MKTG SR - pasek na kartach artykułów

4 na 10 Polaków obawia się utraty pracy. Staliśmy się także mniej optymistyczni co do wynagrodzeń

OPRAC.: MB
4 na 10 Polaków, w związku z trudną sytuacją gospodarczą obawia się utraty pracy. Z kolei odsetek osób spodziewających się wzrostu wynagrodzeń  spadł z 54,5 proc. w styczniu do 35 proc.
4 na 10 Polaków, w związku z trudną sytuacją gospodarczą obawia się utraty pracy. Z kolei odsetek osób spodziewających się wzrostu wynagrodzeń spadł z 54,5 proc. w styczniu do 35 proc. Jakub Steinborn/ Polska Press
Jeszcze w styczniu 2022 r. straty zatrudnienia obawiało się zaledwie 27,7 proc. pracujących Polaków. Wybuch wojny w Ukrainie, inflacja oraz pogorszenie sytuacji gospodarczej spowodowały jednak, że na koniec roku odsetek ten wyniósł już 42 proc. – wynika z raportu Gi Group. Listopad to także spowolnienie na rynku ofert pracy. Zapraszamy na przegląd najnowszych trendów i badań przygotowanych w ramach raportu „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy I wyniki badan”, na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Spis treści

Coraz większy niepokój wśród pracowników

Jak wynika z raportu Gi Group w ramach raportu „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badan”, przygotowanego na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w ostatnich miesiącach wzrósł nasz niepokój. 4 na 10 Polaków, w związku z trudną sytuacją gospodarczą, obawia się utraty pracy. Ponadto autorzy badania wskazują, że staliśmy się także mniej optymistyczni co do wynagrodzeń – odsetek osób spodziewających się wzrostu wynagrodzeń spadł z 54,5 proc. w styczniu do 35 proc. w listopadzie 2022 r.

Niemal co piąty ankietowany (19 proc.) aktywny zawodowo zamierza podjąć kroki, by poprawić swoją pozycję względem konkurencji i zwiększać swoje kwalifikacje. 32 proc. zamierzało w grudniu znaleźć pracę dorywczą, a 6 proc. zatrudnionych myśli nawet o całkowitym przebranżowieniu. Z kolei 14 proc. zatrudnionych planuje zmianę miejsca pracy.

Pracodawcy nie będą w stanie zrekompensować pracownikom wysokiej inflacji

Agencja rekrutacyjna Antal przeanalizowała z kolei, co czeka osoby aktywne zawodowo w nadchodzących miesiącach. Kluczową informacją płynącą z opracowania jest to, że pracodawcy nie będą w stanie zrekompensować pracownikom wysokiej inflacji. 2023 rok to także prawdopodobnie okres, w którym należy się spodziewać więcej osób poszukujących pracy. 76 proc. osób, które nie są zadowolone z dotychczasowej sytuacji w miejscu pracy, aktywnie przegląda nowe ogłoszenia.

W toku są także prace nad ustawą, która przewiduje zarówno możliwość całkowitej pracy zdalnej, jak i hybrydowej. Nowe prawo spowoduje zmiany w sposobie świadczenia pracy przez pracowników. Z perspektywy pracownikówna znaczeniu zyskiwać będą kompetencje techniczne i umiejętności miękkie.

Co dalej z bezrobociem?

Według danych GUS stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie 2022 r. wyniosła 5,1 proc., tyle samo, co we wrześniu i październiku. – Wcześniej przez trzy miesiące z rzędu wskaźnik utrzymywał się na poziomie 5,2 proc. – przypomniano. Z kolei przeciętne miesięczne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 r. wyniosło 6507,5 tys. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogółem (brutto) w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 r. wyniosło 6857,96 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 4 na 10 Polaków obawia się utraty pracy. Staliśmy się także mniej optymistyczni co do wynagrodzeń - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny