Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus dla niepełnosprawnych 2019 tylko dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Projekt uchwały wywołał kontrowersje

TK
500 plus dla niepełnosprawnych
500 plus dla niepełnosprawnych pixabay
500 plus dla niepełnosprawnych dorosłych, którzy wymagają całodziennej opieki ma być wypłacane od października 2019 - tak zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Według wielu zainteresowanych projekt ustawy jest skandaliczny, bo nie obejmuje wszystkich niepełnosprawnych, a tylko niewielką część. Rząd przyjął projekt ustawy, który wywołał kontrowersje. Okazuje się, że zamiast 500 zł dla wszystkich niepełnosprawnych, pieniądze otrzymają tylko osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji.

500 plus dla niepełnosprawnych

Od 1 października niepełnosprawni dorośli będą otrzymywać dodatek 500 Plus. Taką deklarację złożył premier Mateusz Morawiecki. Ale ustawa ma objąć tylko niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji, co wywołało ogromne kontrowersje.

500 PLUS DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH TO MANIPULACJA. ŻĄDAM EUTANAZJI DLA SIEBIE I CÓRKI

Przygotowujemy ustawę, która ma zapewnić dodatkowe wsparcie dla osób, które ukończyły 18. rok życia, a nie mają emerytury - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dodatkowe wsparcie finansowe dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, jest podstawowym celem przygotowanej ustawy. Jest to realizacja zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o finansowym wsparciu osób potrzebujących dodatkowej pomocy ze względu na zwiększone koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją i opieką medyczną.

Nie przegapcie

Kto dostanie 500 Plus dla niepełnosprawnych dorosłych?

Projekt zakłada przyznanie 500 zł miesięcznie (świadczenie uzupełniające) osobom, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji (dotyczy także niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym), a które nie mają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub są uprawnione do świadczeń emerytalno-rentowych ze wszystkich systemów (np. ZUS i KRUS). Świadczenie będzie przysługiwać od 1 października 2019 r.

Świadczenie uzupełniające będzie przysługiwać osobom zamieszkującym w Polsce, jeśli są:

  1. obywatelami Polski lub mającymi prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium naszego kraju obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej,
  2. cudzoziemcami legalnie przebywającymi w Polsce.

Co zrobić, aby otrzymać 500 Plus dla niepełnosprawnych

Ustalenie prawa do świadczenia będzie następowało na wniosek osoby uprawnionej, złożony do organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe lub do ZUS. Świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym zostaną spełnione warunki wymagane do jego przyznania – nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o to świadczenie.

Ze świadczenia uzupełniającego nie będą dokonywane potracenia i egzekucje. Świadczenie będzie zwolnione z opodatkowania, a jego wysokość nie będzie wliczana do dochodów, od których odlicza się wydatki na cele rehabilitacyjne. Nie będzie ono także wliczane do dochodu przy ubieganiu się o świadczenia z innych systemów wspierających rodzinę (dotyczy to np. prawa do świadczeń pomocy społecznej, dodatku mieszkaniowego, dodatku energetycznego).

Świadczenie i koszty jego obsługi będą finansowane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa.

Orzeczenie ustalające stopień niepełnosprawności stanowi także podstawę do przyznania ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.

Zobaczcie koniecznie

Znaczny stopień niepełnosprawności
Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności
Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

Lekki stopień niepełnosprawności
Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

W sumie to 500 tys. osób. Następnie z dodatku będa mogły korzystać osoby z kolejnej grupy - powiedział premier Morawiecki.

Zobaczcie koniecznie

500 plus dla niepełnosprawnych

Nowelizacja 500 plus obecnie rozpatrywana jest w Senacie. W opinii resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, program "Rodzina 500 plus" zrealizował takie cele jak:

  • poprawa wskaźnika dzietności,
  • objęcie wsparciem polskich rodzin,
  • walka z ubóstwem.

Według danych rządu, wskaźnik dzietności wynosił:

  • 1,25 w roku 2015,
  • 1,45 w roku 2017.

Jedna z poprawek, którą złożył senator Jan Rulewski miałoby być wypłacanie 1000 plus dla niepełnosprawnych dzieci. Skąd jednak miałyby pochodzić pieniądze na podwójne 500 plus dla niepełnosprawnych?

Chodzi o to, żeby czasowo zawiesić świadczenia dla tych rodzin, których dochód miesięczny wynosi co najmniej 17 tys. złotych. - mówił senator Rulewski.

Takie rozwiązanie miałoby:

  • obowiązywać przez 2 lata,
  • być sposobem na pomoc dzieciom z niepełnosprawnościami.

CZYTAJCIE TEŻ:
Nowe 500 plus na każde dziecko NOWE WNIOSKI Kiedy wypłaty? Kryteria wypłat 500 plus

500 plus do 19. roku życia i zabranie świadczenia bogatym?

Pieniądze na 1000 plus dla dzieci z niepełnosprawnościami miałyby pochodzić ze świadczeń od rodzin, których dochody przekraczają drugi próg podatkowy, czyli co najmniej 85 528 złotych - informuje money.pl.

W przeliczeniu na dochód miesięczny jest to kwota minimalna w wysokości 17 tys. złotych.

W opinii Rulewskiego 500 plus na każde dziecko dla osób, które osiągają takie dochody to:

  • rozrzutność,
  • wzbogacanie tych, którzy są już bogaci.

Kolejna z propozycji Rulewskiego to wydłużenie wypłacania świadczenia 500 plus do 19. roku życia. Warunkiem jest jednak kontynuowanie nauki przez te osoby.

Poprawki senatora Rulewskiego nie mają jednak wielkich szans na aprobatę Senatu. Jeśli senat przyjmie nowelizację o 500 plus, to wówczas kolejnym krokiem jest uzyskanie pod nią podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Jarosław Kaczyński w Katowicach o nowych wyzwaniach polityki społecznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny