MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abp Sawa to od 22 lat metropolita warszawski i całej Polski. Jubileusz zwierzchnictwa w katedrze (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Opracowanie:
Warszawa. Katedra św. Marii Magdaleny. Jubileusz abp. Sawy
Warszawa. Katedra św. Marii Magdaleny. Jubileusz abp. Sawy Jarosław Charkiewicz
Abp Sawa to od 22 lat metropolita warszawski i całej Polski. Swój jubileusz zwierzchnictwa obchodził w katedrze na warszawskiej Pradze

31 maja 2020 roku minęły dwadzieścia dwa lata od intronizacja na tron metropolitów warszawskich i całej Polski Jego Eminencji metropolity Sawy.

Za owoce minionych dwudziestu dwóch lat zwierzchnictwa polskiej Cerkwi metropolity Sawy, dziękowano 31 maja br., podczas św. Liturgii w stołecznej katedrze św. Marii Magdaleny, której przewodniczył Jego Eminencja metropolita Sawa w asyście kleru katedry oraz namiestnika monasteru św. Onufrego w Jabłecznej, ihumena Piotra.

Po św. Liturgii miała miejsce doksologia oraz uwielbienie św. Onufrego, po którym odśpiewano Jego Eminencji życzenia długich lat życia. W trakcie św. Liturgii wznoszono modlitwy o rozwój i dobro Cerkwi prawosławnej w Polsce, zdrowie jej zwierzchnika oraz za spokój dusz poprzedników Jego Eminencji.

Po okolicznościowych życzeniach skierowanych na ręce Jego Eminencji metropolity Sawy przez duchowieństwo katedralne i pracowników Kancelarii Metropolity, Jego Eminencja podkreślił, że posługa zwierzchnika Cerkwi zawiera się we wspólnej służbie Cerkwi i dla Niej, która przejawia się w służbie wszystkich i wszystkiemu.

Pełnia prawosławnej eklezjologii zwiera się w posłuszeństwie biskupowi, stojącemu na straży depozytu wiary Ojców i Świętej Tradycji, który pomimo licznych trudności i doświadczeń, udało się zachować nienaruszonym w minionych czasach z wiarą i nadzieją, że bogactwo i wierność tradycji przodków będą chronione w przyszłości. Wystąpienie Jego Eminencji zakończyły życzenia Bożego błogosławieństwa i pomocy Boga w codziennych trudach wszystkim obecnym w katedrze metropolitalnej.

W dniach 30-31 maja w warszawskiej katedrze metropolitalnej wystawiona była licząca ponad pięćset lat ikona św. Onufrego Wielkiego, na co dzień znajdująca się monasterze w Jabłecznej, będąca jego największą świętością. Staraniem namiestnika o. ihumena Piotra i braci monasteru, ikona została poddana niezbędnej konserwacji. W trakcie prac odkryto dotąd nieznane XVI-wieczne warstwy malarskie, zdjęto późniejsze przemalowania i przeprowadzono renowację XIX-wiecznej koszulki oraz zabezpieczono deskę. W trakcie pobytu ikony św. Onufrego w katedrze, warszawscy wierni mieli możliwość wzniesienia modlitw przed ikoną oraz zapoznania się z historią jednego z najstarszych prawosławnych monasterów w Polsce, stanem obecnym i wyzwaniami stojącymi przed wspólnotą mniszą. Wieczorem przed ikoną odprawiono akatyst do św. Onufrego, po którym ikona wyruszyła w drogę powrotną do monasteru.

Abp Sawa - metropolita warszawski i całej Polski

Wyboru ówczesnego arcybiskupa białostockiego i gdańskiego na siódmego zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego dokonał Św. Sobór Biskupów w dniu 12 maja 1998 roku. Minione dwadzieścia dwa lata kierowania sterami Cerkwi prawosławnej w Polsce przez metropolitę Sawę zaowocowały erygowaniem nowych parafii i punktów duszpasterskich, licznymi budowami prawosławnych świątyń, domów parafialnych, remontami istniejących obiektów sakralnych, a także podnoszeniem poziomu wykształcenia duchowieństwa, świadomości wśród wiernych oraz wzrostem prestiżu Cerkwi w Polsce w rodzinie lokalnych Cerkwi prawosławnych. Osiągnięcia te nie byłby możliwe, gdyby nie głęboka wiara i poczucie odpowiedzialności Jego Eminencji, a także szeroko rozumiana współpraca hierarchy z duchowieństwem, lokalnymi Cerkwiami oraz państwowymi władzami centralnymi i samorządowymi.

Na podst. Kancelarii Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kadra Probierza przed Portugalią - meldunek ze Stadionu Narodowego

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny