Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80. rocznica zagłady pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy (ZDJĘCIA)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Uroczystość obchodów 80. rocznicy zagłady pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy.
Uroczystość obchodów 80. rocznicy zagłady pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy. Wojciech Wojtkielewicz
To ciemna karta w historii Szpitala Psychiatrycznego im. St. Deresza w Choroszczy. 80 lat temu kilkuset pacjentów tej placówki zostało rozstrzelanych przez hitlerowskich żołnierzy w lesie pod Nowosiółkami. 25 sierpnia uroczyście uczczono ich pamięć.

Eksterminacja pacjentów szpitala w Choroszczy

Uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zagłady pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy odbyła się tradycyjnie przed pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Kolonii Fasty (w gminie Dobrzyniewo). To tu 29 sierpnia 1941 roku hitlerowscy żołnierze ciężarówkami przewieźli chorych do lasu i ich rozstrzelali. Według różnych źródeł zginęło wówczas od 500 do 700 osób.

Przeczytaj też:

Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz województwa, gmin Dobrzyniewo Duże i Choroszcz, pracownicy szpitala, duchowieństwo, a także grupka pacjentów z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w choroszczańskim szpitalu. Tradycyjne złożono wieńce pod pomnikiem, modlono się za ofiary oraz wspominano wydarzenia sprzed 80 lat.

- To nasz obowiązek, aby o ofiarach tych tragicznych wydarzeń z dziejów II wojny światowej pamiętać i oddać cześć tym, którzy zginęli w wyniku konsekwentnie realizowanych planów wcielania w życie szaleńczej ideologii uosabianej przez niemiecki faszyzm - mówił w trakcie uroczyści Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski. - Musimy pamiętać, że różnego rodzaju ideologie zakładające dominację jednych narodów nad drugimi, jednych warstw społecznych nad drugimi mają swoje odzwierciedlenie w życiu współczesnym.

Przeczytaj też:

Bohdan Paszkowski nawiązał do aktualnej sytuacji politycznej na świecie.

- W tym miejscu możemy wspomnieć m.in. o zjawiskach, które obserwowaliśmy na Bliskim Wschodzie, choćby eksterminację chrześcijan, wydarzenia z Iraku, Syrii, a być może i niebawem z Afganistanu. Powinno to nas uwrażliwiać na szacunek dla każdej osoby i istnienia ludzkiego.

O tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat pamiętają pracownicy szpitala. Co roku odwiedzają miejsce mordu pacjentów z Choroszczy.

- Każdego sierpnia przychodzimy tutaj - mówił dr Wiesław Rutkiewicz, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa szpitala w Choroszczy. - Cieszy nas, że coraz więcej mówi się o tej zagładzie. To była ciemna karta w historii szpitala, który przeżywał też swoje piękne chwile.

Przeczytaj też:

Co wydarzyło się 80 lat temu w Choroszczy?

Lata 1940-41 były niezwykle trudne dla pracowników i pacjentów szpitala. W grudniu 1940 r. ogromna większość chorych została przewieziona w głąb Związku Radzieckiego. W pustych budynkach szpitala zakwaterowano wojsko. Nielicznych pacjentów w ciężkim stanie pozostawiono w Choroszczy, lokując ich m.in. w budynku plebanii. Pozostali też chorzy przebywający w tzw. opiece pozazakładowej (u rodzin zamieszkujących okoliczne wsie i Choroszcz).

Po wkroczeniu na nasze tereny wojsk niemieckich sytuacja zmieniła się. 29 sierpnia 1941 roku hitlerowscy żołnierze postanowili "ewakuować" szpital, a raczej jego resztki. Przewieźli chorych ciężarówkami do lasu pod Nowosiółkami i tam ich rozstrzelali. To samo uczynili z chorymi z opieki pozazakładowej. Według różnych źródeł zginęło wówczas od 500 do 700 osób.

Przeczytaj też:

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny