MKTG SR - pasek na kartach artykułów

A jednak groźny nowy wirus. Wyniki badań wskazały na przyczynę pomoru ptaków. GIS wydał komunikat

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ptaki dziesiątkuje nowy groźny wirus. Badania potwierdziły jego obecność u martwych ptaków, których przybywa od kilku tygodni w Warszawie i okolicach. Chorują i padają nie tylko wrony i kawki, ale także sroki czy gołębie. Przed zagrożeniem dla ludzi i czworonogów ostrzega Główny Inspektor Sanitarny i Główny Lekarz Weterynarii.

Spis treści

Wirus Zachodniego Nilu u ptaków na terenie m. st. Warszawy. Są wyniki badań martwych zwierząt

Chore i martwe ptaki krukowate, przede wszystkim wrony oraz kawki, ale także sroki czy gołębie, są znajdowane od połowy lipca w stolicy i jej okolicach. Wyniki padań padłych zwierząt wykazały obecność wirusa Zachodniego Nilu.

Wrona czarna i wizualizacja wirusa gorączki Zachodniego Nilu
Wirus gorączki Zachodniego Nilu (WNV) wylęga się przez 2-14 dni, przy czym u 8 na 10 osób nie występują objawy zakażenia. Początkowo to nagła gorączka, objawy grypopodobne i pokarmowe, wysypka coffee999/123RF, Dr_Microbe/Getty Images

„W pięciu z siedmiu próbek pochodzących od wron siwych przekazanych do badania w PIW – PIB w Puławach w dniu 29 lipca 2024 roku z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Warszawie, stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa Zachodniego Nilu (WNV-West Nile virus)” – podano we wspólnym komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Głównego Lekarza Weterynarii.

Czytaj też: Wirus Zachodniego Nilu wykryty w Słowenii.

Wcześniej wykluczono dwie inne choroby wirusowe, tj. ptasią grypę i rzekomy pomór drobiu. Wykonane testy toksykologiczne nie wykazały przekroczeń.

Wirus Zachodniego Nilu po raz pierwszy wykryto w Europie w 1996 roku. Od tego czasu tworzy tzw. ogniska endemiczne, to jest ograniczone tylko do regionu europejskiego. Do tego samego rodzaju flawiwirusów należą też wirus kleszczowego zapalenia mózgu, dengi, Zika czy żółtej gorączki. Wszystkie mogą wywoływać zapalenie mózgu i opon mózgowych.

Wirus ten przenosi się z ptaków na ludzi m.in. przez komary, a zakażenie z człowieka na człowieka jest możliwe poprzez procedury medyczne związane m.in. z transfuzjami krwi. U większości chorych infekcja przebiega łagodnie, nie wywołując symptomów dając objawy grypopodobne, stanowi jednak zagrożenie dla osób z obniżoną odpornością. Jak wyszczególnił GIS „u jednej na ok. 150 osób zakażonych, choroba przebiega pod postacią neuroinfekcji z zajęciem centralnego układu nerwowego”.

„W aktualnej sytuacji ryzyko objawowych zakażeń u ludzi na terenie naszego kraju należy uznać za niskie. Osobom zawodowo mającym kontakt z chorymi lub padłymi ptakami zaleca się stosowanie podczas kontaktu z potencjalnie zakażonym materiałem biologicznym rękawiczek jednorazowych, maseczek ochronnych na usta i nos oraz okularów ochronnych. Osoby postronne nie powinny dotykać padłych ptaków” – zaleca Główny Inspektor Sanitarny.

Chorują i padają ptaki krukowate. Mają dziwne objawy

Chore ptaki mają objawy zaburzeń neurologicznych takie, jak problemy z poruszaniem się i lataniem. Zwierzęta wręcz przewracają się i mają przyspieszony oddech. U części ptaków zaobserwowano ponadto silne krwotoki wewnętrzne, co objawia się krwawieniem z dzioba.

– Aktualnie w Warszawie i okolicach, jak Rembertów, Babice, codziennie jest znajdowanych od kilku do kilkudziesięciu osobników chorych, w różnej kondycji lub martwych. Ptaki żywe są odwożone do ptasiego azylu, ale wiele z nich umiera już po drodze – powiedziała na początku pomoru Monika Klimowicz-Kominowska, rzeczniczka prasowa Ogólnopolskiego Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Ptaki w niepokojącej kondycji zaczęła znajdować najpierw m.in. Beata Niedomagała Binek, nauczycielka biologii i mieszkanka Bielan. Najpierw odwoziła je do ptasiego azylu, później zaczęła znajdować także martwe osobniki. Gdy zamieściła post na ten temat na Facebooku, w odpowiedzi pojawiały się kolejne takie zgłoszenia z innych dzielnicach stolicy.

Rzeczniczka OTOP zaleca, by unikać zagrożenia – „najlepiej, żeby psy nie podchodziły do martwych ptaków”. Dobrze też jest powstrzymać się przed wypuszczaniem kotów z domu.

Komunikat w tej sprawie, a także jego aktualizację, wydał wcześniej Urząd m. st. Warszawy.

„Prosimy o przywiązywanie uwagi do porządku i higieny w miejscach, w których ptaki (i nie tylko) korzystają z wody oraz pokarmu. W przypadku znalezienia:

  • żywych ptaków wykazujących objawy choroby, bądź zatrucia (osowiałość, problemy z poruszaniem, brak reakcji na zagrożenia) należy informację zgłaszać do Ekopatrolu pod numerem 986. Ekopatrol przetransportuje ptaka do Ptasiego Azylu.
  • martwych ptaków, należy zgłosić to zarządcy danego terenu, który ma obowiązek usunięcia zwierzęcia. Jeżeli jest to teren zarządzany przez miasto, zgłoszenie to należy kierować do Miejskiego Centrum Kontaktu 19115 (telefonicznie na numer 19115 lub mejlowo na adres: [email protected]). Dla własnego bezpieczeństwa martwych ptaków nie należy dotykać i podnosić.”

czytamy na stronie Urzędu.

Wrony i kawki ofiarami trucizny?

Wciąz niewykluczone jest także, iż padanie wron i kawek stanowi efekt działania dwóch czynników jednocześnie. Oprócz zarażenia wirusem, który jest później przenoszony między nimi np. poprzez wodę lub wspólne miejsca karmienia, przyczyną może być np. trutka na szczury. To wyjaśniałoby, dlaczego u zwierząt stwierdza się krwotoki wewnętrzne.

Sprawdź też: Wirus Oropouche – są już pierwsze przypadki w Europie

Istnieje możliwość, iż służby miejskie rozłożyły dużą ilość trutki na szczury, a ptaki spożyły ją bezpośrednio lub poprzez żerowanie na martwych gryzoniach. Deratyzację najczęściej wykonuje się na zlecenie administracji wspólnot mieszkaniowych lub budynków biurowych. Jest też inna możliwość. Wina może być po stronie rolników, którzy wykonali nadmierne opryski pól uprawnych pestycydami.

– Ptaki krukowate bardzo często w ciągu dnia żerują poza miastem, udają się na pola czy też łąki i tam szukają pokarmu. Pojawia się jednak pytanie: dlaczego takie objawy występują u ptaków z całej Warszawy – zarówno w części zachodniej, wschodniej, północnej i południowej. Ptaki lecą zazwyczaj żerować w konkretne, najczęściej już sprawdzone miejsce, dlatego te z południa Warszawy nie leciałyby na północ, żeby szukać pożywienia, tylko raczej w znane sobie miejsca na południu – tłumaczy rzeczniczka OTOP.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny