Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

31 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

(art)
31 lat temu wprowadzono stan wojenny
31 lat temu wprowadzono stan wojenny archiwum
Uroczystości w Białymstoku w związku z 31 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego

To, że wprowadzenie stanu wojennego miało uratować Polskę przed wejściem Sowietów to bujda. Przez wydarzenia zapoczątkowane 13 grudnia 1981 roku nasze społeczeństwo zostało podzielone na tych co pałują i na tych co są pałowani. Jest to aktualne do dziś - mówił Czesław Szyszko, który w latach 80. działał w "Solidarności".

Przyszedł wczoraj do siedziby białostockiego IPN, gdzie odbyło się spotkanie działaczy opozycji solidarnościowej. Można było też obejrzeć materiały drukowane w stanie wojennym przez Białostocką Oficynę Wydawniczą. - Działaliśmy od stycznia 1982 roku do połowy lat 80. Oprócz mnie w tworzenie oficyny zaangażowani byli też: Krzysztof Burek, Roman Wilk i ś.p. Stanisław Przestrzelski - mówi Dariusz Boguski.

W ramach działalności oficyny drukowano książki, które nie przeszłyby przez ówczesną cenzurę. - To m.in. publikacja Mariana Kukiela o Władysławie Sikorskim, czy książka o Józefie Piłsudskim - tłumaczy Dariusz Boguski.

Poza tymi publikacjami, w IPN można było też obejrzeć ulotki z lata stanu wojennego. Jedna z nich głosiła, by na wzór akcji AK z 1942 roku, w każdą środę tygodnia, nie kupować reżimowych gazet, a 13. każdego miesiąca od godz. 21 do 21.15 zgasić w domu światło i postawić w oknie świeczkę.

Uroczystości w Białymstoku

godz. 11.30 - złożenie kwiatów przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki,

godz. 12 - "Solidarni po latach" - spotkanie uczestników działań "Solidarności" w latach 1980-1989 z młodzieżą (Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne w Białymstoku, ul. Warszawska 48)

godz. 16 - koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego (kino Ton),

godz. 18 - msza oraz przemarsz ul. Lipową i Rynkiem Kościuszki,

godz. 19.30 - akcja "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności". Każdy, kto chciałby uczcić ofiary stanu wojennego może postawić w swoim oknie "światełko wolności", bądź zapalić je wirtualnie na stronie www.ipn.gov.pl bądź www.pamiec.pl/13grudnia
IPN zaprasza też do udziału w konkursie na najlepszą fotografię przedstawiającą akcję "Światło Wolności". Zdjęcia można nadsyłać do 17 grudnia na adres: [email protected]

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny