Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

78. Rocznica powstania w getcie białostockim. Białystok uczcił pamięć bohaterów (zdjęcia)

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Dzisiaj (17 sierpnia) mija 78. rocznica powstania w gettcie białostockim. Z tej okazji pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi, pod tablicą upamiętniającą Ichooka Malmeda, a także pod Pomnikiem Bohaterów Getta złożono kwiaty i oddano cześć poległym.
Dzisiaj (17 sierpnia) mija 78. rocznica powstania w gettcie białostockim. Z tej okazji pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi, pod tablicą upamiętniającą Ichooka Malmeda, a także pod Pomnikiem Bohaterów Getta złożono kwiaty i oddano cześć poległym. Wojciech Wojtkielewicz
Dzisiaj mija 78. rocznica powstania w getcie białostockim. To drugi, zaraz po warszawskim, największy zryw ludności żydowskiej przeciw hitlerowcom. Aby uczcić pamięć ofiar bohaterskiej walki, złożono kwiaty w miejscach pamięci.

Obchody 78. rocznicy powstania w getcie białostockim rozpoczęły się o godz. 11. Pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi. Uroczystość zapoczątkowało odegranie "Hasła Wojska Polskiego". Następnie cześć poległym oddali: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, przedstawiciele władz województwa, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciel ambasady Republiki Federalnej Niemiec, Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku, Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku, Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael i pozostali goście. Pod pomnikiem ustawiono także krzesło, jako symbol obecności nieobecnych.

- Musimy pamiętać o tym, że Białystok przed II wojną światową tworzyła w połowie społeczność żydowska. Wniosła ona ogromny wkład w rozwój naszego miasta. Naszym obowiązkiem jest przekazywanie tej pamięci i wyciąganie z niej wniosków dla przyszłych pokoleń. Ważne jest, żeby władzy nie oddawać w ręce nieodpowiedzialnych ludzi, którzy pod pretekstem głoszenia haseł patriotycznych, narodowych, są gotowi do zabijania innych ludzi. To odbyło się niecałe 80 lat temu, więc są jeszcze tutaj ludzie, który te wydarzenia pamiętają, ale kolejne pokolenia powinny się tej historii uczyć - mówił prezydent po uroczystości.

Kolejna część obchodów odbyła się pod tablicą upamiętniającą Icchocka Malmeda, która znajduje się przy ulicy nazwanej jego imieniem (godz. 11.30). Zapalono tam znicze i złożono kwiaty. Na uroczystości zjawili się prezydent miasta, posłowie Robert Tyszkiewicz i Krzysztof Truskolaski, przedstawiciele województwa i samorządu, członkowie Polski 2050. Wieniec w imieniu mieszkańców miasta złożyła Lucy Lucy Lisowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Izrael.

Główne uroczystości miały miejsce w południe, pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Placu im. Mordechaja Tenenbauma.

- Stojąc u stóp Pomnika Bohaterów Getta chylimy czoła przed tymi, którzy, nie mając nic do stracenia, stanęli do walki przeciwko barbarzyństwu, by spełnić swój obowiązek, zachować ludzką godność. Historia białostockiego getta jest bowiem historią o najwyższych ludzkich wartościach i cenie, jaką trzeba niekiedy za nie zapłacić. Walka bohaterów getta stała się głosem niezgody na zbrodnię i wołaniem o sprawiedliwość, ludzką godność i honor. Te wartości ocalały, i to one są najważniejszym dziedzictwem tysięcy zamordowanych w białostockim getcie. Pomnik ich bohaterstwa pozostaje wspomnieniem świata, którego już nie ma. Oddając cześć współobywatelom naszego miasta, poległym w getcie, musimy też uhonorować ich wkład w jego rozwój. Bez białostockich Żydów nie byłoby Białegostoku z jego wyjątkową tradycją i niepowtarzalną spuścizną - podkreślał prezydent Truskolaski podczas uroczystości.

Głos zabrał także przedstawiciel ambasady RFN Robert von Rimscha.

- W latach 1939-1945 Niemcy, sprowadziły na Polskę niezmierzone cierpienia. Wymordowały 6 mln Polaków, z czego połowę stanowili Żydzi. Nie ma końca historycznej winy, którą Niemcy na siebie ściągnęły, zmieniając się w pogardzającą człowiekiem dyktaturę - przemówił Robert von Rimscha.

Minister ds. kulturalnych Ambasady Republiki Federalnej Niemiec jedyną szansę pojednania widzi w rozliczeniu się z przeszłością. To warunek tego, aby budować lepszą przyszłość.

- Kto zamyka oczy na przeszłość, staje się ślepy na teraźniejszość - przestrzegał.

Kwiaty złożyli prezydent Tadeusz Truskolaski wraz z zastępcami Przemysławem Tuchlińskim i Rafałem Rudnickim, posłowie ziemi podlaskiej, radni Rady Miasta Białystok wraz z wiceprzewodniczącą Katarzyną Kisielewską-Martynikuk, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, zastępca dyrektora gabinetu marszałka podlaskiego Krzysztof Szeweluk, przedstawiciel ambasady RFN Robert von Rimscha, korpus konsularny, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń żydowskich, duchowieństwo z biskupem Henrykiem Ciereszko, służby mundurowe i pozostali goście.

Po uroczystości zabrzmiał utwór "Śpij kolego".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny