Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Pod tablicą pamiątkową odczytano apel pamięci i złożono kwiaty (zdjęcia)

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
13 grudnia uczczono pamięć ofiar stanu wojennego.
13 grudnia uczczono pamięć ofiar stanu wojennego. Wojciech Wojtkielewicz
Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbyły się w poniedziałek (13 grudnia) wieczorem. Goście uroczystości oddali cześć ofiarom stanu wojennego i bohaterom wiernym ideałom. W miejscu pamięci złożono kwiaty i znicze, a także odczytano apel.

W uroczystości wzięli udział m.in. członkowie podlaskiej Solidarności, przedstawiciele władz miasta i województwa, członkowie ZHP Białystok, przedstawiciele służb mundurowych, członkowie Klubu WiR i innych organizacji, wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, szef klubu radnych PiS Henryk Dębowski, radny PiS Paweł Myszkowski i asystenci Biura Senatora Mariusza Gromko. Weterani Solidarności przeszli ulicą Lipową trzymając flagi i pamiątkowe ulotki.

- Ta tablica mówi o tych, którzy do śmierci pozostali wierni ideałom Solidarności - przypomniała Stanisława Korolkiewicz, zastępca przewodniczącego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku - Chcemy pomodlić się za nich i ich wspomnieć.

Stanisława Korolkiewicz podkreśliła, że stan wojenny w Polsce trwał przez całe lata 80. Apel pamięci odczytał Józef Nowak, syn powstańca wielkopolskiego. Na koniec goście uroczystości złożyli kwiaty i znicze pod pamiątkową tablicą.

- Póki żyjemy mamy, mamy obowiązek przekazywać prawdę o tamtym czasie, mówić o tym, o czym niektórzy historycy i publicyści nie chcą mówić. Wiemy, że komuna była systemem zbrodniczym i nigdy nie rozliczyła się z przestępstw, których dokonała. Musimy powrócić do korzeni Solidarności, niepodległość nie jest dana na zawsze - zaznaczył Krzysztof Nowakowski, przewodniczący klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku.

13 grudnia 1981 roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele, wprowadziła stan wojenny na terenie całego kraju. Jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęło się zatrzymywanie działaczy opozycji i „Solidarności". Tysiące ludzi zostało wyrzuconych z pracy. Represje dotknęły również studentów i działaczy kultury. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób (w Podlaskiem około 200).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny