MKTG SR - pasek na kartach artykułów

40-lecie Solidarności Walczącej. Premiera książki "Wolni i Solidarni" wydanej przez wrocławski IPN

Janusz Gajdamowicz
Premiera książki „Wolni i Solidarni” odbyła się w sali Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu.
Premiera książki „Wolni i Solidarni” odbyła się w sali Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu. Janusz Gajdamowicz
Przypadająca w czerwcu 2022 r. czterdziesta rocznica powstania Solidarności Walczącej to nie tylko oficjalne obchody, odznaczenia państwowe czy spotkania po latach, ale też przygotowane na tę okazję wywiady, filmy i wydawnictwa. Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN we Wrocławiu przygotowało publikację pt. „Wolni i Solidarni. Solidarność Walcząca na Dolnym Śląsku w Encyklopedii Solidarności”.

Wydawnictwo rocznicowe przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej ujrzało światło dzienne w przededniu oficjalnych wrocławskich uroczystości poświęconych 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej. Promocji towarzyszył panel dyskusyjny z udziałem redaktorów publikacji oraz przede wszystkim jej Bohaterów i świadków wydarzeń tamtych lat. Zaprezentowana książka jest leksykonem zawierającym 119 biogramów i 20 haseł rzeczowych związanych z historią SW na Dolnym Śląsku.

"Ta książka to wypadkowa dwóch zdarzeń: naszych badań nad Solidarnością Walczącą oraz starań i działań, które poczyniliśmy przy projekcie Encyklopedia Solidarności" – mówił dr Kamil Dworaczek, współautor publikacji. - "Każda rocznica jest pewnym impulsem do działania w charakterze naukowym i właśnie teraz nie chcieliśmy ograniczać się tylko do paneli dyskusyjnych, czy ulotnych wydarzeń, postanawiając stworzyć coś namacalnego, co pozostanie z nami na całe lata".

Jak podkreślają sami autorzy, tempo pracy przy przygotowaniu publikacji było niemal zawrotne, a terminu udało się dotrzymać m.in. ze względu na czteroosobową redakcję (dr Kamil Dworaczek, Agnieszka Klarman, Łukasz Sołtysik, dr Grzegorz Waligóra), natomiast recenzji wydawnictwa podjął się dr Łukasz Kamiński.

"Książka „Wolni i Solidarni. Solidarność Walcząca na Dolnym Śląsku w Encyklopedii Solidarności” to jakże ważne dla nas udokumentowanie nakładu pracy włożonej w ostatnich latach w badania nad dziejami SW, a hasła i biogramy dostępne w wersji papierowej i elektronicznej są istotnym źródłem wiedzy na jej temat. Częste przywoływanie ich w innych, naukowych czy popularyzatorskich publikacjach, jest dla nas dowodem na to, że warto było się tej pracy poświęcić" – dodał na zakończenie dr Kamil Dworaczek.

Promocja książki wzbudziła duże zainteresowanie działaczy Solidarności Walczącej oraz mieszkańców Wrocławia. Panelowi towarzyszyła ciekawa i twórcza dyskusja, a po jej zakończeniu Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu dr Paweł Rozdżestwieński wręczył Bohaterom Encyklopedii oraz ich rodzinom pamiątkowe egzemplarze i gratulował udziału w wydarzeniach sprzed 40 lat. Kiedy uczestnicy spotkania przenieśli się do kuluarów Dolnośląskiego Centrum Filmowego, wspomnieniom i towarzyskim rozmowom nie było końca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 40-lecie Solidarności Walczącej. Premiera książki "Wolni i Solidarni" wydanej przez wrocławski IPN - Gazeta Wrocławska

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny