Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka". Przed nami edycja jubileuszowa pierwszej w Europie imprezy z muzyką cerkiewną

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" odbędzie się we wrześniu. W edycji jubileuszowej wystąpi ponad 30 chórów z różnych stron świata ( na zdjęciu Irena Parfieniuk, dyrektor biura organizacyjnego festiwalu i Mikołaj Buszko, dyrektor festiwalu)
40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" odbędzie się we wrześniu. W edycji jubileuszowej wystąpi ponad 30 chórów z różnych stron świata ( na zdjęciu Irena Parfieniuk, dyrektor biura organizacyjnego festiwalu i Mikołaj Buszko, dyrektor festiwalu) Wojciech Wojtkielewicz
Ponad 30 chórów z 18 krajów Europy, Azji i Afryki. Tegoroczna odsłona Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" zapowiada się bogato i różnorodnie. Koncerty odbędą się w dniach 21-26 września.

Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" to prekursor wśród festiwali z muzyką cerkiewną. Do tej pory wzięły w nim udział aż 904 chóry z 41 krajów Europy, Azji, Ameryki Płn., Afryki i Australii. Początki festiwalu nie były łatwe. Narodził się bowiem w latach 80.

- W czasach, kiedy panował ateizm i komunizm, odważyć się uchylić wrota do skarbnicy, w której od dziesięcioleci ukrywano ogromny dorobek muzyki cerkiewnej. Muzyka ta skazana na zapomnienie przetrwała jakimś cudem i dzięki osób, które je wspierały, ujawniła swoje bogactwo - mówi prof. Romuald Twardowski, kompozytor muzyki cerkiewnej związany z festiwalem.

40. Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" będzie edycją jubileuszową. Tradycyjnie rozpocznie się koncertem inauguracyjnym. Wykona go Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncert będzie nosił tytuł "Muzyczne perły Prawosławia", repertuar ułożył Mikołaj Buszko, pomysłodawca i dyrektor kultowego festiwalu.

- Starałem się zawrzeć w nim przekrój najciekawszych utworów muzyki cerkiewnej, wśród nich pamiętałem o utworach kompozytorów polskich jak Karol Szymanowski, Krzysztof Penderecki czy Romuald Twardowski - wyjaśnia Mikołaj Buszko, dyrektor festiwalu.

Kolejnego dnia imprezy promowane będą najnowsze wydawnictwa z muzyką cerkiewną. Planowane są też projekcje archiwalnych filmów z poprzednich edycji festiwalu.

23 września rozpoczną się przesłuchania. Do tej pory uczestnictwo w konkursie potwierdziły 32 chóry z 18 krajów Europy, Azji i Afryki.

- Chóry te czynią wszelkie starania, aby uczestniczyć w imprezie. Reprezentują środowiska świeckie, a także wyznawców prawosławia, katolików, grekokatolików, staroobrzędowców, protestantów, wyznawców judaizmu i muzułmanów - tłumaczy Mikołaj Buszko.

Wystąpią w 5 konkursowych kategoriach:

  • chóry amatorskie parafialne
  • chóry amatorskie świeckie
  • chóry dziecięco-młodzieżowe
  • chóry uczelni muzycznych
  • chóry zawodowe

Jury będzie przewodniczył Romuald Twardowski - wybitny kompozytor i prezes Fundacji "Muzyka Cerkiewna".

- Z pierwotnie skromnych "Dni" Festiwal stał się w ciągu 40 lat jedną z największych i najpoważniejszych tego rodzaju imprez z Europie. Uczestniczą w nim ludzie różnych wyznań, z różnych krajów i kontynentów, a jednoczy ich ukochanie piękna ukrytego w muzyce wysławiającej Najwyższego Stwórcę - mówił podczas konferencji.

Na zakończenie festiwalu zaplanowany jest uroczysty koncert galowy. Wystąpi na nim Zespół Muzyki Cerkiewnej pod dyr. ks. Jerzego Szurbaka, który na prośbę organizatorów i potrzeby uczczenia jubileuszu festiwalu, reaktywuje swoją działalność.

Mimo, że sam festiwal rozpocznie się 21 września, to imprezie będzie towarzyszyć wydarzenie w Warszawie. W piątek (24 września) w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy o godz. 18 odbędzie się 30. Jubileuszowy Warszawski Koncert Muzyki Cerkiewnej.

Zobacz szczegółowy program:

21 września godz. 18.30
OTWARCIE FESTIWALU: KONCERT INAUGURACYJNY
"Muzyczne perły Prawosławia" - Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyr. Bartosza Michałowskiego

22 września godz. 15
Sala kameralna: promocja albumu, najnowszych płyt CD i projekcja filmów o festiwalu

23 września godz. 17 - przesłuchania konkursowe
24 września godz. 17 - przesłuchania konkursowe
25 września godz. 15 - przesłuchania konkursowe

26 września godz. 14
ZAKOŃCZENIE FESTIWALU: Ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród
godz. 16: KONCERT GALOWY

24 września godz. 18
30. Jubileuszowy Warszawski Koncert Muzyki Cerkiewnej
Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Trójcy, pl. Małachowskiego 1 w Warszawie

Wstęp na wszystkie wydarzenia, oprócz koncertu galowego, jest bezpłatny. Na koncerty obowiązują wejściówki, które dostępne są na stronie festiwal-hajnowka.pl.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny