78. Rocznica powstania w getcie białostockim. Białystok uczcił pamięć bohaterów (zdjęcia)

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Dzisiaj (17 sierpnia) mija 78. rocznica powstania w gettcie białostockim. Z tej okazji pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi, pod tablicą upamiętniającą Ichooka Malmeda, a także pod Pomnikiem Bohaterów Getta złożono kwiaty i oddano cześć poległym.
Dzisiaj (17 sierpnia) mija 78. rocznica powstania w gettcie białostockim. Z tej okazji pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi, pod tablicą upamiętniającą Ichooka Malmeda, a także pod Pomnikiem Bohaterów Getta złożono kwiaty i oddano cześć poległym. Wojciech Wojtkielewicz
Dzisiaj mija 78. rocznica powstania w getcie białostockim. To drugi, zaraz po warszawskim, największy zryw ludności żydowskiej przeciw hitlerowcom. Aby uczcić pamięć ofiar bohaterskiej walki, złożono kwiaty w miejscach pamięci.

Obchody 78. rocznicy powstania w getcie białostockim rozpoczęły się o godz. 11. Pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi. Uroczystość zapoczątkowało odegranie "Hasła Wojska Polskiego". Następnie cześć poległym oddali: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, przedstawiciele władz województwa, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciel ambasady Republiki Federalnej Niemiec, Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku, Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku, Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael i pozostali goście. Pod pomnikiem ustawiono także krzesło, jako symbol obecności nieobecnych.

- Musimy pamiętać o tym, że Białystok przed II wojną światową tworzyła w połowie społeczność żydowska. Wniosła ona ogromny wkład w rozwój naszego miasta. Naszym obowiązkiem jest przekazywanie tej pamięci i wyciąganie z niej wniosków dla przyszłych pokoleń. Ważne jest, żeby władzy nie oddawać w ręce nieodpowiedzialnych ludzi, którzy pod pretekstem głoszenia haseł patriotycznych, narodowych, są gotowi do zabijania innych ludzi. To odbyło się niecałe 80 lat temu, więc są jeszcze tutaj ludzie, który te wydarzenia pamiętają, ale kolejne pokolenia powinny się tej historii uczyć - mówił prezydent po uroczystości.

Kolejna część obchodów odbyła się pod tablicą upamiętniającą Icchocka Malmeda, która znajduje się przy ulicy nazwanej jego imieniem (godz. 11.30). Zapalono tam znicze i złożono kwiaty. Na uroczystości zjawili się prezydent miasta, posłowie Robert Tyszkiewicz i Krzysztof Truskolaski, przedstawiciele województwa i samorządu, członkowie Polski 2050. Wieniec w imieniu mieszkańców miasta złożyła Lucy Lucy Lisowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Izrael.

Główne uroczystości miały miejsce w południe, pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Placu im. Mordechaja Tenenbauma.

- Stojąc u stóp Pomnika Bohaterów Getta chylimy czoła przed tymi, którzy, nie mając nic do stracenia, stanęli do walki przeciwko barbarzyństwu, by spełnić swój obowiązek, zachować ludzką godność. Historia białostockiego getta jest bowiem historią o najwyższych ludzkich wartościach i cenie, jaką trzeba niekiedy za nie zapłacić. Walka bohaterów getta stała się głosem niezgody na zbrodnię i wołaniem o sprawiedliwość, ludzką godność i honor. Te wartości ocalały, i to one są najważniejszym dziedzictwem tysięcy zamordowanych w białostockim getcie. Pomnik ich bohaterstwa pozostaje wspomnieniem świata, którego już nie ma. Oddając cześć współobywatelom naszego miasta, poległym w getcie, musimy też uhonorować ich wkład w jego rozwój. Bez białostockich Żydów nie byłoby Białegostoku z jego wyjątkową tradycją i niepowtarzalną spuścizną - podkreślał prezydent Truskolaski podczas uroczystości.

Głos zabrał także przedstawiciel ambasady RFN Robert von Rimscha.

- W latach 1939-1945 Niemcy, sprowadziły na Polskę niezmierzone cierpienia. Wymordowały 6 mln Polaków, z czego połowę stanowili Żydzi. Nie ma końca historycznej winy, którą Niemcy na siebie ściągnęły, zmieniając się w pogardzającą człowiekiem dyktaturę - przemówił Robert von Rimscha.

Minister ds. kulturalnych Ambasady Republiki Federalnej Niemiec jedyną szansę pojednania widzi w rozliczeniu się z przeszłością. To warunek tego, aby budować lepszą przyszłość.

- Kto zamyka oczy na przeszłość, staje się ślepy na teraźniejszość - przestrzegał.

Kwiaty złożyli prezydent Tadeusz Truskolaski wraz z zastępcami Przemysławem Tuchlińskim i Rafałem Rudnickim, posłowie ziemi podlaskiej, radni Rady Miasta Białystok wraz z wiceprzewodniczącą Katarzyną Kisielewską-Martynikuk, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, zastępca dyrektora gabinetu marszałka podlaskiego Krzysztof Szeweluk, przedstawiciel ambasady RFN Robert von Rimscha, korpus konsularny, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń żydowskich, duchowieństwo z biskupem Henrykiem Ciereszko, służby mundurowe i pozostali goście.

Po uroczystości zabrzmiał utwór "Śpij kolego".

Jan Błachowicz, konferencja mistrza UFC

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Dziad Truskolaski w niedzielę nie przyszedł na obchody święta Wojska Polskiego a w poniedziałek lizał d...pę żydom na obchodach rocznicy powstania w getcie.

Pamiętajcie o tym wyborcy!!!

I jeszcze jedno: powstanie warszawskie wg wielu "mędrców" typu Sikorski (żona żydówka) i reszty było głupotą. Natomiast powstanie żydowskie w gettach było bohaterstwem... Narracja godna Goebbelsa.

I coraz częściej i głośniej powstanie warszawskie jest puszczane z przekazem jakoby było żydowskie.
F
FederacjaZielonych.pl
Od 1890 roku pojawiały się w amerykańskiej prasie doniesienia których źródłem była żydowska diaspora o konieczności złożenia ofiary z 6 milionów żydów po to by mogło powstać państwo żydów =Izrael -co tez wynikało z przekazu z żydowskiej Księgi Wiedzy a zostało opatrzone hebrajskim skrótem: TaShaVu . Hitler i NSDAP były finansowane od samego początku przez żydowskich sponsorów takich jak znany producent fortepianów lub amerykański bankier, który tez juz w roku 1880 współfinansował zakup 20 domów oraz plantacji w Palestynie dla 300 pierwszych żydów -osadników z Rosji i Rumunii. Np. Jednym z partnerów IG Farben (która produkowała 84% niemieckich materiałów wybuchowych, i Cyklon B używany w obozach koncentracyjnych do zabicia milionów ludzi) była firma J.D. Rockefellera Standard Oil Company z USA. Nazistowskie samoloty nie mogłyby latać, bez opatentowanej przez Rockefellera, specjalnej mieszanki paliwa. Drastyczne bombardowanie Londynu przez nazistowskie Niemcy, były możliwe dzięki pożyczce jaką Rockefeller dał w wysokości 20 milionów dolarów w paliwie dla IG Farben

Co do tolerancji niestety muzułmanie czy żydzi nie lubią np ekologów wegetarian bo zakazaliby im obrzezania, zabijania zwierząt rytualnych ofiar typowego przejawu religijnego fanatyzmu zacofania -np. obrzezania – okaleczania dzieci (okaleczania bez ich zgody u żydów chłopców, w islamie dziewczynek), oddzielne autobusy dla kobiet i mężczyzn (w islamie, u żydów), zasłanianie im twarzy i gwałty nocą ("bo w nocy bóg nie widzi") itp itd. to zydzi ukrzyżowali Jezusa za "herezję" bo np. nie jadł mięsa = był wegetarianinem

Rasizm w POlsce? Rządzą żydzi, PrOniemieccy premierzy, PrOrosyjscy prezydenci np. Miller, Tusk, Buzek, Komoruski, Kwaśniewski, Jaruzelski, TW Bolek z czego część to żydzi jak Kwaśniewski, Mazowiecki, Gromkiewicz-Waltz.

Co do żydów i antysemityzmu trzeba zwalczać rasizm a semityzm jest rasizmem: "Nasza rasa jest Rasą Panów. Jesteśmy świętymi bogami na tej planecie. Różnimy się od niższych ras, ponieważ wywodzą się one od insektów. Faktycznie porównując je do naszej rasy, inne rasy to bestie i zwierzęta, owce w najlepszym przypadku. Inne rasy są uważane jako ludzkie odchody. Naszym przeznaczeniem jest rządzenie ponad niższymi rasami. Nasze ziemskie królestwo będzie rządzone poprzez naszych liderów za pomocą rózgi żelaznej. Masy będą lizać nasze stopy i służyć nam jako nasi niewolnicy." - Menachem Begin: premier Izraela, laureat Pokojowej Nagrody Nobla

A kiedy runie mur pomiędzy izraelem a gettem w Palestynie? religia zamiast raju tworzy piekło na ziemi za 1 żyda ginie 120 arabów w bombardowanym gettcie za murem bez wody żywności prądu armia izraelska z premedytacją zamordowała tysiące cywili w Strefie Gazy (też kobiety i dzieci) zniszczono 25 tys domów, straty 2 mld $

10.10.2007r na forum ekonomicznym w Tel Awiwie prezydent Izraela Szymon Peres stwierdził: wykupujemy Manhatan, Polskę i Węgry. Izrael osiągnął bezprecedensowy sukces ekonomiczny budując międzynarodowe imperium w oparciu o ekonomię a nie armię http://www.youtube.com/watch?v=zK0paj_hFWw
w
www.Koncerty.Bialystok.pl
Kwestia definicji: skoro semityzm to faszystowska, rasistowska ideologia rzekomej wyższości „narodu wybranego” to antysemityzm jest jak antyfaszyzm? A po co Hitler, który sam był żydem zorganizował zagładę żydów? https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Anna_Schicklgruber Maria Anna Schicklgruber, również Schickelgruber (ur. 15 kwietnia 1795, zm. 7 stycznia 1847) – matka Aloisa Hitlera, babka Adolfa Hitlera podczas pobytu w Wiedniu pracowała u barona Salomona Mayera Rothschilda, tam zaszła w ciążę[1]. Salomon Mayer w 1837 roku był jedynym Rothschildem mieszkającym w Wiedniu. Po wyjściu na jaw, iż Schickelgruber jest brzemienna, Rothschild zwolnił ją z pracy[2][3][4]. 7 czerwca 1837 w miejscowości Strones urodziła ojca Adolfa Hitlera – Aloisa.
w
www.i.Bialystok.pl
Dlaczego wolnościowy Festiwal w Goniądzu 2.07.2021 protestujący przeciwko segregacji sanitarnej na „jabolpankowym” Festiwalu Rock Na Bagnie Gazeta Wybiórcza POmawia o "faszyzm"? Bo to nie Polacy oskarżani przez Gazetę Wybiórczą i np. KOD zorganizowali pogrom w Jedwabnem, tylko Niemcy http://ww2.senat.pl/k4/DOK/sten/090/22.HTM tak jak to Niemcy zorganizowali getta, obozy koncentracyjne? Rasizmem i faszyzmem są więc pomówienia o to Polaków i przeciwko takiemu rasizmowi i faszyzmowi protestowałem, protestuję i będę protestować ttps://youtu.be/2htawE6EuaA jak i przeciwko zatrudnieniu syna Tuska w Gazecie Wybiórczej do ProPOgandy Tuska https://www.wprost.pl/338952/zloty-syn-premiera-tuska.html
Dodaj ogłoszenie