Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70. rocznica powstania w białostockim getcie

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
Tak wyglądała brama do białostockiego getta, znajdująca się przy ulicy Kupieckiej, obecnie Malmeda. Zdjęcie jest własnością Jana Murawiejskiego. Pochodzi ze strony bialystok.jewish.org.pl.
Tak wyglądała brama do białostockiego getta, znajdująca się przy ulicy Kupieckiej, obecnie Malmeda. Zdjęcie jest własnością Jana Murawiejskiego. Pochodzi ze strony bialystok.jewish.org.pl.
70 lat temu skazana przez hitlerowców na zagładę żydowska ludność Białegostoku podjęła heroiczną walkę. Dziś Białystok upamiętni te wydarzenia. W dzień odbędą się oficjalne uroczystości, a wieczorem każdy z nas może złożyć hołd, zapalając w oknie świeczkę.

To bardzo bolesna karta w historii społeczności żydowskiej Białegostoku - mówi Lucy Lisowska, przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie na Białystok i woj. podlaskie. - Białostoccy Żydzi postanowili zginąć jak bohaterowie, a nie iść spokojnie na śmierć.

Dziś Białystok uczci 70. rocznicę powstania w getcie. Było ono drugim takim zrywem co do wielkości, po tym w getcie warszawskim. Wybuchło w 1943 roku. Do masowego zrywu w Białymstoku doszło na wieść o niemieckich przygotowaniach do likwidacji getta, związanych z uruchomieniem komór gazowych w obozie zagłady Auschwitz. Powstanie trwało niewiele ponad dobę. Przez kolejne kilka dni broniło się kilka punktów oporu. Przywódcy zrywu - Mordechaj Tenenbaum i Daniel Moszkowicz popełnili samobójstwo. Niedługo potem getto zostało zlikwidowane, a jego mieszkańców wywieziono do obozów w Treblince, Majdanku, Auschwitz i Terezinie. Z ponad 60 tys. Żydów mieszkających przed wojną w Białymstoku i okolicach przeżyło zaledwie kilkuset.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczną się o godz. 11 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Wielkiej Synagogi przy ulicy Suraskiej. Po tym zapalone zostaną znicze w miejscu bramy wjazdowej do getta białostockiego, czyli na rogu ulic Malmeda i Białówny. Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12 pod pomnikiem Bohaterów Getta, na placu Mordechaja Tenenbauma.

Będą też wydarzenia kulturalo-edukacyjne. Dziś o godz. 19 w Centrum Zamenhofa odbędzie się koncert pieśni żydowskich z lat 1939-45. O godz. 19 w Operze i Filharmonii Podlaskiej rozpocznie się koncert, na który złożą się III Symfonia Kaddish Leonarda Bernsteina i koncert zespołu Shofar. Muzeum Podlaskie przygotowało zaś wystawę Byliśmy tu. Towarzyszą jej warsztaty dotyczące historii i kultury żydowskiej.

Jutro w Muzeum Wojska o godz. 18 odbędzie się promocja książki "Kres świata białostockich Żydów". O godz. 18 opera wystawi musical Korczak. Dwie godziny później na Rynku Kościuszki rozpocznie się poetycki koncert Leny Piękniewskiej w języku polskim i hebrajskim.

W tych dniach można także wybrać się m.in. do Galerii im. Sleńdzińskich, by obejrzeć wystawę o kopistach i Bencjonie Rabinowiczu. Z kolei Centrum Zamenhofa prezentuje wycinanki żydowskie, a w Książnicy Podlaskiej zapoznać się można z książkami poświęconymi powstaniu w getcie.

W związku z obchodami Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael prosi białostoczan, aby dziś o godz. 20 ustawili w oknach zapalone świece. Ich płomień ma przypomnieć bohaterską walkę z hitlerowcami i śmierć tysięcy białostockich Żydów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny