Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

8 stycznia to ważny termin dla przedsiębiorców na zgłoszenia do „małego ZUS”

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS Białystok
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z „małego ZUS” i zapłacić niższe składki, mają czas tylko do jutra na zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych z odpowiednim kodem.

Przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. korzystali z ulgi w dotychczasowej formie i nadal spełniają kryteria, nie muszą składać nowego zgłoszenia do ubezpieczeń. Wystarczy jedynie, że złożą formularz ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z ustaloną na 2020 r. najniższą podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Dokumenty te płatnik składa razem z kompletem rozliczeniowym za styczeń 2020 r. (odpowiednio w terminie do 10.02 lub 17.02).

Natomiast osoby, które nie korzystały z tej ulgi w 2019 r., a spełniają obecnie wymogi ustawowe, powinni zgłosić się do „małego ZUS” do 8 stycznia 2020 r. wskazując kod tytułu ubezpieczeń: 05 90 albo dla osób z rentą z tytułu niezdolności do pracy - 05 92.

Jakie warunki należy spełnić?
Z "małego ZUS" może skorzystać przedsiębiorca, którego przychody z poprzedniego roku nie przekraczały 67 500 zł. Jeśli ktoś prowadził firmę krócej niż rok, to limit przychodów należy wyliczyć proporcjonalnie do czasu prowadzonej działalności. Ważne jest jednak, żeby okres prowadzenia firmy w poprzednim roku wynosił co najmniej 60 dni.

Warunkiem do skorzystania z ulgi jest także prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych.

ZUS udostępnia specjalny kalkulator
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił na stronie internetowej eSkladka.pl oraz zus.pl specjalny kalkulator, który pomoże przedsiębiorcom obliczyć podstawę wymiaru składek za styczeń 2020 roku. Dzięki temu prowadzący firmę sprawdzą, czy mogą skorzystać z „małego ZUSu” - mówi Katarzyna Krupicka, regionalna rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W udostępnionym kalkulatorze wprowadzone są parametry niezbędne do obliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, która będzie obowiązywała w styczniu 2020 r., w tym między innymi obowiązujący roczny limit przychodu (67 500 zł, czyli 30-krotność minimalnego wynagrodzenia w 2019 r.).

Okres korzystania z ulgi
Z „małego ZUS” można korzystać przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Kto nie skorzysta?
* Z ulgi nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą krócej niż 60 dni lub rozliczali się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystali ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT.
* "Mały ZUS” nie jest przeznaczony dla osób spełniających warunki do opłacania preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne, tj. od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.
* Z programu nie skorzystają również osoby, które wykonują działalność na rzecz byłego bądź obecnego pracodawcy (taką samą jaką wykonywali jako pracownicy) w bieżącym lub poprzednim roku.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny