wskazał, że problemem jest niewystarczająca znajomość języków obcych.

- Wskazywane przez pracodawców problemy eksponują ciągłe niedopasowanie oferty dydaktycznej do potrzeb rynku pracy, gdzie absolwentom brakuje praktycznych umiejętności i doświadczenia zawodowego. A tego typu oczekiwania pracodawców można łatwo zaspokoić chociażby organizując więcej zajęć praktycznych, które następnie przyszli pracownicy będą mogli umieścić w CV jako doświadczenie zawodowe – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service S.A.

85 proc. Polaków posiadających pracę, nie miała trudności ze znalezieniem pierwszego miejsca zatrudnienia. Dodatkowo, ponad połowa (61 proc.) uważa, że edukacja dała im niezbędne umiejętności, by poradzić sobie na rynku pracy. Co istotne, znalezienie pierwszego zatrudnienia było znacznie łatwiejsze dla osób z wykształceniem zawodowym (92 proc. respondentów nie miało problemów). Osoby kończące zawodówkę również najczęściej dostrzegają korzyści z edukacji w poszukiwaniu pierwszej pracy (75 proc.). Natomiast najrzadziej zalety zauważają absolwenci szkół ogólnokształcących (51 proc.) i podstawówek (51 proc.). W przypadku wykształcenia wyższego, 66 proc. absolwentów szkół wyższych deklaruje, że studia dały im umiejętności niezbędne na rynku pracy.

- Popularne w ostatnich latach kierunki humanistyczne, a także ogólna edukacja na poziomie średnim, zastąpiły praktyczne umiejętności wynoszone ze szkół technicznych i zawodowych. To duży błąd systemowy, bo już teraz widzimy, że osoby kończące naukę mają problemy z wejściem na wymagający rynek pracy. Najlepiej to widać po ponad 20-procentowym poziomie bezrobocia wśród osób młodych, a także dużej skłonności tej grupy do emigracji zarobkowej – dodaje Krzysztof Inglot.

Z trudnościami w znalezieniu pierwszej pracy zmagało się 14 proc. respondentów. Jako najczęstszą barierę w znalezieniu zatrudnienia wskazywali brak ofert zgodnych z profilem wykształcenia (73 proc.) oraz brak doświadczenia zawodowego (61 proc.). Blisko 40 proc. zwróciło uwagę na brak znajomości, 30 proc. na brak odpowiednich umiejętności zawodowych czy nieodpowiednią formę zatrudnienia, a co czwarty pracownik nie chciał się zgodzić na zbyt niski poziom wynagrodzenia.

- Większość pracowników podkreśliła, że główna trudność ze znalezieniem pierwszej pracy to brak ofert zgodnych z profilem wykształcenia. Oznacza to, że w Polsce nadal mamy problem z tym, że nie znajdujemy pracy w wyuczonym zawodzie, co skutkuje koniecznością wykonywania pracy, w której nie mamy żadnego doświadczenia. Co prawda, na rynku dochodzi do zmiany i coraz większe znaczenie mają tzw. umiejętności miękkie, jak zdolność pracy w grupie czy płynnej komunikacji, jednak szkoły nadal w zbyt małym stopniu kładą nacisk na ich kształtowanie. Poza tym są one nadal mniej istotne dla pracodawcy niż twarde umiejętności, które absolwent powinien zdobyć w trakcie edukacji – podsumowuje Tomasz Hanczarek.

Południowokoreańska oferta budowy elektrowni jądrowych.

Wideo

Materiał oryginalny: Absolwenci zawodówek najszybciej znajdą pracę - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
robotnicy 2015
Nikt nie chce być robotnikiem na śmieciówce za 1200zł. u Polaka.
Dodaj ogłoszenie