Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

35. Jesień z Bluesem 2019. Przyjadą Brandon Santini, Sue Foley, Noah Wotherspoon (zdjęcia)

(dor)
Brandon Santini
Brandon Santini Mat.organizatora
Duńczyk Thorbjørn Risager i Brandon Santini, amerykański wokalista i harmonijkarz to największe gwiazdy 35. Jesieni z Bluesem. Przyjadą Sue Foley czy Noah Wothrspoon.

Najstarszy festiwal bluesowy to jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń kojarzonych z Białymstokiem. Co roku bluesmani z całego świata zjeżdżają w listopadzie do stolicy Podlaskiego, przyciągając na swoje koncerty tłumy fanów.

W tym roku na pewno najwięcej emocji wzbudzą muzycy zaproszeni na sobotni wieczór i noc. Po raz pierwszy w Polsce i to właśnie na białostockiej Jesieni zagra Brandon Santini. Amerykański wokalista i harmonijkarz uznawany jest za jedną z nadziei światowego blues rocka. Grywa na całym świecie, ale najbardziej dumny jest ze wspólnych występów z ostatnią żyjącą legendą bluesa Buddy Guyem. Tego dnia, także po raz pierwszy w Polsce zaśpiewa kanadyjska wokalistka i gitarzystka Sue Foley. Oddana bluesowej tradycji, kilkanaście razy dostała kanadyjskie Maple Blues Awards.

Warto walczyć o bilety do zawsze za małej kawiarni Fama, gdzie w sobotnią noc zagra prawdziwe objawienie gitarowego blues rocka, niezwykle zdolny Noah Wotherspoon, najlepszy gitarzysta organizowanego od dekad w Memphis International Blues Challenge 2015 .

Piątkowy wieczór Elżbieta Puczyńska, szefowa programowa festiwalu, przeznaczyła na występy Skandynawów. Zagra fantastycznie śpiewający Thorbjørn Risager, znany już fanom z koncertów na Suwałki Blues Festival czy nieistniejących już Olsztyńskich Nocach Bluesowych. Trainman Blues przedstawią bardziej liryczne oblicze gatunku, a prawdziwą petardą może okazać się występ Szwedki – Lisy Lystam. Tradycyjnie już Jesień rozpocznie koncert gospel oraz transmitowany w Trójce występ Romka Puchowskiego.

Białostocki Ośrodek Kultury planuje rozpoczęcie sprzedaży biletów i karnetów od wtorku, 15 października, od godz. 17 w kasie kina Forum i w Centrum im. Zamenhofa przy ul. Warszawskiej.

35. festiwal Jesień z Bluesem 2019 - ATRAKCJE

Brandon Santini

Wychowany w regionie Piemontu w Karolinie Północnej, Santini pierwszą kupił harmonijkę ustną w 1997 r.
W 2003 roku założył zespół Delta Highway i przeniósł się do Memphis, gdzie grając w lokalnych klubach chłonął dźwięki i kulturę Delta i North Mississippi Hill Country.
Grając obecnie ponad 100 koncertów rocznie na całym świecie, Santini zdobył pięć nominacji do nagrody Blues Music Award, gra na czołowych festiwalach bluesowych, m.in. z takimi osobowościami jak Buddy Guy i Gary Clark Jr.
Najnowsze wydawnictwo Brandona Santiniego, The Longshot (luty 2019), z amerykańskiej wytwórni Showplace Music, to energetyczny album, łączący bluesowego i rockowe dźwięki.

Noah Wotherspoon Band

Wszyscy trzej członkowie zespołu pochodzą z amerykańskiego stanu Ohio. Lider swą przygodę z gitarą zaczął jako nastolatek. Choć imponuje techniką, Noah nie jest gitarzystą grającym „na wyścigi”. Przez lata wykształcił indywidualny styl gry, definiowany melodyjnością, pięknym tonem, i genialnym muzycznym wyczuciem. Nic dziwnego, że w renomowanym konkursie International Blues Challenge 2015 został nagrodzony mianem Najlepszego Gitarzysty, zaś cały zespół zajął zaszczytne drugie miejsce w klasyfikacji. W 2015 ukazał się debiutancki album “Mystic Mud”. Obecnie pracuje nad nowym albumem, który będzie promował podczas Europejskiej trasy jesienią 2019 roku.

Sue Foley

Foley urodziła się w Ottawie w Ontario, a swoje wczesne dzieciństwo spędziła w Kanadzie. Nauczyła się grać na gitarze w wieku 13 lat. Muzyką bluesową zainteresowała się słuchając Rolling Stonesów. Pierwszy koncert zagrała w wieku 16 lat. Po ukończeniu szkoły średniej przeniosła się do Vancouver, gdzie założyła The Sue Foley Band. W wieku dwudziestu jeden lat Foley zamieszkała w Austin w Teksasie, gdzie nagrywała dla wytwórni bluesowej Antone. W 2001 roku zdobyła nagrodę Juno za płytę „Love Coming Down”; kilkanaście nagród Maple Blues Awards i trzy Trophees de Blues de France. Była tez kilkukrotnie nominowana do Blues Music Awards w Memphis w Tennessee.
W 2018 roku wydała album The Ice Queen, w którym gościnnie wystąpili Billy Gibbons i Jimmie Vaughan.

Thorbjørn Risager

Thorbjørn Risager i Black Tornado to duński wykonawca, który zdobył tytuł najlepszego zespołu w plebiscycie European Blues Awards w 2017 roku.
Historia zespołu sięga 2003 roku, kiedy piosenkarz i gitarzysta Thorbjørn Risager poprosił kilku swoich ulubionych muzyków o dołączenie do niego w zupełnie nowym zespole. Wybrał nazwę zespołu "Thorbjørn Risager Blue 7" i zaczął grać w całej Danii. Mimo że pochodził z Danii i wydawał albumy małej duńskiej wytwórni do 2014 roku, zespół zdobył uznanie w Stanach Zjednoczonych i całej Europie.
W 2014 roku podpisali kontrakt z Ruf Records z siedzibą w Niemczech, ale z bardzo silną pozycją w międzynarodowym świecie bluesowym. W tym samym roku, przed wydaniem nagrodzonego wieloma nagrodami albumu "Too Many Roads", postanowiono uzupełnić nazwę zespołu o "The Black Tornado" - co oznacza, że jest to PRAWDZIWY zespół, a nie kilku przypadkowych muzyków.

Lisa Lystam Family Band

Młoda Lisa Lystam na skandynawskiej scenie bluesowej pojawiła się nagle i w bardzo szybkim zcasie została nazwana „nową szwedzką sensacją”.
Zaczynając jako trio, Family Band powstał w 2013 roku, wydając EP na początek. W 2014 zespół wydał swój debiutancki album „When Money's Runnin 'Out”. Obecnie grają w pięcioosobowym składzie na licznych festiwalach w Szwecji, jak też całej Europie. W 2015 roku zespół reprezentował Szwecję na European Blues Challenge 2015. W sierpniu 2019 ukazał się drugi album Give You Everything.

J.J. Band

Powstał w 2001 roku, kiedy to wokalista i gitarzysta Jacek Jaguś (od jego inicjałów pochodzi nazwa zespołu) podczas warsztatów bluesowych Blues nad Bobrem w Bolesławcu, poznał harmonijkarza Bartka Łęczyckiego i zaproponował mu udział we własnym projekcie. Rok później zespół wystąpił na kilku festiwalach bluesowych, zdobywając Grand Prix festiwalu Olsztyńskie Noce Bluesowe, Festiwalu Muzycznego im. Ryszarda Riedla w Tychach oraz Jesieni z Bluesem w Białymstoku.
To jeden z najważniejszych polskich zespołów bluesowych ostatnich kilkunastu lat. Zdobywca wielu nagród. Zagrał kilkaset koncertów na największych polskich festiwalach, takich jak: Rawa Blues, Jimiway, Bluestracje, Toruń Blues Meeting, Toruń Harmonica Bridge, Blues Nad Odrą, Sopot Blues Festival, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Festiwal im. Ryśka Riedla, Jesień z Bluesem, Galicja Blues Festival, Blues Nad Bobrem. Koncertował również za granicą, m.in. w Niemczech, Czechach, Belgii, Słowacji i na Węgrzech.

Trainman Blues

Założycielem zespołu jest irlandzki wokalista i kompozytor Richarda Farrella oraz basista i producenta Laust Nielsen.
Richarda Farrella tworzy niepowtarzalne dźwięki łącząc muzykę bluesową, soulową i folkową, inspirując się takimi muzykami jak Tom Waits, The Dap Kings, Muddy Waters, BB King i Dr John.
Laust wywodzi się z bluesa, reggae i hip-hopu, a od ponad 15 lat jest basistą sesyjnym. Połączenie tych osobowości daje charakterystyczne brzmienia Trainman Blues.
Trainman Blues wydali swój debiutancki album w marcu 2018 r. zdobywając duńską nagrodę „Best Blues Album”. W tym też roku zdobyli pierwsze miejsce podczas Danish Blues Challenge.

Blues Junkers

Zespół istnieje od grudnia 2014 roku. Członków zespołu łączy silne uzależnienie od muzyki, a w szczególności od rhytm’n’bluesa, starego bluesa, swingu, boogie-woogie, rock’n’rolla i soulu. Blues Junkers wynajdują stare kompozycje takich mistrzów jak Jimmy Reed, Etta James, Snooks Eaglin, Billy Boy Arnold, Canned Heat, Little Walter, Katie Webster, Slim Harpo, Cecil Gant, Amos Milburn i wielu innych, a także tworzą autorskie utwory stylistyką nawiązujące do starych nagrań mistrzów bluesa. „Chcemy pokazać, że blues to gatunek muzyczny, który jest ojcem, czy już raczej dziadkiem, a może nawet pradziadkiem całej współczesnej muzyki, i który wbrew obiegowym opiniom, nie ogranicza się do powielania na okrągło 12-taktowego schematu. Naszą filozofią jest granie bluesowych piosenek, z charakterystycznymi melodiami, które można sobie nucić w pracy, na spacerze, na przystanku, pod prysznicem, w sklepie, a nawet u fryzjera” – twierdzą Blues Junkers.

Puhovsky & The Recyclers

to najnowszy projekt Romka Puchowskiego. Repertuar PUHOVSKY & THE RECYCLERS stanowią bluesowe piosenki Romka Puchowskiego oraz frywolne interpretacje archetypicznych bluesowych pieśni. Romek Puchowski: Od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem stworzenia projektu opartego o jakiś rodzaj instrumentalnego minimalu, nawiązującego do zamierzchłej bluesowej tradycji. Opartego na moich autorskich bluesowych kompozycjach, klasykach z Delty.

35. festiwal Jesień z Bluesem 2019 - PROGRAM

27 listopada, środa

kino Forum, godz. 20
The Singing Gospel Sista’s – Gospel, My Father Taught Me (USA/DE)
bilet 20 zł

28 listopada, czwartek
kino Forum, godz. 20
Three Ladies of Blues - Celebrating the great Ladies of Blues (USA/Niemcy)
PUHOVSKY & The Recyclers (Pl) – transmisja do Radiowej Trójki

29 listopada, piątek - wyprzedany
kino Forum, godz. 18
Blues Junkers (Pl)
Trainman Blues (Dania)
Thorbjørn Risager & The Black Tornado (Dania)

kawiarnia Fama godz. 23:00 - wyprzedany
Lisa Lystam Family Band (Szwecja)

30 listopada, sobota - wyprzedany
kino Forum, godz. 18
JJ Band (Pl)
Sue Foley (Kanada)
Brandon Santini (USA)

kawiarnia Fama, godz. 23 - wyprzedany
Noah Wotherspoon (USA)

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny