Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

90. rocznica bitwy o Białystok. Będą dwie wystawy i koncert.

Anna Kopeć
Białostocki pomnik, poświęcony pamięci ofiar mordu bolszewickiego
Białostocki pomnik, poświęcony pamięci ofiar mordu bolszewickiego Fot. Archiwum
22 sierpnia 1920 roku w Białymstoku rozegrała się decydująca bitwa w wojnie polsko-bolszewickiej. W jej 90. rocznicę w Muzeum Wojska obejrzymy dwie ekspozycje dokumentujące to wydarzenie. Wieczorem będzie można posłuchać specjalnie na tę okazję skomponowanego utworu w wykonaniu naszych filharmoników.

Bitwa o Białystok jest jednym z ważniejszych wydarzeń w historii naszego miasta, a także decydującym incydentem w wojnie polsko-bolszewickiej - mówi historyk Marek Gajewski z Muzeum Wojska w Białymstoku, który organizuje wystawy upamiętniające te wydarzenia.

Dokładnie w 90. rocznicę, w niedzielę, 22 sierpnia przed budynkiem muzeum zostanie zaprezentowana wystawa "Białystok w sierpniu 1920 roku". Będzie to 12 plansz dużego formatu, szczegółowo przedstawiających pewne etapy tej historycznej bitwy, ale także innych wydarzeń z nią powiązanych.

- Będzie tu widoczny wątek ofensywy bolszewickiej na Warszawę czy manewr kontruderzenia znad Wieprza, nie zabraknie też nawiązania do Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski, który został utworzony właśnie w Białymstoku - mówi Marek Gajewski.

Jednocześnie w budynku muzeum otwarta zostanie ekspozycja "Wiktoria niemeńska - decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920". Tu, oprócz archiwalnych fotografii, prezentowane będą także eksponaty

- Głównie broń palna: karabiny, pistolety, bagnety, szable, granaty, a także elementy wyposażenia walczącego żołnierza: manerki i menażki - wylicza organizator wystawy.

Obok wystaw zaprezentowana zostanie także książka "Największa bitwa w dziejach miasta. Białystok 22 sierpnia 1920" autorstwa Marka Gajewskiego. To pozycja popularnonaukowa, bogata w fotografie. Autor przybliża np. postać kapitana Józefa Marjańskiego, który został zamordowany w Białymstoku czy znanego poety Władysława Broniewskiego.

- Książka specjalnie została napisana w takiej formie, aby zachęcić głównie młodych ludzi do zapoznania się tą tematyką - mówi Marek Gajewski. - Wciąż niewiele osób wie o tym co tak naprawdę wydarzyło się w Białymstoku w 1920 roku i nie ma pojęcia o znaczeniu tej bitwy w naszej historii.

Wieczorem na placu miejskim z okazji rocznicy tej ważnej bitwy odbędzie się niecodzienny koncert. Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego wykona "Rapsod o Cudzie nad Wisłą".

Utwór ten skomponował Włodzimierz Korcz specjalnie na tę okazję. Jako soliści wystąpią Alicja Majewska, Agnieszka Piass, Grzegorz Wilk i Ryszard Cieśla. Narratorem będzie Andrzej Ferenc. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

- Trwająca jeden dzień bitwa o Białystok rzeczywiście była największą w dziejach naszego miasta, stanowiła ważny element w całej operacji wojny polsko-bolszewickiej, była także niezwykle dramatycznym wydarzeniem - mówi historyk prof. Adam Dobroński. - Cała nadzieją w tym, że młodzi ludzie przejmą pamięć o tym wydarzeniu i będą ją pielęgnować. Tegoroczne obchody rocznicy są dobrym sposobem na przybliżenie im tych historycznych faktów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny