Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

34. rocznica tragicznej śmierci ks. Stanisława Suchowolca. Zobacz uroczystości w Białymstoku (zdjęcia, wideo)

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Rocznica tragicznej śmierci ks. Stanisława Suchowolca.
Rocznica tragicznej śmierci ks. Stanisława Suchowolca. Urszula Łobaczewska
W niedzielę, 30 stycznia 2022 r., uczczono 34. rocznicę tragicznej śmierci ks. Stanisława Suchowolca. Kapelan białostockiej "Solidarności" zginął w pożarze plebanii w 1989 roku. Msza zgromadziła tłumy wiernych.

Zwłoki ks. Stanisława Suchowolca znaleziono 30 stycznia 1989 roku (tydzień przed obradami Okrągłego Stołu) na plebanii w Dojlidach. Ksiądz był kapelanem białostockiej „Solidarności”, KPN i przyjacielem ks. Jerzego Popiełuszki. Kapłan zatruł się tlenkiem węgla. O tym, że było to morderstwo, opinia publiczna oficjalnie dowiedziała się dopiero w 1991 roku. Jak dotąd nie udało się wykryć sprawców tego zabójstwa.

Tłumy wiernych uczciły pamięć księdza Stanisława

ZOBACZ WIDEO (źródło TVP3 Białystok)

od 16 lat

Msza rocznicowa została odprawiona w parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku, w której posługę kapłańską sprawował ks. Suchowolec. W uroczystej mszy uczestniczyli m.in.: wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, europoseł Krzysztof Jurgiel, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, przedstawiciele władz samorządowych oraz działacze "Solidarności" i organizacji dawnego podziemia antykomunistycznego. Rocznicowa msza zgromadziła tłumy wiernych. Liturgię wraz z bp. Henrykiem Ciereszko sprawował ks. kanclerz Ryszard Puciłowski, kapelan NSZZ Solidarność Region Podlaski.

Był pod silnym wpływem ks. Jerzego Popiełuszki. W Warszawie ks. Jerzy łączył z odwagą, to co było dla młodego ks. Stanisława wzorem kapłaństwa. Głoszenie Ewangelii oraz umiłowanie ojczyzny. Tę ideę przeszczepił również na na Podlasie. Msze za ojczyznę ks. Stanisława skupiały ogromne rzesze ludzi. Został zapamiętany z płomiennych kazań patriotycznych, które głosił z wielką mocą i odwagą. Taka postawa nie mogła podobać się ówczesnej władzy. Doradzano mu umiar, a on jednak nie dał się zatrzymać i zastraszyć - mówił podczas kazania ks. kanclerz Ryszard Puciłowski, kapelan NSZZ Solidarność Region Podlaski.

Księże Stanisławie, chociaż swój bieg ukończyłeś za wcześnie. Mógłbyś tu być razem z nami. To dzięki tobie mamy siłę biec dalej. Zmierzamy ku mecie, gdzie już nas oczekujesz. Nie jako przegrany, ty już wygrałeś. Jedna jest Polska jak Bóg jeden w niebie. Wszystkie me siły jej składam w ofierze Na całe życie, które wziąłem z Ciebie, Cały do Ciebie, Ojczyzno, należę - podkreślił ksiądz.

Nierozliczona zbrodnia

Po zakończeniu mszy św., na grobie księdza Suchowolca, który znajduje się tuż ę tuż przy kościele uczestnicy uroczystości zapalili znicze oraz złożyli kwiaty i wieńce.

Czekamy 34 lata na odpowiedź na pytanie, jaka jest prawda. W 1992 roku, kiedy prokuratura ustaliła, że było to specjalne podpalenie. Wydawało się, że sprawcy zostaną rozliczeni. Niestety do dzisiaj, pomimo wielu deklaracji IPN-u Ciągle czekamy na prawdę. Nie wystarczy biała księga. Oczekujemy skutecznego śledztwa. Głęboko wierzę, że doczekamy się prawdy. Winni jesteśmy to ludziom, którzy oddali swoje życie, abyśmy my mogli żyć w wolnej i niepodległej ojczyźnie - przekazał Józef Mozolewski, przewodniczący podlaskiej "Solidarności".

Kim był ks. Stanisław Suchowolec

Ks. Stanisław Suchowolec urodził się 13 maja 1958 r. w Białymstoku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1983 roku. Przez pierwsze lata po ich otrzymaniu sprawował posługę w Parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli (rodzinnej parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki). Tam organizował patriotyczne msze za ojczyznę. Następnie został przeniesiony do Parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Dojlidach, gdzie kontynuował swoją działalność. Zginął w 1989 roku w niewyjaśnionych okolicznościach w pożarze na plebanii tej parafii. Miał 31 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny