30. rocznica wizyty papieża Jana Pawła II w Białymstoku. Zobacz, jak będzie świętować nasze miasto

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
30 lat temu Jan Paweł II odwiedził Białystok. To historyczne wydarzenie zarówno dla wiernych białostockiego Kościoła, jak i mieszkańców regionu.
30 lat temu Jan Paweł II odwiedził Białystok. To historyczne wydarzenie zarówno dla wiernych białostockiego Kościoła, jak i mieszkańców regionu. Wojciech Wojtkielewicz
5 czerwca minie już 30 lat odkąd papież Jan Paweł II odwiedził nasze miasto. Pamiętna wizyta miała miejsce 5 czerwca 1991 roku, podczas czwartej pielgrzymki papieża do Polski. Z tej okazji w niedzielę (6 czerwca) odbędzie się dziękczynna Msza Święta w białostockiej archikatedrze. Poprowadzi ją biskup Henryk Ciereszko. Dodatkowo w centrum miasta pojawiła się unikalna wystawa fotografii przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Wizyta Jana Pawła II w Białymstoku to historyczne wydarzenie nie tylko dla wiernych Kościoła, ale i dla wszystkich mieszkańców regionu. Program tej pielgrzymki był naprawdę bogaty. Kazanie na Krywlanach, beatyfikacja siostry Bolesławy Lament czy ustanowienie II diecezji białostockiej to tylko niektóre z momentów, które na zawsze wpisały się w pamięci wiernych.

- Białystok w sposób godny przywitał Głowę Kościoła rzymskokatolickiego. Wbrew głosom niektórych niedowiarków, iż miasta wschodniej ściany Rzeczpospolitej Polskiej nie podołają wymogom organizacyjnym pielgrzymki, okazało się, że Białystok nie tylko nie odstawał od innych polskich miast goszczących Papieża, ale pod wieloma względami je przewyższał. Pochlebne opinie zebrali nie tylko organizatorzy uroczystości, ale także wszelkie służby porządkowe, a orkiestra i połączone chóry należały do najlepszych podczas IV Pielgrzymki Papieża do Polski. Może skromny, ale jakże symboliczny ołtarz polowy, z wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia, wielobarwną tęczą oraz „białowieskim dębem”, zapadł w pamięci mieszkańców Podlasia - opowiada rzecznik Archidiecezji Białostockiej ks. dr Andrzej Dębski.

Z okazji 30. rocznicy, w białostockiej archikatedrze zostanie odprawiona msza św. dziękczynna. Rozpocznie się w niedzielę 6 czerwca o godz. 18.00.

Eucharystii przewodniczył będzie administrator Archidiecezji Białostockiej bp Henryk Ciereszko. Do uczestnictwa we Mszy Świętej zostali zaproszeni duchowni Archidiecezji Białostockiej. Dodatkowo bp Henryk Ciereszko zaleca białostockim księżom, by odprawili modlitwę dziękczynną w sobotę, 5 czerwca 2021 roku, we wszystkich parafiach Archidiecezji Białostockiej.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, aby przypomnieć o wizycie papieża Jana Pawła II w miastach północno-wschodniej Polski, przygotował wystawę plenerową zdjęć i cytatów. Na "Oto czynię wszystko nowe" składają się fotografie zarówno pozyskane przez IPN od prywatnych osób, jak i wykonane przez profesjonalistów. Wystawę odsłonięto 2 czerwca przy Rynku Kościuszki, w pobliżu archikatedry białostockiej. Lokalizacja nie została wybrana przypadkowo, tutaj znajdowała się siedziba biskupa kiedy papież ustanowił diecezję białostocką. Według ks. dr Andrzeja Dębskiego, był to bardzo ważny krok dla Kościoła Katolickiego.

-Wydarzenie to spowodowało uporządkowanie administracji kościelnej na terenie północno-wschodnim Rzeczpospolitej. Chociaż pozostał sentyment do Wilna i trwanie w tradycji wileńskiego Kościoła, to jednak od 5 czerwca 1991 roku zaczął się nowy okres w dziejach Kościoła białostockiego. Zmiany zapoczątkowane podczas pobytu Papieża w Białymstoku znalazły swe dopełnienie w roku następnym, kiedy to została na nowo ustalona organizacja kościelna w Polsce, a Białystok został podniesiony do rangi arcybiskupstwa i stolicy prowincji kościelnej. Rozpoczęty przez Papieża I Synod Diecezji Białostockiej znalazł swe ukoronowanie w roku 2000. Wydane dekrety synodalne są po dzień dzisiejszy partykularnym prawem Kościoła białostockiego - tłumaczy ksiądz.

Ks. dr Andrzej Dębski zauważa, jak wielkie znaczenie miała wizyta papieża dla Archidiecezji Białostockiej.

- Słowa, które wypowiedział Jan Paweł II, natchnęły wiernych nadzieją i zapałem do prowadzenia reform w duchu sprawiedliwości społecznej, nie zapominając o dziele miłosierdzia chrześcijańskiego. Rozwój kościelnej organizacji charytatywnej „Caritas”, który nastąpił w Archidiecezji Białostockiej w latach dziewięćdziesiątych XX wieku jest najlepszym owocem realizacji słów Papieża. Białystok zyskał nową patronkę i pośredniczkę u Boga – błogosławioną s. Bolesławę Marię Lament. Klasztor Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny przy ul. Stołecznej stał się wkrótce sanktuarium, do którego zmierzają pielgrzymi nie tylko z terenu diecezji. Jeszcze bardziej wzrosło jego znaczenie, gdy zostały sprowadzone relikwie s. Bolesławy. Dziś Białystok może poszczycić się parafią i nową świątynią ku czci nowej błogosławionej - wyjaśnia ks. dr Andrzej Dębski.

Istotnym punktem programu IV pielgrzymki papieskiej była wizyta Jana Pawla II w bazylice prawosławnej pw. św. Mikołaja.

- Bardzo otwarta i życzliwa postawa Ojca Świętego pozwoliła wielu mieszkańcom Białostocczyzny dostrzec wysiłki Kościoła zmierzające do realizacji słów Jezusa: „Aby wszyscy stanowili jedno”. Stworzyła ona podstawy do podjęcia rozmów i ścisłej współpracy obu Kościołów w różnych dziedzinach życia religijnego i społecznego - dodaje ks. dr Andrzej Dębski.

Podatek od psa

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pa i ulin
4 czerwca, 19:48, Gość:

Mój Papież, cudowny Człowiek, Polak.

Co dobrego uczynił narodowi polskiemu ?

Dzięki waty-kanowi mamy dziś koń- kordat i łożenie na tych co mają dwie konsekrowane , lewe ręce do pracy .

Jak dotychczas sprzedaż "nieba " idzie im dość dobrze - naiwnych nie brakuje .

A
Abadon

Santo non subito

– Przedmiocie kultu jednostki

– Święcicielu własnych pomników

– Mącicielu biblijnej wiary

– Wrogu antykoncepcji – mnożycielu HIV

– Przyjacielu krwawych dyktatorów:

Pinocheta, Stepinaca i in.

– Patronie mafijnej Opus Dei i Escrivy

– Obrońco przestępców, dewiantów

i pedofilów: Maciela, Lawa,

Vangheluwe i tysięcy innych.

– Patronie watykańskich grabieży

(komisji i konkordatów), ciemnych

interesów Banco Vaticano,

afer Calviego i in.

– Pieczętujący tajemnicę śmierci

swojego poprzednika Jana Pawła I

,,MÓDL SIĘ ZA NAMI!".

G
Gość
4 czerwca, 19:49, Abadon:

Człowiek, który:

- spiskował przeciw państwu polskiemu z władzami wrogiego mocarstwa,

- przerobił polski kler na agenturę tego mocarstwa

- podjudzał społeczeństwo do rozruchów i sabotowania gospodarczego własnego państwaa w efekcie do niszczenia podstaw materialnych bytu narodu polskiego

- otumanił polskie społeczeństwo by poparło wstąpienie Polski do UE

- pacyfikował reakcje obronne Polaków na działania mafii niszczącej państwo i grabiącej majątek narodowy zgromadzony przez PRL, grzmiąc, że "antysemityzm jest grzechem"

... zasługuje na coś innego niż negatywny stosunek trzeźwo myślącego Polaka?

Od rana do wieczora

[email protected] Adolfa abadona

wyobraźnia bardzo chora

Od roku w urojeń swych blasku

rzuca się do kompa o brzasku

psychol nieustannie stęka

jak wiara katolicka

to dla niego wielka m0rdęga

Nikt nie chce takiego głąba w Kościele

Bo po co mieć w wspólnocie takiego ch..uja

co całe dnie po necie się buja

Świat więc ma go w swej doopie

a on codziennie w delirium

sadzi swe teksty głupie

wiecznie toczy pianę

kłapie pyskiem psychozą najaranem

klei bezrozumnie bzdury z netu

będąc tylko tępym , antysemickim baranem .

Braki edukacji to rzecz straszna

robi z idioty netowego mesjasza

jęczy "gdzie jest łukszenkowa wolność nasza"

łże , pomawia i ludzi przestrasza .

Szuka popleczników ta rozumu mara

wszak debilów w sieci jest co niemiara.

Takie nawiedzone dzbany w necie

to żadna w tych czasach nowina

nikomu na pewno nie będzie żal

zgonu w rynsztoku tego ruskiego trolla

i antykatolickiego sk.syna .

"Abadon

24.05.2021, 17:45

..

buahahahah Brawo Łukaszenko. Jeszcze trochę i resztę tych gnid wyłapie.

ma jaja Łukaszenka… ale za plecami ma też niedźwiedzia jakby co"

2 czerwca, 16:09, Abadon:

Zupełnie absurdalne jest atakowanie Rosjan za cokolwiek. A jednak Polacy to robią z wielkim zapałem wymyślając na poczekaniu „doznane krzywdy”.

Biorąc tylko odcinek historyczny od czasu tuż przed II. wojną widzimy, że Polacy weszli w układy z Niemcami i wspólnie z nimi napadli na Czechosłowację zabierając Zaolzie.

"Abadon

wczoraj, 21:37

I teraz skąd wzięła się nienawiść Polaków do Rosjan?

– czy może stąd, że zamiast wytracić w bojach całe polskie armie Stalin oszczędzał Polaków a wykrwawiał Bohaterskich Żołnierzy Armii Czerwonej?"

G
Gość
4 czerwca, 19:59, www.i.Bialystok.pl:

A kiedy Tur=Tusk=olaski jak Trzaskowski na czele parady LGBT z arcybiskupem? Czy Tur=Tusk=olaski jak Trzaskowski chciałby udzielić ślubu homoseksualnej parze, chociaż „jest wierzący”, a jego żona to …katechetka:)? Może jasno się zadeklarujcie, czy i kto z Rady Miasta Białystok, prezydent czy wiceprezydenci jest np. za aborcja na żądanie? Może niech np. Szpital Miejski zacznie takie zabiegi? Tur=Tusk=olaski POpiera protesty #StrajkKobiet? Zamiast je POtępić? Czy według POstulatów PrOtestów POwinien „wypier*alać”? Czy POdobnie jak Hołownia zostałby określony jako "POlityczny palant, który chce się powieźć na czyiś plecach"?

ibialystok.blogspot.com/2018/09/truskolaski-hipokryta-sponsorem.html Czy przekazywanie pieniędzy przez prezydenta i Urząd Miasta w Białymstoku na kościelne uroczystości jest sprzeczne z prawem? Czy ksiądz arcybiskup Tadeusz Wojda popiera prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, za kadencji którego w samym centrum miasta, na Rynku Kościuszki przy fontannie i obok kościoła farnego powstał klub ze striptizem, w którym okradano klientów, który startuje z PO i Nowoczesną która ma w programie: liberalizację aborcji, rozdział państwa od kościoła, zakaz finansowania religii w szkołach, legalizację związków homoseksualnych, likwidację Funduszu Kościelnego, zakończenie finansowania Kościoła ze środków budżetowych, atakuje kościół?! https://youtu.be/j4a2RYnjy_I

/ibialystok.blogspot.com/2020/10/po[wulgaryzm].html

Rada Miasta Białystok 30.10.2020 w stanowisku Radnych PO POpiera #wojna #blokady? Zamiast potępienia nielegalnych protestów w czasie epidemii przy zakazie zgromadzeń powyżej 5 osób, blokad miasta, ulic? Potępienia wulgarnego języka nienawiści "Jeb*ć PiS", "wypie*dalać"? Rada Miasta Białystok wypowiada wojnę rządowi i polskiemu prawu? Może jasno się zadeklarujcie, czy i kto z Rady Miasta Białystok, prezydent czy wiceprezydenci jest np. za aborcja na żądanie?

ibialystok.blogspot.com/2020/10/[wulgaryzm]aj.html

30.10.2020 Kolejna nielegalna sesja Rady Miasta Białystok, nieważna, bo wbrew prawu zamknięta na udział mieszkańców. Specjalnie dobrano miejsce, w którym określono maksymalną liczbę osób, które mogą być obecne na 30 osób, co przy 28 radnych i pierwszeństwie udziału prezydenta, wiceprezydentów i pracowników Urzędu Miasta oznacza, że nikt inny nie może uczestniczyć w obradach, zabrać głosu, zaprotestować itp. itd.

Radni PiS nie biorą udziału w głosowaniu.

Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Białystok prezentując stanowisko radnych PO przyznaje się, bierze udział w nielegalnych protestach, a radny Biernacki (na kwarantannie) wzywa policję do…. ochrony bandyckich, nielegalnych zgromadzeń, zamiast do ukarania ich organizatorów?

„3) świeckie państwo”

Truskolaski finansuje kościół (np. przekręt z Jadłodzielnią) a jego żona to katechetka

4) służba publiczna, a nie partyjna”

Wiceprezydenci Białegostoku to osoby pochodzące z partyjnych wyborów i ustaleń politycznych (PO, Mniejszość Podlasia itp.)

„10) kwestie klimatyczne”

Największym trucicielem i emitentem CO2 w Białymstoku jest rakotwórcza spalarnia śmieci, którą Truskolaski określa jako swój „największy sukces”

Rafał Kosno: jak zlikwidować smog: kto i za ile kłamie? 20.03.2019 Debata Białystok Zmiana Klimatu https://youtu.be/0B4LCODPwqA

"Białostocki ekolog i kandydat na radnego został zatrzymany wczoraj po godz. 23. w rejonie ulic Bema, Legionowej i Cieszyńskiej w Białymstoku, gdy zielonym spreyem malował napis na plakacie wyborczym. Na gorącym uczynku złapała go straż miejska. Powiadomiła policję. Czterech funkcjonariuszy straży musiało go ściągać siłą z rusztowania.

Policjanci przewieźli Rafała Kosno na I komisariat policji, gdzie trafił na "dołek". Podczas zatrzymania ekolog był bardzo agresywny wobec funkcjonariuszy."

G
Gość

czy to wtedy usypali swiety kopiec na Krywlanach? brawo wy

w
www.i.Bialystok.pl

A kiedy Tur=Tusk=olaski jak Trzaskowski na czele parady LGBT z arcybiskupem? Czy Tur=Tusk=olaski jak Trzaskowski chciałby udzielić ślubu homoseksualnej parze, chociaż „jest wierzący”, a jego żona to …katechetka:)? Może jasno się zadeklarujcie, czy i kto z Rady Miasta Białystok, prezydent czy wiceprezydenci jest np. za aborcja na żądanie? Może niech np. Szpital Miejski zacznie takie zabiegi? Tur=Tusk=olaski POpiera protesty #StrajkKobiet? Zamiast je POtępić? Czy według POstulatów PrOtestów POwinien „wypier*alać”? Czy POdobnie jak Hołownia zostałby określony jako "POlityczny palant, który chce się powieźć na czyiś plecach"?

ibialystok.blogspot.com/2018/09/truskolaski-hipokryta-sponsorem.html Czy przekazywanie pieniędzy przez prezydenta i Urząd Miasta w Białymstoku na kościelne uroczystości jest sprzeczne z prawem? Czy ksiądz arcybiskup Tadeusz Wojda popiera prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, za kadencji którego w samym centrum miasta, na Rynku Kościuszki przy fontannie i obok kościoła farnego powstał klub ze striptizem, w którym okradano klientów, który startuje z PO i Nowoczesną która ma w programie: liberalizację aborcji, rozdział państwa od kościoła, zakaz finansowania religii w szkołach, legalizację związków homoseksualnych, likwidację Funduszu Kościelnego, zakończenie finansowania Kościoła ze środków budżetowych, atakuje kościół?! https://youtu.be/j4a2RYnjy_I

/ibialystok.blogspot.com/2020/10/po[wulgaryzm].html

Rada Miasta Białystok 30.10.2020 w stanowisku Radnych PO POpiera #wojna #blokady? Zamiast potępienia nielegalnych protestów w czasie epidemii przy zakazie zgromadzeń powyżej 5 osób, blokad miasta, ulic? Potępienia wulgarnego języka nienawiści "Jeb*ć PiS", "wypie*dalać"? Rada Miasta Białystok wypowiada wojnę rządowi i polskiemu prawu? Może jasno się zadeklarujcie, czy i kto z Rady Miasta Białystok, prezydent czy wiceprezydenci jest np. za aborcja na żądanie?

ibialystok.blogspot.com/2020/10/[wulgaryzm]aj.html

30.10.2020 Kolejna nielegalna sesja Rady Miasta Białystok, nieważna, bo wbrew prawu zamknięta na udział mieszkańców. Specjalnie dobrano miejsce, w którym określono maksymalną liczbę osób, które mogą być obecne na 30 osób, co przy 28 radnych i pierwszeństwie udziału prezydenta, wiceprezydentów i pracowników Urzędu Miasta oznacza, że nikt inny nie może uczestniczyć w obradach, zabrać głosu, zaprotestować itp. itd.

Radni PiS nie biorą udziału w głosowaniu.

Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Białystok prezentując stanowisko radnych PO przyznaje się, bierze udział w nielegalnych protestach, a radny Biernacki (na kwarantannie) wzywa policję do…. ochrony bandyckich, nielegalnych zgromadzeń, zamiast do ukarania ich organizatorów?

„3) świeckie państwo”

Truskolaski finansuje kościół (np. przekręt z Jadłodzielnią) a jego żona to katechetka

4) służba publiczna, a nie partyjna”

Wiceprezydenci Białegostoku to osoby pochodzące z partyjnych wyborów i ustaleń politycznych (PO, Mniejszość Podlasia itp.)

„10) kwestie klimatyczne”

Największym trucicielem i emitentem CO2 w Białymstoku jest rakotwórcza spalarnia śmieci, którą Truskolaski określa jako swój „największy sukces”

Rafał Kosno: jak zlikwidować smog: kto i za ile kłamie? 20.03.2019 Debata Białystok Zmiana Klimatu https://youtu.be/0B4LCODPwqA

A
Abadon

Człowiek, który:

- spiskował przeciw państwu polskiemu z władzami wrogiego mocarstwa,

- przerobił polski kler na agenturę tego mocarstwa

- podjudzał społeczeństwo do rozruchów i sabotowania gospodarczego własnego państwaa w efekcie do niszczenia podstaw materialnych bytu narodu polskiego

- otumanił polskie społeczeństwo by poparło wstąpienie Polski do UE

- pacyfikował reakcje obronne Polaków na działania mafii niszczącej państwo i grabiącej majątek narodowy zgromadzony przez PRL, grzmiąc, że "antysemityzm jest grzechem"

... zasługuje na coś innego niż negatywny stosunek trzeźwo myślącego Polaka?

G
Gość

Mój Papież, cudowny Człowiek, Polak.

Dodaj ogłoszenie