70-lecie Unibep SA: Lubimy zmiany, mamy to we krwi. Możemy zbudować całe miasto

opr. (AM)
Leszek Gołąbiecki, prezes zarządu Unibep SA
Leszek Gołąbiecki, prezes zarządu Unibep SA Unibep SA
Udostępnij:
Nie mam żadnych wątpliwości, że to, że możemy świętować 70-lecie jest zasługą wielu pokoleń pracowników, którzy tworzyli firmę od 1 kwietnia 1950 roku - zapewnia w rozmowie z okazji jubileuszu tej bielskiej firmy - Leszek Gołąbiecki, prezes zarządu Unibep SA

Jak się zarządza firmą, która zatrudnia ponad 1500 osób?
Trudno (śmiech). A na poważnie, w bieżące zarządzanie tak dużym przedsiębiorstwem z branży budowlanej jest zaangażowanych wielu wspaniałych menedżerów, bez których trudno byłoby efektywnie prowadzić spółkę. Trzeba dodać – spółkę giełdową, która z założenia musi być transparentna i która musi spełniać wysokie standardy działalności, m.in. oficjalnego informowania o swoich działaniach.
Niektóre z licznych realizacji bielskiego Unibepu prezentujemy w galerii

Ale nie zawsze tak było. Gdy w 2004 roku przychodził Pan do Unibepu (wtedy nosiła nazwę Unibud BEP – red.) było to dużo mniejsze przedsiębiorstwo…
Rzeczywiście, wtedy w firmie pracowało około 200 osób, mieliśmy kilkadziesiąt milionów złotych przychodu. Bogato nie było, a i pracy na budowach niewiele...

To co zdecydowało, że zmienił Pan Warszawę, gdzie pracował Pan w Budimeksie, na Bielsk Podlaski? Trochę dziwny kierunek…
Na taką decyzję miał wpływ głównie Jan Mikołuszko. To on namówił mnie. „Potrzebuję dobrego szefa budownictwa. Popracujmy razem. Dasz radę i wspólnie stworzymy fajną, dużą firmę” – powiedział wtedy do mnie obecny przewodniczący rady nadzorczej Unibep SA, a wcześniej przez ponad 10 lat prezes spółki.

Uwierzył w Pana?
Na pewno zmotywował, przedstawił wizję rozwoju firmy. To było wyzwanie.

Żałował Pan kiedykolwiek tej decyzji?
Absolutnie nie. Gdy patrzę dziś na Unibep, mam wielką frajdę, że uczestniczyłem w rozwoju tej firmy. Dziś jest to przedsiębiorstwo o zasięgu międzynarodowym, należące do grona największych w branży budowlanej w Polsce. Według różnych rankingów zajmujemy 6. miejsce w Polsce pod względem przychodów. Grupa Unibep ma sprzedaż na poziomie ponad 1,6 mld zł, jest pracodawcą dla ponad 1500 osób.

I jest firmą z bogatą historią - 70 lat na polskim i międzynarodowym rynku. Kto jest ojcem tego niewątpliwego sukcesu?
Nie mam żadnych wątpliwości, że to, że możemy świętować 70-lecie jest zasługą wielu pokoleń pracowników, którzy tworzyli firmę od 1 kwietnia 1950 roku. Firma miała także szczęście do szefów – przez 65 lat. Swojego szefowania wolę nie oceniać….

Jubileusz 70-lecia Unibep trochę popsuł Wam koronawirus…
Oczywiście, wszyscy wiemy, jak zmienił się świat z powodu koronawirusa, więc wszystkie nasze plany musieliśmy zweryfikować. Odwołaliśmy specjalną Galę w Operze i Filharmonii Podlaskiej, kilka innych zaplanowanych spotkań, bo to nie są czas na zabawę i huczne świętowanie. Dziś najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo naszych pracowników, naszych inwestycji, naszych klientów, partnerów biznesowych. Naszym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo całej naszej firmy i wszystkich biznesów. Oczywiście, nie zapominamy w tych trudnych chwilach o naszych przyjaciołach, których staramy się wspierać.

Chcę podkreślić, że ciężko pracujemy, by firma funkcjonowała w miarę normalnie, byśmy realizowali zadania zgodnie z terminami i z oczekiwaniami inwestorów. Chcę za to wszystkim bardzo podziękować i jednocześnie pragnę dodać, że to, co jest w naszych rękach wykonujemy w 100 procentach, ale niestety nie na wszystko mamy wpływ. Co wcale nie znaczy, że nie będziemy informować o naszym jubileuszu – firma tylko raz w swojej historii ma przecież 70 lat.

Który moment był najważniejszy dla istnienia Państwa firmy? Co można uznać za przełom i krok lub kroki milowe w jej istnieniu?
Tych kroków milowych w historii naszej firmy było wiele, ale wydaje się, że przynajmniej dwa były najważniejsze. Pierwszy to kupienie firmy przez kilka polskich rodzin związanych z Janem Mikołuszko. Był to rok 2002. Drugi krok milowy to wejście Unibep SA na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych w roku 2008. Dzięki pozyskanemu kapitałowi spółka mogła m.in. zainwestować w fabrykę domów modułowych w Bielsku Podlaskim czy w segment deweloperski. To był naprawdę wielki krok rozwojowy w Unibep SA.

 • Niektóre z kroków milowych Unibep SA:
 • 1 kwietnia 1950 r. - Utworzenie Powiatowego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Bielsku Podlaskim. Przedsiębiorstwo powstało na bazie Spółdzielni Budowlanej „Zrąb” z siedzibą u zbiegu ulic 3 Maja i Mickiewicza oraz Spółdzielni Budownictwa Wiejskiego w Białymstoku. Działalność przedsiębiorstwa to wznoszenie budynków inwentarskich i spichrzów zbożowych w systemie tradycyjnym, a także budowa szkół i ośrodków zdrowia. Pierwszym dyrektorem był Jan Firfa.
 • 1 stycznia 1963 r. - Firma zaczyna funkcjonować jako Bielsko-Podlaskie Przedsiębiorstwo Budowlane w Bielsku Podlaskim.
 • 1998 r. - Przekształcenie przedsiębiorstwa w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Gminy Miejskiej w Bielsku Podlaskim.
 • 1999 r. - Zawarcie umowy na sprzedaż udziałów przedsiębiorstwa komunalnego gminy na rzecz Unibud SA – przyjęcie nowej nazwy Unibud BEP
 • 2002 r. - Zakup udziałów Unibud SA przez osoby związane z prezesem Janem Mikołuszko.
 • 2004 r. - Rozpoczęcie działalności na rynku rosyjskim. Założenie spółki Unihouse ukierunkowanej na produkcję i sprzedaż prefabrykowanych domów jednorodzinnych.
 • 2008 r. - Debiut Unibep SA na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
 • 2009 r. - Wejście Unibep SA do segmentu drogowego – zakup firmy Makbud Sp. z o.o. z Łomży.
 • 2010 r. - Zakup Przedsiębiorstwa Robót Drogowych i Mostowych w Bielsku Podlaskim. Pierwszy kontrakt na rynku norweskim (budownictwo modułowe). Otwarcie przedstawicielstwa Unibep SA na rynku białoruskim.
 • 2017 r. - Wejście na rynek szwedzki (budownictwo modułowe).
 • 2018 r. -Wejście na rynek ukraiński.
 • 2019 r. Unihouse zostaje spółką akcyjną.

Najważniejsze projekty budowlanej, z których jesteście dumni?
Inwestycji zrealizowaliśmy już setki i każda jest dla nas ważna. Dziś Unibep SA – sam i poprzez swoje spółki zależne - działa w różnych segmentach branży budowlanej. Jest generalnym wykonawcą w Polsce i za granicą (obecnie działa na rynkach: białoruskim i ukraińskim), posiada największą w Polsce fabrykę domów modułowych (sprzedaje je głównie do krajów skandynawskich), działa w drogownictwie (buduje drogi głównie na terenie Polski północno-wschodniej), a poprzez swoją spółkę Budrex realizuje i remontuje mosty, wiadukty, obiekty inżynierskie na terenie całego kraju oraz prowadzi także działalność deweloperską w Warszawie, Poznaniu, Radomiu i Bielsku Podlaskim. Chcę podkreślić, że każdy segment naszej działalności posiada inwestycje wyjątkowe i szczególne.

Zrealizowaliśmy m.in. Galerię Północną w Warszawie, Fabrykę Proszków Mlecznych Mlekovita 3 w Wysokiem Mazowieckiem, Aura Sky – najwyższy budynek prawobrzeżnej Warszawy, kilkanaście inwestycji na wschodzie Europy – zbudowaliśmy galerie handlowe, hotele, centra logistyczne, 16-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S8 (w konsorcjum), kilkaset kilometrów dróg wojewódzkich, najdłuższą estakadę w woj. podlaskim (ponad 620 metrów), kilkadziesiąt inwestycji w Norwegii w technologii modułowej drewnianej, udane osiedla deweloperskie w Warszawie i Poznaniu, które cieszyły się dużą popularnością... Mógłbym wymienić jeszcze wiele, wiele innych inwestycji.

Czym wyróżnia się Unibep SA na tle konkurencji z branży budowlanej?
Przede wszystkim Grupa Unibep jest dobrze zdywersyfikowana, o czym już wspominałem. Czasem śmiejemy się, że jesteśmy przygotowani na to, by zbudować całe miasta, wraz z całą infrastrukturą wodociągową, przemysłową, drogową i mieszkaniową. W naszym portfolio są praktycznie wszystkie obiekty budowlane, które są obecnie budowane. A jeśli ktoś wymyśli coś wyjątkowego i innowacyjnego, to na pewno nad takim projektem pochylimy się. Przecież w swoich szeregach mamy około 500 inżynierów. Lubimy zmiany, mamy to we krwi.

W swoim portfolio macie bardzo ciekawy produkt – wielorodzinne budynki modułowe w technologii drewnianej.
Uważam, że budownictwo drewniane będzie coraz popularniejsze w Polsce. Mamy coraz więcej zapytań z naszego kraju, coraz więcej też budujemy. Chcę dodać, że z drewnianych modułów można zbudować nie tylko budynki mieszkalne, ale także hotele i motele, biura, akademiki, przedszkola, żłobki, przychodnie, czy domy opieki.Nasza spółka zależna - Unihouse SA - przez ponad 10 lata głównie w Norwegii zbudowała w tej technologii ponad 2,5 tys. mieszkań, gdzie mieszka kilka tysięcy wymagających Skandynawów. To świadczy o dobrej jakości budynków.

Drewno to naturalny materiał ekologiczny, a mieszkania zbudowane z drewnianych modułów mają zdrowy mikroklimat. Dużą zaletą konstrukcji drewnianych jest ich lekkość, co przyczynia się do zmniejszenia wymiarów konstrukcji np. fundamentów oraz ich prefabrykacji, tzn. fabrycznego wykonania elementów i transport na budowę, a tam szybki montaż, co znacznie skraca proces inwestycyjny. Ale są też wady – zwłaszcza na rynkach eksportowych: nasze wyniki są tam zależne m.in. od kursów walut.

Niektórzy twierdzą, że branża budowlana jest branżą w notorycznym kryzysie. Zgadza się Pan z tym stwierdzeniem?
Nie jest łatwo i wszyscy o tym wiemy i czujemy. Trzeba naprawdę się napracować, by zarobić. Zdarzają się też sytuacje, których nie jesteś w stanie zaplanować, jak chociażby drastyczny wzrost cen materiałów i usług w latach 2017-2018. Ale jak widać po wynikach Grupy Unibep nawet jak było trudno, przez ostatnie 15 lat mieliśmy zyski. Może nie największe, ale jednak…

Unibep za 10 lat, gdy będzie obchodzić 80-lecie powstania…
Razem z właścicielami spółki często rozmawiamy o przyszłości Grupy Unibep, bo potrzebna jest jasna i precyzyjna wizja przyszłości. Bo ludzie chcą wiedzieć dokąd zmierzamy, jaki jest cel naszej działalności. Ale do rzeczy… Pragniemy, aby Unibep SA była silną firmą międzynarodową z polskim kapitałem. Trzymając się zasad naszej wieloletniej kultury organizacyjnej, chcemy też, aby Unibep stanowił doskonałe miejsce pracy i rozwoju kadry. Aby rozwój przedsiębiorstwa zapewniał tworzącemu je zespołowi możliwość realizowania aspiracji zawodowych, a praca dawała bezpieczeństwo finansowe i socjalne. Życzymy sobie także, by wszystkie spółki tworzące grupę należały do grona liderów rynkowych i odnosiły sukcesy zarówno w kraju, jak i na rynkach zagranicznych oraz by grono naszych biznesowych partnerów rosło, a współpraca z Unibep przynosiła im wyłącznie zadowolenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

zaraza wykończy

W
Winc.

Gratulacje.

G
Gość

"2002 r. - Zakup udziałów Unibud SA przez osoby związane z prezesem Janem Mikołuszko."

czy ktos moze wyjasnic co to tak naprawde znaczy?

Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie